
Граничният полицай Димитър Иванов, който бе задържан преди ден, защото пуснал фиктивно Евгени Милев-Гейзо, е сниман как взема рушвет от 5 евро, научи “24 часа”.
Случката била разказана и публикувана в турския вестник “Хюриет” през септември 2003 г.
Тогава двама турски журналисти и парламентарист пътували за Германия. На Калотина документите им били проверявани от граничния полицай Иванов, който им поискал по 5 евро рушвет.
Журналистите успели да го снимат с мобилните си телефони, след което граничарят се усетил и не взел парите.
Снимката му била публикувана в броя на “Хюриет” от 12 септември 2003 г. Въпреки това Иванов не бил уволнен, защото качеството на фотото не било добро, научи “24 часа”.
Граничният полицай бе задържан, защото “извел” Евгени Милев-Гейзо през Калотина на 13 декември.
След като МВР го обяви за издирване заради въоръжения грабеж край Вакарел на турчина Мустафа Гюмюш, Гейзо се обади в “24 часа” и заяви, че от седмица е в чужбина.
“Разбрах, че ме издирват, от интернет, намирате ме във Френските Алпи. Не се притеснявам да се върна в България, защото не съм извършил престъпление", заяви тогава Гейзо.
След изявлението му МВР разпореди проверка дали наистина Милев е излязъл от страната.
Бе поискана и информация от сръбските гранични власти. Насрещната проверка показа, че Евгени Милев и още двама фигурират в нашата гранична система като излезли през Калотина. В Сърбия обаче влезли само двама, а Гейзо липсвал.
Допълнителната проверка в масивите показала, че ги е регистрирал полицаят Димитър Иванов.
“Той не можа да даде смислени обяснения защо не съотвстват въведените от него в системата лица на отсрещната проверка. Обясняваше, че Гейзо може да е минал, а после да се е върнал през зелена граница, а може би се е скрил в ТИР. Но не си спомни дали в този час е минавал камион. Това показва градене на алиби”, категоричен бе министър Цветанов.
Той добави, че граничарят ще бъде проверяван по подозрение, че е давал информация на магистралните бандити за богати чужденци.
Димитър Иванов, известен на Калотина с прозвището Митко Корекомчето, е арестуван от агенти на "Вътрешна сигурност" на пункта. Лично е разпитван от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, довериха запознати.
Както “24 часа” писа, той е наказван за рекет. Има и други санкции. Корекомчето работел на Калотина от 1990 г.
Последното му наказание е от преди няколко месеца, когато бил на трасе “излизащи тирове. Тогава Корекомчето затворил гишето и заспал вътре, като предизвикал опашка от тежки камиони. Предполага се, че се е почерпил, преди да почне работа.
Неговият брат бил барета от спецотряда за борба с тероризма. МВР проверява дали той не е имал връзки с бандата на Крокодилите.
И вчера полиция и жандармерия издирваха под дърво и камък Евгени Милев-Гейзо и Емил Милев-Кроки заради престрелката с полицията край Вакарел, в която бе убит шофьорът им Димитър Митрев-Богровеца.
Според източници от МВР са били засечени техни телефонни разговори в България. Но мястото, откъдето са звънели, не било локализирано.
С деветте телефона, намерени у задържания Александър Недков-Грозния, той поддържал връзка с Крокодилите. Недков е собственик на опела, с който бе извършен грабежът край Вакарел.
СТЕФАН ТАШЕВ
Крокодил казва, че си кове алиби в Нюрнберг
Потъналият в нищото между България и Сърбия Гейзо настоява на своето, че се намира в Германия.
"Ще дойда в България и ще докажа, че съм бил в Германия", заяви в телефонен разговор в 21,45 ч в сряда Гейзо, който е издирваният от полицията Евгени Милев.
Това стана само няколко часа, след като МВР обяви, че български граничар е помогнал на Гейзо да мине фиктивно границата през Калотина.
Той вкарал името му в информационната система за граничен контрол като напуснал страната, но Милев физически не е пресичал границата. Граничарите в Сърбия заявили на нашата полиция, че нямат данни да е влизал в страната им.
На въпрос къде е в момента Гейзо отговори: "Аз съм в Нюрнберг. Отидох в местната полиция, за да ми ударят печат в паспорта. Повече какво друго да направя."
Гейзо твърди, че не познава граничаря Димитър Иванов, и отказа да разкаже как е стигнал до границата, в колко часа и с каква кола.
Ако Милев се е обърнал за алиби към немските власти, те би трябвало да поискат информация от българските си колеги, а това не е ставало.
Германската полиция не е отправяла запитвания към българските си колеги, научи вчера "24 часа".
Полицията в Германия не извършва регистрации. Това се прави в общината. Там всеки, който има постоянно местожителство в Германия, трябва да си направи адресна регистрация в срок до пет дни от нанасянето си. Общините обаче не записват влизанията в Германия и излизанията в чужбина.
Теоретично е възможно този гражданин да е бил в полицията в Нюрнберг, ако е имал повиквателна за разпит или за разговор. Тази среща трябва да е била точно по времето на обира, за да послужи като алиби, предполагат запознати с разследването на магистралния грабеж край Вакарел неделя.
В противен случай алиби Милев може да получи само ако заведе свидетели и покаже необорими доказателства за това, че наистина се е намирал в Нюрнберг точно по време на обира.
"Ако се е обадил в полицията по каквато и да е причина ден след това, това няма да докаже нищо. Въпросът е да има доказателства за пребиваването си в Нюрнберг точно по време на обира", обясни процедурата специалист от следствието.
По вестниците се твърди, че Гейзо е бил съдружник в ресторант "България" в турския квартал в Нюрберг, но от близо година ресторантът там е закрит.
СВЕТЛАНА ЙОРДАНОВА
КАПКА ГЕОРГИЕВА, НАШ КОРЕСПОНДЕНТ В ГЕРМАНИЯ