
Обикалят от инстанция на инстанция, сезирали са 10 институции, но се оказва, че никой не може да им помогне. Нелегалният приют не е регистриран, защото трудно ще покрие санитарните и хигиенните изисквания.
"Искаме само едно нещо - да живеем спокойно в собствените си домове. Писали сме до полицията, НАП, общината, ДНСК, Агенцията за безопасност на храните, "Екоравновесие", Комисията за защита от дискриминация и др. Единственото, което се случи, е да съборят 2 незаконни постройки в двора на къщата. Оказва се, че
в закона няма ограничение колко животни може да се гледат . Записано е само, че трябва да се осигурят 6 кв. м площ на куче", разказва Пламен Обретенов, който живее срещу приюта.
Хората от ул. "Керч" вероятно са сред най-честите абонати на телефона за спешни повиквания 112, понеже няма вечер, в която да не търсят помощ. Разказват, че нощем става нетърпимо и заради миризмата, която се носи от приюта. Събрали са
88 подписа с искане кучетата да бъдат преместени.
Изпратили са ги преди 40 дни до Агенцията по безопасност на храните, но нямат отговор.
Стопанката на кучетата, настанени в малкото дворче, е Луиза Крикорян. Казва, че ги прибира от улицата, защото общината не се грижи за тях.
"Не съм престъпник. 10 г. кучетата не пречеха на никого и сега изведнъж съседите не могат да спят. Те хвърлят буркани с кюфтета със сода каустик, за да ги отровят. По-добре ли е да скитат на улицата?", пита Крикорян (виж вдясно).
"Кучетата обикновено са между 30 и 40. Някои изчезват и на тяхно място се появяват нови. Става въпрос за бизнес, вероятно Крикорян получава пари, за да ги отглежда, смята Обретенов.
"Ако до вашата къща има едно куче, което лае през половин час, какво ще направите? А сега си представете 30 кучета и ще разберете как живеем. Да не говорим за непоносимата смрад, която се носи по цялата улица", разказва Минка Илиева.
"Развъждат се плъхове. Виждала съм я как носи с кашони пилета, за да храни кучетата. По улицата често има изхвърлени пилешки глави", добавя друга съседка Марияна.
Разбрали са, че Министерството на земеделието готви наредба за условията в приютите, и настояват да бъдат забранени частните кучкарници в жилищни квартали.
"Има агенция за защита правата на децата, има закон, който защитава правата на животните. А защо никой не защитава хората?", пита Илиева.
Хората от ул. "Керч" чакат с надежда заседанието по делото в Комисията за защита от дискриминация, насрочено за 17 октомври.
Луиза Крикорян, собственичка на животните:
Работя на две места, за да ги гледам
"Не съм престъпник". Това заявява Луиза Крикорян, докато отваря вратата на двора на къщата си, за да види екип на "24 часа" условията, в които живеят 24-те кучета.
"Мръсно ли е? Виждате ли разпиляна храна и фекалии по пода, както твърдят съседите? Повечето кучета са болни и стари. Събирала съм ги от улицата, защото няма кой да се грижи за тях. Гледам ги от 10 г., но сега изведнъж взеха да пречат", твърди Крикорян.
Показва ни едно от кучетата, за които се грижи. То е сляпо. После вади от колибката друго, за да докаже, че е улично. Появява се и едно хъски, което било единственото породисто в двора . В ръката си Крикорян през цялото време държи паспортите на кучетата. Всички били кастрирани и обезпаразитени.
Заварваме ветеринарен лекар, който се представя с фамилията Иванов. Твърди, че кучетата са добре гледани, а по-рано през деня им поставил чипове и вече били регистрирани.
Крикорян не вижда нищо нередно в това, че отглежда толкова кучета.
Работя на 2 места, за да ги гледам. На едното съм барманка. За другото предпочитам да не говоря. Теглих 10 000 лв. заем, за да им направя хубави къщи с теракот.
Не знаех, че трябва да искам разрешение от общината за пристройките и ги събориха. Сега са в дървени колиби, разказва Крикорян.
Категорично отрича да развива бизнес с животните и обяснява, че най-лесното е да ги пусне на улицата. На въпрос защо прибира кучета от улицата отговаря: "Защото ги обичам. Тук живея, тук ги прибирам и гледам." И обвинява съседите, че
мятат в двора буркани с кюфтета, пълни със сода каустик, за да отровят животните.
Показва акт от Агенцията по безопасност на храните. Направили проверка преди няколко дни. Глобили я, защото колибките на кучетата са по-малки от нужното. Казва, че ще ги разшири и ще си направи сдружение. (24 часа)
"Екоравновесие": Има поне още 4 такива места в София
Данни за поне още 4 частни имота, в които се отглеждат голям брой животни, има общинското предприятие "Екоравновесие". Нелегални приюти има в "Княжево", "Бояна", "Симеоново" и др.
Запознати сме със случая, но не можем да влезем в частен дом. Това може да стане само с прокурорско разпореждане, обясни шефът на "Екоравновесие" д-р Манол Нейков. Според него проблемът може да се реши само с промяна на законодателството, като се определи максимум на броя на кучетата, които е разрешено да се отглеждат в урбанизирана територия. (24 часа)
Явор Гечев, фондация "Четири лапи":
Може да я глобят с 1000 лв.
Агенцията по безопасност на храните може да влиза на проверки в частни имоти, в които се отглеждат животни. Ако собственикът откаже да допусне инспекторите, се налага от 500 до 1000 лв. глоба. Но контролиращите не си знаят правата, смята Явор Гечев от фондация "Четири лапи".
Според него в случая вероятно става въпрос за депо за кучета, които се изнасят в чужбина. (24 часа)
Мария Бояджийска, зам.-кмет:
Трябва строг контрол като при общинските
"Контролът трябва да е еднакъв както за общинските, така и за частните приюти. Недопустимо е толкова кучета да живеят в двор. За да направи приют, всяка община трябва да отговори на десетки изисквания - определена площ за всяко животно, карантинно отделение, места за майки", заяви зам.-кметът по екология Мария Бояджийска.
"В омагьосан кръг сме. Искаме да помогнем на хората, но нямаме правомощия", обясни кметът на район "Сердика" Тодор Кръстев. Той вече веднъж е глобявал приюта заради незаконни постройки. Предстои и проверка дали таксата на кучетата е платена. (24 часа)