
Kандидатката на ГЕРБ за кмет на София Йорданка Фандъкова спечели от раз изборите вчера с висок резултат при много ниска активност. 67% от гласувалите в София са пуснали бюлетини за Фандъкова по данни на МБМД към 19 часа снощи. Така столицата има вече градоначалник жена. Нейният основен конкурент Георги Кадиев от БСП взема 24% от гласовете. Към края на изборния ден в 19 часа снощи до урните бяха отишли 26% от избирателите в София според МБМД. Това е по-ниска активност от предишни кметски избори в столицата. “Нашите избиратели излизат точно толкова, колкото да победим с болшинство”, каза премиерът Бойко Борисов. В същото време в плевенското село Беглеж избирателната активност бе 72%.
Фандъкова взе София от раз с 67%
София вече има нов кмет - Йорданка Фандъкова. Кандидатката на ГЕРБ спечели от раз частичния местен вот в столицата. По данни на социолозите от МБМД, които правиха екзит пол, нейният резултат е 67%, между два и три пъти по-висок от този на кандидата на БСП Георги Кадиев - 24%.
Кандидатът на “Ред, законност и справедливост” арх. Павел Попов е трети с резултат 4%. Всички останали 15 претенденти получават 4,4%. Мира Радева от МБМД допусна, че някой от тях може да се окаже с 10 бюлетини в негова полза.
Избирателната активност беше рекордно ниска - 26% от регистрирани 1 110 258 избиратели към края на изборния ден в 19 часа по данни на МБМД.По данни на "Галъп" към 19 ч избирателната активност е била 21,4%.Приблизително толкова - 22,5%, отчитат и от “Алфа рисърч” към 18 ч, което е с близо 10 на сто по-малко от стеклите се пред урните в същия час на кметския вот през 2007 г. (31,9%).
За сравнение на предишния кметски вот в София през 2007 г., който Бойко Борисов спечели на първи тур с 53,65%, активността бе 36,5%. А на парламентарните избори на 5 юли т.г. до урните в трите софийски избирателни района отидоха 64,4%, 53,5% и 54,2%. Тогава в трите района резултатите ГЕРБ:БСП бяха 43,46%:19,29%; 46,71%:16,53% и 52,33%:18,23%.
Причината за ниската активност в София вчера бе липсата на интрига, защото победителят бе малко или много предизвестен, каза Петър Живков от МБМД. Според него за пасивността пред урните е допринесъл и фактът, че десните партии СДС и ДСБ и “Атака” не издигнаха кандидати в столицата.
За мен избирателната активност е по-скоро в графата “нормални местни избори със слаб интерес”, отколкото “катастрофално ниска”, коментира Марчела Абрашева от "Галъп". Според нея не може да се очаква голяма активност от избори, които са за довършване на мандата.
На изборите не гореше голям ентусиазъм, но те препотвърдиха ГЕРБ като първа сила у нас, допълни Абрашева.
Според нея не е реалистично да се сравняват сегашните резултати с тези от последните парламентарни избори и не може от тях да се правят
някакви големи изводи за съдбата на българската политика
Социоложката беше категорична обаче, че червеният кандидат Георги Кадиев е успял да мобилизира електората на БСП в столицата и е постигнал добър резултат въпреки лошите прогнози и голямата дистанция от Фандъкова.И от "Галъп", и от МБМД казаха, че до 14 часа са гласували предимно възрастни хора, над 60 години. След 14 часа обаче се е увеличил процентът на младите.
По данни на "Алфа рисърч" от гласувалите за Йорданка Фандъкова 58% са жени, 42% - мъже. Любопитни данни дадоха от агенцията и за образователното равнище на избирателите, които вчера предпочетоха досегашната просветна министърка. От пусналите за нея бюлетини 59 на сто са с висше, 38 процента имат средно и едва 2% са с основно образование. Според "Сова Харис" и "Галъп" хората с висше образование дори стигат 62%. По техни данни подкрепата за Фандъкова идва от 85% от симпатизанти на ГЕРБ и 12% от гласуващи за СДС и ДСБ. Според Мира Радева 70% от избирателите на “Атака”, 80% от тези на Синята коалиция и 50% от тези на НДСВ са поискали Фандъкова за кмет.
По данни на социолозите от "Сова Харис" 8 процента от гласувалите за ГЕРБ на парламентарните избори вчера са избрали кандидата на БСП Георги Кадиев заради персоналните му качества. (24часа)