
Със законова промяна да се постави горна граница на възрастта, на която една жена може да стане майка с помощта на медицината, обяви вчера шефът на здравната комисия в парламента д-р Лъчезар Иванов.
Пред “24 часа” депутатът от ГЕРБ уточни, че предлага да се фиксира между 40 и 44 г., когато повечето жени приключват с естествените си фертилни възможности. Поводът бе рекордното раждане на 62-годишната русенка Красимира Димитрова, която онзи ден доби близначета от дарена оплодена яйцеклетка.
Според Иванов не било нормално да се ражда на 62 г. Рискът бил необосновано голям както за здравето на майката, така и за децата.
В момента има забрана за ин витро със собствена яйцеклетка, но в закона има пропуск, защото не е изрично вписана забрана за раждане от дарена яйцеклетка, от което се е възползвала клиниката в Плевен, осъществила зачеването.
Вчера едното от близначетата бе оперирано по спешност заради перфорация на червата вследствие на малкото му тегло.
“Постиженията на медицината са прекрасни, но те в никакъв случай не трябва да влизат в противоречие с нравствено-етичните и религиозни разбирания”, каза още председателят на здравната комисия в парламента.
Раждането на 62-годишната Красимира Димитрова чрез донорска яйцеклетка е втори случай в света и първи в България. До момента има 6 известни случая на деца, родени от жени над 60 г. с оплодена предварително яйцеклетка и вложена в майката.
В повечето цивилизовани страни асистираното зачеване е ограничено възрастово. Рекордите за “стари майки” принадлежат на Индия и Румъния, където напредъкът на медицината се комбинира с липса на християнска вяра и безскрупулност на лекарите, коментират вчера читатели на сайта на вестника.
“24 часа” първи съобщи за героичното раждане в Русе. (24часа)
Бебето Жаклин оцеля след 5 часа операция
Бебето Жаклин оцеля след 5-часова операция на червата вчера.
На 5 май 62-годишната русенка д-р Красимира Димитрова роди близначките Мери, която тежи 900 г, и Жаклин, която е едва 500 г.
Малката бе под грижите на хирурзите д-р Пламен Кожухаров и д-р Радостина Плачкова от неонатологичното отделение на русенската болница.
Рано сутринта вчера се установи, че при Жаклин е настъпило едно от честите усложнения при недоносените бебета - възпаление на червата.
“За нас беше очаквано, тъй като детето е с изключително ниско тегло и недоразвитост на органи и лигавици”, каза д-р Кожухаров.
Вследствие на възпаление на червата, се е стигнало до перфорация.
Това е наложило незабавна оперативна намеса. Прилага се антибиотична терапия, но бебето е нестабилно и не е изключено да има отново нужда от операция.
За хирургичната интервенция в сградата на неонатологията е бил пренесен специален инструментариум, за да не се налага транспортиране на бебето до хирургическия блок.
В залата около Жаклин освен двамата хирурзи е бил екип от трима анестезиолози - д-р Камелия Славова, д-р Мирослав Дяков и д-р Ирина Славова, както и неонатолозите д-р Нина Радкова и д-р Мими Карова. “Това е достатъчно добър екип, който няма нужда от консултация, каквато предложиха колегите от Плевен, след като случаят беше изнесен в медиите”, коментираха лекари.
По-голямото бебе Мери засега е стабилно и лекарите дават надежди за живота и здравето му.
“24 часа” потърси служители на социалната служба в Русе заради отказа, който е получила Красимира преди време да осинови дете.
“Д-р Красимира Димитрова получи отказ на молбата си, тъй като държеше единствено и само на бебе в кърмаческа възраст”, обясниха от службата.
Документите са подадени през 2008 г. и според процедурата е трябвало да има няколко посещения в дома й от социален работник. По време на анкетите обаче служителят се смутил от поведението й, тъй като тя категорично държала детето да е новородено. Обяснението й било, че би искала да изгради характера му и да се погрижи лично за възпитанието, без да се налага да поправя грешки на институциите за сираци.
От “Социално подпомагане” потърсили съдействие от психолог, който да анализира мотивите и възможностите на евентуалната осиновителка да бъде пълноценен родител.
Поведението на д-р Красимира Димитрова обаче не отговаряло на изискванията и това било повод тя да получи отказ.
Никой от социалната служба не пожела да коментира подробности от личния живот на д-р Красимира Димитрова, тъй като според правилата това са конфиденциални данни, за които дискретността е задължителна.
АСЯ ПЕНЧЕВА
Д-р Димитрова премълчала за здравословен проблем?
Година и половина преди да стане майка, д-р Красимира Димитрова е била оперирана от миома на матката в плевенската онкогинекология.
Туморът бил с големината на 8-месечна бременност. Изрязал го проф. Григор Горчев заедно с екипа си. Интервенцията продължила 4 часа, научи “24 часа” вчера.
“Тогава пациентката беше на 60 г. Настоявахме да отстраним матката заради риска да развие рак. Жената обаче категорично отказа.
Уважихме волята й и запазихме органа. Не сме подозирали обаче намеренията й да зачене ин витро. Сгрешихме, че подчинихме решението на желанието й. Сега сме объркани”, признаха онкохирурзите, оперирали Димитрова.
От екипа смятат, че след секциото матката на русенката би трябвало да се махне.
“Операцията беше перфектна, удовлетворен съм, че я спасихме от болестта. Но съжалявам, че я послушахме и не я изчистихме. Съвестта ме бори, защото освен медицински въпросът е и морално-етичен.
При късното раждане трябва да се мисли не само за оцеляването на децата, но и за отглеждането им. Когато майчинството идва на 62 г. след стимулации и рисково раждане, за жената има опасност да развие в бъдеще онкозаболяване”, каза проф. Горчев. По думите му трябва да се преосмислят стандартите до каква възраст жената може да се подлага на ин витро процедури. В Западна Европа повечето клиники отказвали оплождането с чужд генетичен материал при жени над 45 г. В световната статистика случаите били в Азия и на Балканите.
“Няма да ровим в медицинското й досие. Информацията е конфиденциална и нямаме право на разгласа.” Това заявиха лаконично вчера от Института по репродуктивно здраве в Плевен. Там 62-годишната Красимира Димитрова зачена ин витро чрез донорска програма. Тя постави българския рекорд за късно майчинство.
“Не й е правена операция преди година и половина. По това време тя вече беше при нас”, заяви акушер-гинекологът д-р Алкан Емин чрез пиара на центъра и приключи разговора. От там намекнаха, че тя не е споделила докрай здравословния си проблем. Вероятно затова завчера шефката на клиниката доц. Емилияна Конова подчерта, че Димитрова медицински е била физически и психически напълно здрава.
“Възможно е, защото операцията на тумора беше направена добре”, поясни проф. Горчев.
Димитрова не е споделяла в ин витро центъра и за неуспешните си опити да осинови дете.
Изразила е единствено огромното си желание да стане майка.
“Ако ни критикуват, че успяхме да постигнем бременност при тази жена, ние ще повдигнем другата тема - за неуспешните ин витро процедури в други клиники”, зарече се завчера доц. Конова.
БУРЯНА БОЖИНОВА