
Премиерът Пламен Орешарски е разпоредил спиране на всякакви дейности по изграждането на газопровода “Южен поток”, докато проектът не отговори на всички изисквания на Европейската комисия.
Това обяви вчера министър-председателят след среща с делегация от американски сенатори, водена от републиканеца Джон Макейн. Изявлението на премиера дойде три дни, след като лидерът на ДПС Лютви Местан поиска “Южен поток” да отговаря на всички изисквания и забележки на Еврокомисията. Седмица по-рано пък председателят на ЕК Жозе Барозу обяви наказателна процедура срещу България заради избора на строител. (Виж долу.).
“Да, фактически съм разпоредил да спрат действията
по старта и изграждането на “Южен поток” до уточнение на процедурата в Брюксел”, заяви Пламен Орешарски, а след това преповтори изречението по молба на невярващ руски журналист, който присъстваше на изявленията след срещата.
“В зависимост от консултациите с Брюксел, които предстоят, ще се реши ходът на по-нататъшните работи по “Южен поток”, каза още министър-председателят.
Той призна, че е обсъдил с американските сенатори Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи работата по газопровода.
“Силно сме зависими от един доставчик на природен газ
Запознах сенаторите с усилията ни за диверсификация на доставките и приоритета, който отдаваме на Южния газов коридор и находището Шах Дениз в Азербайджан”, заяви още Орешарски след срещата.
“Проектът ще продължи само след като отстраним всички забележки на Брюксел”, на няколко пъти подчерта премиерът.
“Бихме искали да видим колкото се може по-малко руско влияние в проекта и строителството на “Южен поток”, заяви сенатор Джон Маккейн.
“Премиерът и правителството на България търсят независимост. В интерес на България е да търси диверсификация. Проблемът със строителя ще се изчисти между България и ЕС”, обясни вчера Маккейн на въпрос дали наистина САЩ могат да санкционират български компании заради “Южен поток”. Думите му бяха подкрепени и от сенатора демократ Кристофър Мърфи.
Наскоро министърът на икономиката Драгомир Стойнев обяви, че експерти от Брюксел пристигат на 13 юни в България заради “Южен поток”.
С тях ще се водят разговори по избора на строител на българския участък и готвени промени в законодателството, с които се ограничава включването на трети страни за доставка на газ по “Южен поток”. И по двете теми от ЕК изразиха несъгласието си.
Заради избора на “Стройтрансгаз” за строител в консорциум с четири български фирми миналия петък посланикът на САЩ у нас Марси Рийс предупреди, че на българските фирми и физически лица, които сътрудничат с руската фирма, може да им бъдат наложени санкции от страна на Вашингтон. Компанията е в американския списък за санкции срещу Русия заради анексирането на Крим.
Премиерът Орешарски обсъдил със сенатори и възможностите за
участие на американски компании в газовите доставки
за България, обясни Маккейн. Не бе уточнено обаче дали става въпрос за втечнен газ с кораби, или падане на мораториума за проучвания за шистов газ в България. В изявлението си Маккейн спомена газовата диверсификация като обвързана с подписването на търговското споразумение между САЩ и ЕС.
Преди срещата си с Орешарски сенаторите говориха и с председателя на парламента Михаил Миков.
Разговорите с ЕК започват тази седмица
Още през тази седмица започват експертните разговори между България и Европейската комисия какво трябва да се промени в проекта “Южен поток”. В София пристига мисия от Брюксел, научи в. “24 часа” от правителствен източник.
Европейската комисия преди седмица стартира наказателна процедура срещу България заради избора на строител у нас на “Южен поток”. Изграждането бе дадено на консорциум, в който влизат руската “Стройтрангаз” и българските “Главболгарстрой”, “Промишлено строителство – холдинг”, “Техноекспортстрой”, “Понсстройинженеринг” и “ПСТ Холдинг”.
Според Брюксел нарушението е, че консорциумът е избран без обществена поръчка. От ЕК тогава допълниха, че очакват България да не продължава с дейностите по изграждане на газопровода, докато върви обмяната на информация с българските власти в рамките на процедурата.
От БЕХ пък коментираха, че компанията “Южен поток България” не е имала лиценз по закона за енергетиката и поради това нямала правно основание да прави обществени поръчки. Поради това бил направен конкурс.
След обявяването на процедурата министърът на икономиката Драгомор Стойнев коментира, че България е в постоянен диалог с ЕК и че ще се съобразим с препоръките.
Русия не била уведомена за замразяването, ще пита Брюксел какво става
Русия не е получавала официално уведомление от България, че се преустановява работата по проекта “Южен поток”, съобщи снощи агенция РИА-Новости, като цитира неназован представител на руското министерство на енергетиката.
Изявлението дойде два часа, след като премиерът Пламен Орешарски обяви спиране на работата по проекта, докато не бъде направен така, че да отговаря на изискванията на ЕС.
Днес замразяването на работата по проекта ще бъде обсъдено между Русия и Европейската комисия, съобщи агенцията.
Въпросът ще бъде повдигнат пред европейският комисар по енергетика Гюнтер Йотингер, твърди източникът на РИА-Новости от руското енергийно министерство.
“Въпросът за строителството на “Южен поток” не е закрит, борбата между различните страни продължава”, коментира за РИА-Новости пък главният редактор на списанието “Русия в глобалния свят” Фьодор Лукянов. Според думите му “България не е тази страна, която може да се противопостави на исканията на Европа”. Според Лукянов ЕС е извил ръцете на българския премиер Пламен Орешарски.
Борисов обсъжда в САЩ енергийната сигурност
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще участва в кръгла маса за енергийната сигурност в Търговската камара на САЩ. Той замина вчера на едноседмична визита в Америка.
Във Вашингтон ще има работни срещи в американския Конгрес. Борисов ще разговаря и с президента на Международния републикански институт посланик Марк Грийн.
С лидера на ГЕРБ са бившият енергиен министър Делян Добрев и Румяна Бъчварова, която е в Изпълнителната комисия на партията.
Борисов ще се срещне и със Збигнев Бжежински, съветник и член на настоятелството на Центъра за стратегически и международни проучвания в САЩ.
Посещението му е готвено 3 месеца, уточни вчера зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Засилват американски учения у нас
Военните учения на американската армия в бази в България ще бъдат засилени, стана ясно след визитата на тримата американски сенатори. Те ще се финансират от обещаните от президента Барак Обама 1 млрд. долара за военно сътрудничество в региона. Джон Маккейн обеща бърза ратификация на този разход в Конгреса.
България държи на териториалната цялост на Украйна и на намирането на мирен изход, заяви премиерът Пламен Орешарски. Той изрази надежда, че новият украински президент Петро Порошенко ще успее да постигне мирен изход от кризата с Русия.