
14 държави от Европейския съюз изпращат свои работодатели и съветници от глобалната мрежа за заетост EURES у нас, за да предложат работа на българи, съобщи Агенцията по заетостта.
Наемането на работа ще става в рамките на Европейските дни на труда - най-голямата борса за годината, която е на 6 март в столичния хотел "Хилтън". Инициативата е на Европейската комисия, за да раздвижи пазара на работна ръка.
Ще участват Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Италия, Норвегия, Полша, Швеция, Словакия, Словения, Великобритания и Швейцария.
Чехия предлага работа на наши IT специалисти с 2000-3500 евро заплата за най-високите позиции, но тя ще се уточнява на място с EURES съветника. Чешките работодатели не държат на трудовия стаж и наемат предимно млади специалисти. А за мениджъри искат 3-5 г. опит. Владеенето на чешки също не е задължително, достатъчен е перфектният английски.
Франция обявява работни места в сферата на туризма, хотелиерството, логистиката и транспорта, строителството и индустрията. Тъй като това е една от страните, които не са отворили напълно пазара си за българи, има списък с длъжности, подходящи за чужденци.
Търсят се зидари, бетонджии, монтажници, майстори на покриви и настилка, готвачи, сервитьори, технолози, кухненски персонал, камериерки.
В зависимост от квалификацията и опита възнаграждението е 1200-2000 евро на месец.
Германия търси българи за хотели и ресторанти. Ще има оферти за готвачи, сервитьори и камериерки.
Заплатата тръгва от 800 евро извън бакшишите, а за майстор готвачите може да стигне 1200-1300.
Лекарите също имат шанс. За тях перфектният немски е задължителен.
Италия ще предложи работни места в туризма и здравеопазването, ще иска и болногледачи. Оферти в туризма ще предложи директно и италианският работодател Фабио Галатола.
Словакия набира счетоводители, мениджъри по продажбите, проджект мениджъри и компютърни специалисти.
Словения е готова да наеме българи за заварчици, шофьори на тирове и готвачи. Очакват се също заявки в здравния сектор и занаятчийските професии.
Великобритания ще обяви свободни позициии за лекари, сестри и стоматолози. Британската агенция Resourcing предлага работа за фармацевти в Кримсби, Дербишър и Корнуел със заплата 33 500 лири годишно. Тя плаща билета до Обединеното кралство и жилището през първия месец от престоя там. Поема разноските за 12-седмичен курс за фармацевтичните особености в Англия.
За разлика от миналата година в борсата ще участват и 11 български работодатели и посреднически фирми, които предлагат работа главно за квалифицирани специалисти със заплата над 800-900 лв., тъй като политиката им е да стимулират кадрите си. (Виж таблицата).
Добре е хората, които ще дойдат на борсата, да носят СV, за да могат или директно да го дадат на работодател, или да го предадат чрез посредника, съветват от агенцията.
Славка Радева, EURES съветник: Търсят здравни и социални кадри
- Г-жо Радева, от заявките на чуждите работодатели може ли да се направи извод, че има раздвижване на трудовия пазар от кризата?
- Трудно може да се прецени. Най-много свободни позиции все още има в социалната сфера и здравеопазването, където заплащането е предимно от държавата. През пролетта се увеличават и предложенията в туризма с оглед на предстоящия сезон. Но все още са изключително малко офертите в транспорта, промишлеността, рядко са местата за инженери, които бяха изключително търсени предишните години.
По-ограничениса работните позиции, които колеги EURES съветници обявяват при нас директно, независимо че на EURES портала са обявени 800 000 свободни места.
- Откъде идва разликата?
- Това са работните места, обявени от службите по заетост в целия ЕС. Ноне всички от тях са за международно набиране и следователно не всички стават за българи. Има страни, които все още прилагат преходни периоди и не вземат чужденци без пазарен тест и разрешение.
- Наблюдава ли се намаление на заплатите заради кризата?
- Не. Категорично. Няма промени.
- Какво търсят повече в чужбина сега - квалифицирани кадри или черноработници?
