
Във втората част от поредицата разказахме за варненския контрабандист Дънката. Днес четете за втория човек, замесен в аферата с грузинските мафиоти - зам.-директора на агенция "Митници" Румен Божинов-Цайса.
На 10 август 2006 г. в 17 часа, 48 минути и 46 секунди службите засичат случайно прелюбопитен телефонен разговор.
Мъж над средната възраст звъни на друг - по-млад, с молба за помощ - току-що общински "паяк" вдигнал колата на дъщеря му пред хотел "Рила" в синята зона на София.
Другият обещава веднага да разреши въпроса, тъй като баща му работи в КАТ. И действително малко по-късно същия ден връща обаждането, като обяснява, че проблемът е решен - колата ще бъде върната, без щерката на другия да бъде глобена и лишена от точки.
Разговори като този с положителен изход за шофьора вероятно се водят поне по 30-40 всеки ден в столицата. Това телефонно обаждане обаче е ценно за службите, както и за всяка етична комисия по света, заради самите участници.
Този, който моли за помощ, е новоназначеният зам.-директор на агенция "Митници" Румен Божинов-Цайса, а спасителят на дъщеря му се казва Ивайло Разложки.
Той носи прякора Тихия и е разследван в същия момент за участие в организирана престъпна група и контрабанда - близък приятел е на най-скандалните митничари у нас за всички времена Жоро Пурата и Радослав Джими.
Телефонното обаждане от 10 август 2006 г. далеч не е първата засечка на службите с Румен Божинов-Цайса. Точно в този период от годината антимафиоти от ГДБОП наблюдават тайно как в заведение в София висша митничарка, разследвана за корупция и връзки с мафията, подава на Цайса найлонова торба с неизвестно съдържание.
На място не е извършен арест, но антимафиотите подозират, че в торбата е имало подарък от митнически служители, които работят с организирани престъпни групи за контрабанда.
Цайса е интересен обект и за контраразузнаването. Още от есента на 2002 г. той е разследван във връзка с информация, че му е възложено да разработи канал за незаконен внос на ядки, кафе и петролни продукти през ГКПП Кулата.
В същото време Божинов се е опитвал и да влезе във връзка със служители на НСС, като предлагал да им подава информация за бизнеса на Самоковеца, Пилето, както и Васил Божков.
Логично идват въпросите - как е възможно такъв човек да бъде назначен като зам.-директор на митниците? Каква е неговата биография?
Румен Божинов започва работа в МВР през 1981 г. и в следващите 3 години работи в тила. През 1984 г. е преназначен в отделение 3-о, отдел 12 на Второ главно управление на Държавна сигурност.
Служителите там се занимават с граничните пунктове. Имат и чисто оперативна работа, включително при тях на отчет се водят по неизвестна логака и т.нар. ИР - "изменници на родината", бегълци, които живеят зад желязната завеса.
Ролята на Румен Божинов в Държавна сигурност обаче се свежда до техник и домакин. Така че когато е повишен веднага след политическите промени през 1990 г., той става старши техник в приемника на ВГУ на ДС - Националната служба за защита на конституцията.
Цайса напуска държавната работа през 1992 г. с чин старши сержант. И оттук следват 6 години празно петно в неговата биография до 1998 г., когато започва работа като представител на международната спедиторска компания "Милицер и Мюнх" чрез фирмата "Мост".
Във втората половина на 90-те години Румен Божинов се сдобива и с известната си виетнамска диплома за висше образование. Години по-късно контраразузнаването има идея да провери дали тя е истинска, тъй като проверка показва, че Цайса не знае виетнамски език.
През 2001 г. той постъпва в дружеството АКБ "Компания" АД и е на работа там до назначаването му в агенция "Митници", официално оповестено на фаталния 13 юли 2006 г. (28 дни преди да потърси помощ по телефона от Ивайло Разложки-Тихия).
Самото влизане на Цайса в митниците става с леки политически сътресения - първото от тях е междукоалиционно, защото назначението му е против волята на тогавашния директор на агенцията Асен Асенов (човек на НСДВ).
Дори и в единната БСП има среди, които се обявяват "против" човек като Румен Божинов да заеме високопоставена държавна работа.
Срещу неговото назначаване категорично е бил и вътрешният министър Румен Петков, който разполагал от службите с достатъчно информация за миналото му, правеща го неподходящ не само за зам.-директор, но и за редови митничар.
Назначаването на Цайса обаче става със санкцията лично на Сергей Станишев, министър-председателят, който остава глух за аргументите срещу бившия техник от Държавна сигурност.
Случайно или не, в следващите години и в МВР, и в ДАНС ще се получат множество сигнали от различни източници, че самият Румен Божинов постоянно изтъква близките си отношения както със Станишев, така и с брат му -архитект Георгий, с когото според публикации в пресата се бил засичал в сауна на спортен комплекс.
В следващите почти 24 месеца Божинов не е така забележим в митниците, тъй като шефът на агенцията съвсем целенасочено го изолира от управлението на митническата администрация.
Верен на възпитанието и инстинктите си, Цайса се опитва да се възползва по всеки възможен начин от служебното си положение. Например на 7 ноември 2007 г. под негов натиск неизвестен чиновник от финансовото министерство пише молба на Божинов да бъде издаден служебен паспорт.
От дирекция "Консулски отношения" на външно министерство в последния момент се усещат, че това би било незаконно, и я оставят без отговор. Цайса обаче не се нуждае от служебен паспорт, за да изненада службите с действията си.
