
Цената за мощност (известна като такса електромер) ще вдигне сметката на бедните и на хората, които пестят. И ще свали на тези, които се отопляват с ток.
От EVN, която предложи тази нова тарифа, вчера дадоха пресконференция, за да кажат, че са работили в полза на потребителите. И дадоха графика, с която обясняват, че при сега действащите тарифи домакинство, което ползва до 300 квтч ток, плаща цена за достъп от 1,56 лв. С въвеждането на такса електромер сметката ще се увеличи с 23 ст. на месец.
Потребител, който ползва 600 квтч сега, брои 3,16 лв. за достъп и с таксата сумата ще падне с 1,04 лв.
Според Гочо Чемширов, шеф в компанията, клиентите, които ползват до 300 квтч, не покриват разходите за мрежата и ги поемали другите потребители. Справката на ЕVN показва, че от общо 1,5 млн. клиенти 731 хил. ползват до 300 квтч, в тях влизат и 319 хил. жилища с нулево потребление. 768 хил. пък теглят над 600 квтч. Регионалният мениджър на компанията Йорг Золфенер се беше подготвил с примери от Европа. Във Великобритания почти 100% от цената за мрежата били фиксирани. В Германия процентът бил 23,9, в Швеция - 73,3, а в Австрия - 17,7.
Делът на тока в общата цена е 44,8%, а преносът през мрежите е 38,6% от цената. "24 часа" попита има ли тенденция процентът на мрежата в цената на тока да се увеличава.Така енергото ще има гарантиран по-висок приход и след като се либерализира пазарът и домакинството може да си избере друг доставчик. Отвърнаха, че мислим погрешно.