- Нискоквалифицираните работници са повече. Една оферта често е за 200 души. Те заминават без проблем било в рамките на някаква квота, било защото пазарът за тях е отворен. Докато пред квалифицираните кадри има редица спънки - искат им разрешения, нужни са езикови познания. За някои от регулираните професии е проблем признаването на дипломите отпреди 2007 г. За оксиженисти например се искат сертификати, които невинаги се издават в България.
- Какви нови тенденции има?
- Все повече чужди работодатели ни търсят вече директно. От Испания се обаждат, от Гърция искат хора за селското стопанство и туризма, което преди беше немислимо. (24часа)
1270 евро за стаж в датска ферма или оранжерия
Дания предлага платен стаж във кравеферми, свинеферми и в овощни градини за току-що завършили селскостопански училища и университети у нас. Шансът е за младежи между 18 и 30 г., завършили обучението си най-много 1 г. преди кандидатстването. Задължителен е добрият английски, както и желанието за усвояване на датски на място. Стажът продължава от 4 до 18 месеца, като може да започне по всяко време според желанието на работодателя. Възнаграждението е 1270 евро бруто.
На борсата ще има и оферти за обучение на градинари и помощник-градинари, съчетано с практика в оранжерии за саксийни растения, плодове и зеленчуци.
Продължителността му е 3 г. и 8 месеца, от които 45 седмици са обучение в колеж. За помощник-градинарите е 2 г., от които 33 седмици в колеж. Квалифицираните градинари могат да продължат образованието си в Дания като аграрни техници и архитект-озеленители.
Има възможностти за сключване на постоянни договори в перспектив. Кандидатите трябва да са от 18 до 30 г., със завършен поне 9-и клас и добър английски.
Обучението в колежа е безплатно, а по време на целия престой в Дания одобрените ще получават по 1270 евро месечно. Някои от работодателите помагали с наема за жилището или сами предлагали квартира срещу 135-270 евро на месец. Практиката започва в периода от март до август тази година, а обучението стартира през октомври. (24часа)
Варна, Бургас и Пловдив избират лекари за Финландия
Oт днес до 18 февруари във Варна, Бургас и Пловдив ще се проведат интервюта с лекари и медицински сестри за Финландия. Преди да заминат, одобрените ще изкарат курс по фински, платен от работодателите им. Английският е задължителен. Търсят се всякакви специалности, а дори и медици без специалност, които обаче са готови да се заселят във Финландия.
За завършилите след 2007 г. признаването на дипломата и квалификацията става автоматично. Тези с документи отпреди трябва да ги легализират.
Испанската верига Sol Melia Bulgaria пък търси аниматори за хотелите си в Златни пясъци и Несебър. Възнаграждението е над 700 лв., а кандидатите трябва да са с руски, немски, френски или румънски. (24часа)
Швейцария дава 2 г. по 700 франка за бавачка
Швейцарска агенция предлага работа за детегледачки при отлични условия за млади момичета между 22 и 28 г.
Заплатата е 700 швейцарски франка на месец.
Първоначалният договор се сключва за 1 г. с възможност за удължаване още толкова. По регламент наетите ще ползват по 20 дни платен отпуск.
Предвижда се пробен период, в който ще се преценят и качествата на гувернантката, и условията в дома.
Ако момичето не се сработи с детето и семейството му, няма да бъде върнато в България, а има шанс да се премести в друга фамилия.
Задължително е да говори немски или английски език. Ако е само с английски, трябва да има желание за учи немски или френски, в зависимост от това в коя част на Швейцария е.
Езиковото обучение се плаща от семейството, наело българката. То ще бъде в рамките на поне 120 урока годишно.
Агенцията, наела детегледачките, се ангажира да организира среща на всички назначени момичета за обмяна на опит и просто за атмосфера.
Освен това са предвидени екскурзии и културни прояви, за да ги запознаят с Швейцария.
Кандидатките, които донесат на борсата автобиография, ще могат директно да контактуват с работодателя и да улеснят назначението си, обясниха от Агенцията по заетостта.
Останалите трябва да се свържат с EURES съветничката за Швейцария. (24часа)