
Пожари от изток, запад и югоизток изпепеляват гори, ниви и сгради в държавата, сочат обобщените данни от МВР. Един от последните, които пламна вчера без опасност за хората бе в кв. Кремиковци край столицата. Горяха треви, 8 пожарни ги гасиха.
Вече денонощие Сакар планина между свиленградските села Студена, Мустрак, Равна гора, Сладун и Михалич е в пламъци.
“Огънят тръгна от десния край на шосето между Студена и Михалич. Заради това подозират, че стихията е предизвикана от хвърлен фас. Другата версия била
разчистване на храсти от пасища, за да могат собствениците да имат право на субсидия. Привечер в четвъртък обаче задуха силно и пламъците се понесоха с огромна скорост и обхванаха боровата гора на високото”, разказаха жители на Студена.
“При падането на мрака стана критично. Пожарът наближи на петдесетина метра първите къщи на село Равна гора. Успяхме обаче да пресечем огъня”, обясниха огнеборци от мястото на събитието. През нощта с падането на температурите положението се стабилизира, но вчера сутринта огнищата тръгнаха наново.
“В момента гори фронт от 3 - 3,5 километра широколистна гора. Няма изгледи той да бъде погасен скоро”, каза шефът на областните огнеборци комисар Николай Вълчев.
“Досега са унищожени 20 000 декара площи, сред които гори, ниска растителност и градини с орехи и бадеми. Цялата налична техника на областта и помощ от съседни области е струпана в Сакар планина.
Ангажирани са 35 пожарни. Помагат лесничеи, доброволни групи, военно формирование от 35 души. Дойде и техника от строежа на магистрала “Марица”, чакаме още една тежка машина за прокарване на просеки от “Марица изток”. Пристигна и вертолет от авиобазата в Крумово”, съобщи инспектор Пламен Петков от областната пожарна в Хасково в 13,30 часа по обяд вчера. Работата се затруднявала от вятъра и силно пресечения терен.
Градините с орехи и бадеми от години били запуснати, а непочистената разстителност в тях също допринасяла за разпространението на огъня. Още в началото на седмицата огнеборците официално предупредиха, че фермерите може да докарат големи бели с паленето на ненужната растителност.
“В землищата си нямаме засегнати селскостопански култури”, успокоиха кметовете на Студена Жельо Станков и на Михалич Георги Кърчев. Близо 470 декара иглолистна и смесена гора изгоря при два последователни пожара в местността Воден камък над Хисар.
Полицията е започнала разследване по двата инцидента. “Не бих казал, че става въпрос за умишлен палеж, а по-скоро за небрежност с големи последици”, коментира говорителят на областната пожарна в Пловдив инспектор Георги Кунев. Според него
след забраната за износ на дървесина повече се палели стърнища, така стопаните си спестявали труда да косят. Глобата за нарушителите, които създават опасност от пожари, е едва от 100 до 2000 лева.
2000 дка сухи треви и гори са изпепелени в пожара, който избухна в четвъртък следобед между пазарджишките села Щърково, Калугерово и Елшица. Той бе потушен окончателно в петък сутринта, съобщи началникът на областната противопожарна служба комисар Иван Панайотов. Изпепелени са 1600 дка сухи треви и 400 дка широколистна и иглолистна гора.
Плевенчани се паникьосаха, след като контейнер с опасни химикали се самозапали в двора на завод в индустриалната зона около 20,42 ч в четвъртък. В пластмасовия съд с размери 1 куб. м се съхранявали полиол и изоцианат - суровина за пълнежа на сандвич панели, произвеждани от фирма “Метекно”. От тлеенето на химикалите районът се задимил силно, разнасяла се и специфична миризма.
Телефон 112 прегрял от обаждания на граждани, които се оплаквали от щипене в очите, главоболие, а някои - за затруднено дишане. Екипи от пожарната и гражданска защита с 2 коли са спрели тлеенето в 22,45 ч. Жертви и пострадали няма. По първоначални данни няма замърсяване на въздуха и почвата в района. Предстои проверка на екоинспекцията.
Пораженията от големия пожар в пловдивския театър, който избухна в четвъртък сутринта, са за около 200 000 лв., обяви вчера директорът Кръстю Кръстев. Все още не е ясна причината за инцидента. Образувано е досъдебно производство.
От коалиция “Природата за хората” пък сигнализираха прокуратурата в Бургас, МВР, областния управител, че пожарът в Иракли от 22 август е пламнал, според организацията, “в незаконен къмпинг, който от години се организира в местността”.
Пламъци лумнаха на 233 места за ден в страната
233 сигнала за пожари са получени само за денонощие, съобщиха от МВР вчера.
Над 1000 огнеборци, доброволци и горски са помагали за справяне с тежката ситуация в страната. Само за няколко дни гори и ниви в няколко области бяха изпепелени, като щетите възлизат на хиляди декари.
В помощ на пожарникарите са пратени военни вертолети, както и тежка специализирана техника за проправяне на просеки.
Междувременно от пожарната обявиха червен и оранжев код с възможност за възникване на силни, разпространяващи се на големи площи и трудни за овладяване полски и горски пожари. От МВР още веднъж припомниха отново, че усложнената обстановка изисква стриктно спазване на превантивните мерки за недопускане на подобни инциденти.
Паленето на огън близо до сухи треви и горски насаждения е абсолютно забранено. Задължително е и спазването на забраната за движение на моторни превозни средства без искрогасители в горски и полски масиви, както и извършването на ремонтни дейности на такива места. Небрежното пушене и използването на открит огън са опасности, които не бива да бъдат допускани.