
Видин е градът с най-много престъпления спрямо броя на населението, а Смолян е с най-малко бандитски посегателства, показва интерактивна карта на престъпността, представена вчера от шефа на Дирекция "Координация и информационно-аналитична дейност" (ДКИАД) Николай Крушков. Той заедно с вътрешния министър Цветлин Йовчев и главния секретар Светлозар Лазаров обявиха първите резултати от изпълнението на програмата на МВР.
На специално разработената цветна карта експерти са нанесли всички критични зони и области в страната, в които стават най-много престъпления за първите шест месеца.
Данните са въведени въз основата на точни цифри. В червен цвят са отбелязани местата с по-голяма концентрация на престъпления, а в по-светъл съответно по-малко опасните места.
Според данните Видин води класацията по брой на престъпленията, отнесено към 100 000 души. Анализите показват още, че градът води с 1683 престъпления, като след него остават Бургас, Варна, Плевен, София и др. Във Видин имаме сериозен проблм с битовата престъпност и ние ще обърнем внимание на това, обясни Йовчев.
Според абсолютния брой на извършените престъпления обаче на първо място очаквано е СДВР. Столицата води със 17 316 бандитски просегателства, следват Варна с 6993, Бургас 6747, Пловдив 5363 престъпления. Любопитно обаче е, че по брой на престъпленията на 100 000 души Пловдив е на едно от последните места.
Като най-спокоен град за живеене цифрите сочат Кърджали - 934 криминални прояви, Силистра - 794 и Смолян - само 660 престъпления.
Картата дава много възможности за анализ и разпределение на патрулите за контрол и превенция на престъпността, коментира още вътрешният министър.
Данните може да се систематизират по видове престъпления и да показват времевите зони, в които апашите са най-активни.
Системата на интерактивната карта дава възможност още да се направи детайлна справка за това колко един квартал или улица са опасни. Тя ще помогне на ръководителите на полицейски участъци да реорганизират времето и мястото на патрулите и да ги насочват към най-критичните зони.
Спрямо получените данни вече е разпоредено това да се направи, обясни Йовчев. Вътрешният министър добави още, че много хора не вярват, че полицията може да им
помогне, и затова не сигнализират за извършено престъпление. Поради това съответно част от престъпленията не са попаднали в интерактивната карта.
"Да се намери реалната статистика на необявените престъпления е доста по-трудно и вероятно ще се потърси помощта на социологически проучвания", допълни още Йовчев. Според него резултатите, които има до момента за нивото на битовата престъпност, звучат оптимистично, но за сериозен коментар и реална картина са нужни поне 6 месеца. (24 часа)
Слагат GPS на 1000 автомобили
През лятото колите с проследяващи устройства ще обикалят приоритетно покрай летните курорти.
Системата дава възможност за контрол на патрулите в ежедневната им работа. С джипиесите ще могат да бъдат следени маршрутите, по които минават полицаите, ще се отчита също нивото на бензина, дали автообилът е с включен двигател или не, в каква посока се придвижва и още доста други показатели, обясниха от МВР.
Информацията ще се получава в специални сървъри, които са инсталирани вече в системата на министерството. Те са организирани така, че да има достъп до тях от всички необходими звена чрез вътрешната мрежа за пренос на данни в МВР.
Структурата на системата е организирана през съответната защита на данните, като са спазени изискванията за информационна сигурност.
Диспечерите ще оформят различни групи за работа, които ще се формират според нуждите. Другата важна част от системата ще са са операторите ще контролират и задават параметри. Именно те ще следят и контролират работата на патрулите.
При нужда да се изпрати полицейски патрул на определено място операторите ще имат ангажимент да преценят кой автомобил е най-близо и има достатъчно гориво, за да стигне първи до целта. Системата ще контролира и скоростта на колите. (24 часа)
Оценяват катаджиите по убитите при катастрофи
Пътните полицаи ще бъдат оценявани според това колко убити и ранени хора има при катастрофа. Съпоставката ще става спрямо броя на служителите в КАТ.
МВР представи вчера част от критериите и показателите за резултатност при работата на СДВР и областните дирекции.
Според новите стандарти работата на областните дирекции ще се оценява и според това колко издирвани бандити са открити, колко откраднати коли са намерени, както и колко са разкритите битови престъпления. В критериите за оценка попада също и броят на повдигнатите обвинения спрямо броя на разследващите лица.
Списъкът с изискванията е доста дълъг и включва критерии за резултатност и при разследването. Според някои от тях ще се иска яснота за делата на бързите производства, както и ще се търси сметка за броя на просрочените производства.
Още следващата седмица започвам поредица от срещи с областните дирекции, като първата ще бъде във Враца, съобщи вътрешният министър Цветлин Йовчев.
До 15 септември полицаите ще бъдат тествани, за да стане ясно доколко са се запознали с новите изисквания на инструкцията за патрулно-постовата дейност. (24 часа)