
Над 300 човека са подали молби за работа в пивоварна “Леденика” в Мездра до вчера. Вестта, че фалиралият завод, чийто собственик бе Михаил Михов - Мишо Бирата, отново ще работи, вдигна на крак цялата община от началото на миналата седмица.
Първите 12 наети работници обаче не са специалисти по производството на бира, а техничари и строители. Те според главния инженер на “Леденика” Георги Нанов са необходими за спешните ремонти, които се извършват в момента, за да може производството да бъде възстановено.
Реновират се всички съоръжения, като с предимство са технологичните линии на завода. Според заявките на новия собственик Гриша Ганчев очаква се да бъде монтирана и нова поточна линия и най-късно през февруари 2014 г. производството на бира ще бъде възстановено.
“Литекс комерс” на Гриша Ганчев купи фалиралата преди година и половина пивоварна в Мездра. Новият собственик обяви, че планира да инвестира около 10 млн. лв. в нови машини и оборудване. Марката “Леденика” ще бъде запазена, както и останалите 10 марки, които пивоварната притежава.
Преди предприятието да закъса, в него работеха 350 до 400 души. Заводът сега продължава да се охранява от екип на врачанската фирма “Селена секюрити”. Охранителите още не познават представителите на новия собственик и са резервирани и враждебни към всеки, който проявява интерес какво точно се прави в момента там и кои са новите началници.
“Идвам от Елисейна за втори път да си подавам молба за работа в “Леденика”, ама все не уцелвам момента - споделя Петър Филипов. - Безработен съм отдавна, имам 4 деца и
ако тук не си намеря работа, не знам как ще я караме.”
Като него са мнозина, за които възстановяването на “Леденика” е шанс отново да си стъпят на краката. Най-големи надежди таят бившите работници в пивоварната, които вече са успели да си подадат документите и се надяват, че като майстори на бирата ще бъдат с предимство, когато производството бъде възстановено.
Много от тях са насядали в близкото до портала заведение и попиват всеки слух за ставащото отвъд оградата на “Леденика”. Немалко от тях имат неизплатени заплати от предишния собственик, но се надяват, че този проблем все някога ще се реши.
“Преди да затворят завода, имах да вземам около 2000 лв. от неплатени заплати - разказва Петко Коцев. - С намесата на врачанската инспекция по труда на много колеги поне част от дължимите пари бяха платени. Мен обаче не ме огря и “Леденика” фалира, преди да ми дойде редът.”
Още през 2010 г. пивоварната спря работа, след като Агенция “Митници” отне лиценза за производство и складиране на акцизни стоки. До това решение се стигна, след като при внезапна проверка мобилна митническа група засякла редица нарушения, липса на измервателни уреди и на отчетност за вложените суровини и произведената продукция.
Тогава 280 човека от завода бяха изведени в принудителен отпуск, без да знаят ще се върнат ли отново на работните си места, или ще отидат на борсата. Останалият персонал получаваше минималната работна заплата.
Близо година и половина фирмата на Мишо Бирата дължеше огромни суми на работниците. Въпреки масовите проверки от страна на инспекцията по труда до окончателното изплащане на възнагражденията на персонала не се стигна. Стачките и протестите на работниците пред портала на пивоварната бяха станали ежедневие преди 2 г., но “Леденика” така и не успя да излезе от кризата.
Кметът е убеден, че производството на бира може да стане по-бързо от очакваното, а бизнесменът Гриша Ганчев да разшири пивоварната и да наеме повече работници.
Аспарухов споделя, че най-ценното предимство на завода е използването, самостоятелен водоизточник с отлични качества и поема ангажимент, че общината ще се
погрижи за инфраструктурата.
Напатили се, хората в Мездра вярват повече на думата на кмета. Убедени са, че щом той се ангажира и вярва в бъдещето на “Леденика”, значи има защо. Темата за пивоварната е основна тези дни в железничарския град, а младите му жители се надяват, че и те ще успеят да намерят своето място наред с опитните работници на “Леденика”.
“Леденика” е давала по 55 млн. литра годишно
Пивоварна “Леденика” в Мездра е изградена през 1964 г. на базата на прочута в региона спиртоварна от 30-те години. Петнайсетина години след първото производство на местна бира, заводът е реконструиран основно. През 80-те години “Леденика” достига 45 млн. л годишно.
През 1997 г. работническо-мениджърското дружество печели в конкуренция с израелска фирма обявения търг от Агенцията за приватизация за продажба на 75% от капитала на дружеството. В годините след това са инвестирани 5 млн. германски марки в нови съоръжения. По това време “Леденика” произвежда 55 млн. л бира и е на трето място в страната с пазарен дял от 6%.
През 2002 г. предприятието изпада в първата си криза и натрупва загуби от 150 000 лв. и задължения за близо 3 млн. долара, неизплатени по приватизационната сделка. Като спасителна мярка е предприето сливането на мездренската пивоварна с “Варненско пиво” в холдинг.
Откриха го вдървен и по бельо, сърцето му изведнъж спряло
Тайнствена дама, инжекция или чаша със съмнително питие витаят около последната нощ на Мишо Бирата всеки път, когато се заговори за смъртта му.
Малцина вярват, че бизнесменът е издъхнал от инфаркт, но МВР и прокуратурата твърдят, че друга причина няма. Според тях доказателствата отхвърлят чужда намеса в смъртта на Михаил Михов. При огледите в хотела в Правец, където трупът е открит на 30 ноември 2011 г., а и при аутопсията не са открити наранявания или следи от убождане.
След анализ на проби от органите и кръвта не са намерени и следи от наркотици. Направено е специално изследване на проби от сърцето и белия дроб.
То показва, че бизнесменът е имал здравословни проблеми. Страдал от “атеросклероза на венечните артерии на сърцето”, която довела до нарушено кръвообращение. Според експертите смъртта му е настъпила бързо през нощта и е предизвикана от “остра коронарна недостатъчност”.
Мишо Бирата бил посинял и вдървен, само по бельо, когато го открили на леглото. На масичката до него имало уиски и скъпи пури, но при разследването в кръвта му не е открит алкохол. Не е намерена и втора чаша за канен или неканен гост.
Името на Мишо Бирата нашумя през януари 2011 г., когато избухна скандалът с подслушването на шефа на митниците Ваньо Танов. Тогава изтекоха записи на телефонни разговори. В един от тях - между Бойко Борисов и Танов, се споменава, че премиерът е поел ангажимент “да не се закача” Михов.
В разгара на скандала Мишо Бирата заяви, че не е говорил с премиера Борисов и не е търсил протекции за бизнеса си. Прокуратурата не откри как са изтекли подслушваните разговори, дали и как са манипулирани. Наскоро главният прокурор Сотир Цацаров обаче разпореди проверка, която да установи основателно ли е спряно делото за записите.
“По този случай не коментираме нищо", заяви прокурор Румяна Арнаудова от СГП. Разследването за смъртта на Михов пък е прекратено още в края на ноември 2011 г.