
“И да са стари, и да са лъскави блоковете в Студентски град, все едно. Доволни сме и само да попаднем там. Аз например ще си остана и догодина тук”, казва Максима Славова от Нова Загора. Учи аграрен бизнес в Университета за национално и световно стопанство. Тази есен ще е 4-и курс.
Настанена е в блок 26, този, който е трън в очите на шефа на общежитията в УНСС Иван Чавдаров. Дразните се от старите тоалетни, от щранговете, които непрекъснато създават течове, от електроинсталацията, която гърми веднага, щом повече младежи решат да си включат печка.
За студентката обаче това няма значение. Дори и на такова място е създала уют в своите 10-ина квадратни метра “дом”. Сложила е хубави пердета, прибрано и чисто е.
В блок 26 можеш да попаднеш на всичко. Има например счупен от вътрешната страна двоен прозорец, превърнат в уникален пепелник. Пушачите си тръскат от кръглата дупка в горната част на стъклото. Така, разбира се, “не пречат” на съквартирантите си, противници на дименето.
Това е блокът, в който през зимата младежите, бъдеща гордост на нацията, оставаха с часове без ток и температурите падаха под санитарния минимум, както казват чиновниците. Причината е гръмналата елинсталация. Това е блокът, който ще ремонтираме при първа възможност, категоричен е Иван Чавдаров.
Гордее се обаче със суперлуксозния блок 24 - сравнява го с хотел три звезди. Камерите в него следят непрекъснато кой влиза и излиза. Осигурен е контрол на входа с магнитни карти. Стаите са "бижу" - нови матраци, под които има място за личен багаж. Баните и тоалетните също са лукс и най-важното - отникъде не тече. Всеки си има маса за работа. Трите ремонтирани общежития на УНСС по националната програма на образователното министерство са блоковете 23, 36Б и 24.
Другите не са пипвани от моето следване, няма промяна от 30 години, ядосва се Чавдаров. Според него в 36Б, където ремонтът също е добър, разходите са спаднали значително. Не се пилеят пари.
Не е така в старите сгради. Много разходи има в 26-и и 38-и блок и другите, където непрекъснато се появяваха течове, зимата имаше проблем, инсталацията гърмеше. По 20 часа без ток оставаха студентите в 26-и.
Същото е положението и с останалите висши училища. Софийският университет е ремонтирал по същата програма два блока - 18 и 51.
Болката на шефа на поделението за социално-битово обслужване Петко Горанов е бл. 41А.
Сградата отдавна била предвидена за ремонт. Засега обаче ректорът проф. Иван Илчев е издал заповед да се прекратят всякакви подобни дейности. Мотивът на ръководството на висшето училище е да се ограничат разходите заради кризата.
Днес министър Йорданка Фандъкова ще провери състоянието на общежитията - готови ли са за новата академична година.
Изолацията на един от скоро ремонтираните блокове в общежитията - 8-и, се откърти при силните бури в началото на август.
Петко Горанов, шеф на социално-битовото обслужване в Софийския университет: Спестихме 1,4 млн. лв. от последния ремонт
- Г-н Горанов, защо при бурята преди седмици падна част от изолацията на санирания само преди година блок №8?
- За този блок не искам да говоря.
- А какво е според вас състоянието на общежитията?
- Има национална програма за общежитията в цялата страна, която започна при миналия кабинет. Става дума за ограничена част от общежития, където се извършват ремонти по тази правителствена програма. Всичко останало по състоянието на общежитията е отговорност на университетите и на специализираните звена за социално-битово обслужване. Състоянието на общежитията е добро. Готови сме за новата учебна година. С известно съжаление мога да кажа, че можеше да бъде и по-добро. Общото кризисно състояние не подмина и Софийския университет, в това число и поделението за социално-битово обслужване. Сега, когато е най-удобното време за ремонти, не извършваме никакви. Трябва да се настройваме според макро- и микроикономическата ситуация. Към1,4 млн. лв. спестихме при ремонта на блок 51 - теракота слагахме отпреди 2-3 години. Можеше да стане още по-лъскаво, но и така е добре.
- Къде ще отидат спестените пари?
- В държавния бюджет, това са пари на данъкоплатците. След като един път пари от нас са вложени в блока, защо да влагаме втори път пари за същото. Сметнахме го за нецелесъобразно. Дълбокото ни убеждение беше, че сме постъпили правилно. Сега, понеже започнаха едни неизбежни сравнения как са станали едни общежития и как са станали други, започнах вътрешно да съжалявам. Но мисля, че първоначалната позиция е правилната.