
"Убих човек... Викай полиция, животът ми вече свърши", казва Валентин Михалков и се хваща за главата. Седи на стълбите в блока си в столичния жк Младост, целият в кръв. Съседът му хуква нагоре, набира с джиесема си тел. 166.
Стълбите и стените от 5-ия до 7-ия етаж са изцапани с кръв, една от вратите е изкъртена. След четвърт час пристигат 4-ма полицаи. Единият хуква нагоре. На площадката между 5-ия и 6-ия етаж се натъква на мъж, паднал по гръб, с надупчено като решето тяло.
Полицаят се свива, призлява му. Съсед, долепил ухо до вратата, дочува, че отвън някой повръща.
Жертвата е Антонио Василев, строителен предприемач от София. От деня на смъртта му - 26 май 2008 г., до днес полицаи, прокурори и съдии търсят мотива за убийството му.
Преди дни Михалков бе изправен пред съда в София, който се зае да сглоби мозайката от доказателства за престъплението.
Валентин Михалков е емигрант, ненавършил 48 г. Две десетилетия от живота му минали по света, най-вече във Великобритания.
С Антонио се запознали през 2007 г. покрай братовчедка на Валентин. По онова време той живеел в Брайтън с приятелката си тайландка. Дошъл си за малко в България. Мислел да прави и у нас тайландски ресторант.
Тони се занимавал със строителство. Валентин решил, че може да го наеме да ремонтира ресторанта на приятелката си в Брайтън. Имал апартамент в София, но често ходел на гости на Антонио в кв. Надежда. Двамата се сприятелили и почнали да излизат всяка вечер, дори си правели подаръци.
Когато Валентин се върнал в Брайтън, Антонио му отишъл на гости. Плановете им за съвместна работа не се осъществили. Валентин изпаднал във финансова криза и решил да се върне в родината. Прибрал се при майка си в Младост. Парите не му стигали, затова спрял да излиза. Виждал се само с Антонио. В очите на Валентин съдбата била благосклонна към приятеля му - той разполагал с пари, карал волво, носел маркови дрехи.
Валентин започнал да се дразни, че не може да си осигури оня стандарт, на който се радвал в чужбина, твърди прокуратурата.
На 25 май той и Антонио се уговорили да се видят на другия ден по обед. Седнали да говорят в кухнята. Антонио се похвалил, че делата му вървят добре и може да си позволи малко лукс - купил си 2 джипа "Хамър" и "Мерцедес", панталон за 500 лв. и часовник за 3000 лв.
"Не е възможно парите ти да са спечелени честно", казал му Валентин.
"Фирмата на майка ми печели много", възразил Антонио. След няколко реплики двамата се скарали. Валентин твърди обаче, че кавгата не била за пари.
"Бях му дал папка с документи за имотите ми. Имах земи в Горна баня и 2-стаен в "Борово". Бяхме се уговорили, че докато съм в чужбина, ще ги дава под наем. Питах къде е папката.
Не искаше да я върне, а да ме измами и да ми вземе жилището", разказва Михалков. Твърди, че бил в депресия. И по-рано имал проблеми, преследвали го мании. Във фаталния ден се притеснил заради майка си Станка. Тя застанала между мъжете да ги разтърве, но Антонио я бутнал. Валентин скочил, блъснал масата към събеседника си и тя се обърнала. На пода паднала ножица. Грабнал я и замахнал с нея към Антонио. Ранил го в лицето, рамото и гърдите. Предприемачът вдигнал ръце пред лицето си да се предпази, после побягнал навън. Валентин го настигнал между 5-ия и 6-ия етаж. При борбата Антонио се подхлъзнал и паднал по гръб на цимента. Валентин се надвесил и започнал да го ръга с ножицата.
При аутопсията е установено, че е нанесъл 72 удара на жертвата си. 7 попаднали в шията и се оказали смъртоносни.
Като се опомнил, Валентин седнал на стълбите, където го заварил съседът Пламен Смуков.
"Като го видях, се стреснах. Имаше кръв по ръцете и дрехите. Помислих, че са се били в кафенето до блока. Попитах какво става", разказвал Смуков. Като влезли във входа, полицаите първо попитали дали Валентин е ранен.
"Убих един познат нагоре по стълбите. Можете да правите с мен каквото искате", отговорил им той.
Униформен му сложил белезници, а друг се качил да провери. Видял баба Станка да бърше с парцал кръвта пред вратата на дома си и веднага я спрял - да не заличи следите. От притеснение жената едва говорела. Дали й стол да седне. Като дошла Бърза помощ, тя сама помолила да я прегледат. След няколко месеца Станка починала.
Според криминалисти трупът не е местен, а при ударите ножицата вероятно е била отворена. Раненият изгубил много кръв, най-дълбоки били раните в шията. Според прокурор Валентин Филипов доказателствата сочат, че нападателят е проявил "ярост, свирепост и отмъстителност."
Валентин се признава за виновен. Няколко експертизи отхвърлят възможността да е действал в умопомрачение и афект.
Има данни обаче, че през 1999 г. е страдал от психическо разстройство. То протичало с промени в настроението, "с манийни и депресивни периоди", които се редували със "светли периоди", обясняват лекари, изготвили съдебно-психиатричната експертиза.
Пред тях Валентин твърдял, че в чужбина е лекуван от маниакална депресия, дори бил трудоустроен.
Здравословните му проблеми може да повлияят на присъдата, но психиатрите са категорични, че Михалков е вменяем и трябва да носи отговорност пред закона.
Обвинението срещу него е за умишлено убийство, а близките на убития са предявили граждански иск за обезщетение от общо 200 000 лв.
Делото ще продължи на 28 юни, а дотогава Михалков ще стои в затвора. Заради нрава си на няколко пъти той създавал проблеми в ареста и психиатричното отделение, но до бой не се е стигало.
Вальо опитал да се самоубие
Валентин Михалков е правил два опита за самоубийство, единият през 2004 г., твърди той пред съда. Бил на хапчета. У нас ги спрял - мислел, че няма да остане дълго. Документи не може да представи.
Маниакалната депресия е заболяване на мозъка, свързано с екстремни промени в настроението и поведението, уточни пред "24 часа" психиатърът д-р Борислав Георгиев. Възможно е да се стигне до самоубийство.
Стартира в началото на юношеството, понякога още в детството. Епизодите на мания се редуват с епизоди на депресия. В манийната фаза настроението е еуфорично, човек вярва, че всичко е възможно. Свръхенергичен е, говори разпалено, крои големи планове, трудно се концентрира, спи малко. Лесно изпада в агресия и гняв. В депресивния период е потиснат, угрижен и обзет от безнадеждност. Много хора с маниакална депресия изпитват и психоза с халюцинации и заблуди.
В случая с Валентин Михалков назначените от съда експерти смятат, че той е импулсивен и лабилен и не издържа на стрес. Експертите препоръчват, ако се стигне до присъда - лишаване от свобода, той да бъде наблюдаван.