Още от септември 2006 г. в контраразузнаването започват да получават сигнали, че Румен Божинов взема отчисления от нерегламентиран внос през ГКПП Калотина, а месец по-късно се разбира и за негови лични срещи със скандалния варненски контрабандист Дидо Дънката в неговия хотел "Капитол".
Все пак първият сигнал в МВР, че Божинов си иска пари от контрабандисти, е получен в края на август 2006 г. Тогава според агенти на министерството по инициатива на митничаря Жоро Пурата Цайса се среща в заведението "Модерато" в софийския кв. Изток със Стоян Байката.
Байката е близък на застреляния в Амстердам Косьо Самоковеца. Според агента на МВР на въпросната среща висшият митничар е поискал от него по 1500 лв. на месец, за да си затваря очите за негови канали за внос и износ. Това е и най-малката сума като подкуп, с която Цайса ще бъде свързван в следващите години.
Мигът на Цайса настъпва през пролетта на 2008 г., когато Асен Асенов подава оставка, а на негово място е назначен Христо Кулишев.
В средата на юни 2008 г. в комплекс "Макси" в София се срещат митничарят Велинов, приближеният на Таки Боби Белингата и Марин Магарето от една варненска групировка. Тримата обсъждат схема за внос на петрол от Гърция, при която регистрират ДДС на фирми на социално слаби българи.
Идеята е на месец да се вкарват по около 500 цистерни, от които изкарват чиста печалба от 1 млн. лева. Информация за тази среща стига и до службите и според нея Велинов, Магарето и Белингата обсъждат да отчитат процент и на Цайса.
През лятото на 2008 г. в МВР и в новосъздадената ДАНС се получава информация, че твърде често различни контрабандисти посещават шефове на митнически бюра и им предлагат контрабандни схеми, като се представят за хора на Румен Божинов.
Информатори на контраразузнаването разказват, че през юли 2008 г. застраховател отишъл в офиса на шефката на бюрото в Кремиковци и й поискал да плаща по 30 хиляди евро на месец, ако иска да остане на работа. По-късно същата служителка е викана лично в кабинета на Божинов.
Получава се информация също, че Цайса влиза и в директни контакти с митничари, опитвайки се да урежда конкретни вносове. Така например той оказвал натиск върху служителя Нешев на аерогара София във връзка с пристигнали там 40 контейнера от Китай. След като Нешев отказал, се опитал да го смени.
Точно в този период Румен Божинов успява да смени шефа на РМД и началника на местната митница в града на своя приятел Дидо Дънката.
В средата на август 2008 г. се получава информация, че в първите дни от месеца Цайса лично се е срещал с наследника на групировката ВИС Таки, с когото коментирали внос на петролни продукти от Гърция под формата на смазочно гориво.
Никой днес не признава официално дали в МВР или в ДАНС има доказателства за тази среща, но така или иначе точно в този период Таки губи контрол върху каналите за турски и китайски стоки и тяхното движение съвсем логично се пренасочва през пристанище Варна-запад, контролирано от Дънката.
През есента на 2008 г. до такава степен зачестяват кадровите промени в митниците под натиска на Цайса, че се говори, че реалният шеф на митниците е той, а не Кулишев.
В контраразузнаването дори получили сигнал, че през септември началникът на митницата в Свиленград Кирил Маджаров нарочно влязъл в болница, за да не събира отчисления от вноса под пресата на Румен Божинов. През ноември служителят дори бил преместен на друга работа по свое желание, защото не желаел да събира по 25 хиляди евро от смяна.
Най-амбициозният проект на Цайса обаче безспорно е опитът му да закрие наркоотдела в митниците, за което в. "24 часа" писа през септември 2009 г. Тогава чиновникът е спрян след мощен натиск от посолствата на САЩ и Великобритания в София.
Според разследването на МВР днес по операцията "Октопод" Цайса е бил твърде близък със съветника на Петко Сертов в този период Алексей Петров и дори опитвал да разчиства територии за него.
Румен Божинов имал регулярни контакти и с лидера на близка до него партия, с областния шеф на БСП във Варна Борислав Гуцанов, с бившия началник на баретите Филко Славов. Специално контраразузнаването регистрира и негови връзки с грузинеца Георги Кахиани, разследван за пране на пари и трафик на оръжие и наркотици, за когато разказахме в първаа част от поредицата.
След всичките сигнали срещу Цайса до МВР и ДАНС през декември 2008 г. службите започват разследване за корупция. Това се случва цели 6 месеца след като във в. "24 часа" излиза статия със заглавие "Появил се е нов касиер от името на Станишеви".
Тогава по настояване на министър-председателя започва проверка по случая от страна на ДАНС, която обаче е манипулирана от ръководството и не стига до истината по случая.
Авторът на статията пък е поканен на кафе в кабинета на Христо Кулишев, който некоректно вика на срещата и самия Божинов - визиран като "касиера" в разследването на вестника.
Днес според неофициална информация Цайса живее нашироко в Гърция, където си е построил къща.
Той не отговаря на няколкото мобилни телефона, с които вестникът разполага. За да бъдем максимално обективни, ще продължим да търси възможност да представим и неговото мнение по въпроса.
Как грузинците крият оръжие и хероин под кашони с консерви и защо за малко България да попадне в горещ дипломатически скандал между Русия и САЩ - четете в следващата част.