В него те приветстват решението на правителството да внесе в парламента промени в закона за конфискация на незаконно придобито имущество и посочват, че според опита на техните страни това може да бъде изключително полезен инструмент в борбата срещу престъпността. Тримата дипломати заявяват, че изцяло подкрепят предприетите от България стъпки в тази посока, който били в унисон с демократичните ценности и с международните норми. Те подчертават желанието на своите правителства да подпомогнат активно страната в този процес.
Проверка на "24 часа" обаче показа, че готвените законодателни промени, които трябваше да улеснят конфискацията на незаконно придобитото имущество, не са внесени дори в правителството. От правосъдното министерство обясниха, че измененията все още се подготвят, след което предстои да бъдат пуснати за съгласуване с другите министерства. Очакванията са кабинетът да ги внесе в парламента до края на годината.
Намеренията са държавата да започне да преследва всяко необяснимо богатство над 60 000 лева, без да е необходима влязла в сила осъдителна присъда или да е образувано наказателно дело, каквото е изискването сега. Разширява се и кръгът на престъпленията, за които може да се иска конфискация. Сред новите са данъчни и митнически нарушения, престъпления по служба и дори неплащане на осигуровки. Давността на престъпленията, които са довели до натрупването на незаконното богатство, е 25 години.