
Петимата висши магистрати, уредили роднини с апетитни имоти в Приморско, ще бъдат разследвани за подкуп. А в цялата страна тръгват проверки на общински имоти, дадени за строеж на частни лица, съобщи вчера зам. главният прокурор Валери Първанов.
Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов от Върховния административен съд, шефът на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов и бившият апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов ще бъдат разследвани от Софийската градска прокуратура.
Аферата "Приморско" започна след публикации в пресата. Те станали повод на 12 април 2010 г. по заповед на главния прокурор Борис Велчев да започне проверка.
Преписката била възложена на прокурора Димитър Вълчев. Той поискал от апелативната прокуратура в Бургас и полицията да проверят дали в Приморско е била адресно регистрирана дъщерята на Урумов Деница, на какъв адрес и за какъв период от време.
От полицията докладвали за ситуацията на 21 април. Паралелно с това прокурор Вълчев бил командирован на място за 2 дни. На 26 април той предложил проверката да продължи, защото кметът на Приморско и тамошните прокурори подали сигнали, че освен Урумова право на строеж било дадено и на други роднини на висши магистрати.
Вълчев сочел още, че заради десетки случаи на неправомерно преотстъпено право на строеж в Бургас било образувано досъдебно производство още през 2008 г. На 27 април прокурор
Вълчев помолил да го сменят с друг прокурор, защото бил близък с част от проверяваните магистрати. Така разследването поела прокурор Каролина Хлебарова от ВКП.
Тя веднага изискала от колегите си в Бургас подробна справка какво става със спряното дело.
"Прокурор Величка Костова от Бургаската окръжна прокуратура не е имала никакво основание да го спре. В постановлението си написала, че не може да открие Урумова, която също е магистрат. Не го е обявявала официално за издирване", обясни Първанов.
Така делото било възобновено.
През май Хлебарова била командирована в Приморско. Тя изискала молбите от Ваня Генкова, Елка Икономова, Деница Урумова и Ана Пенгезова до кмета на Приморско, с които им е дадено право на строеж. Така било установено, че те не са живели на посочените адреси и са подали молбите, преди да бъдат адресно регистрирани в Приморско.
Материалите били пратени и на Районната прокуратура в Царево.
Оказало се, че преди това зам. районният прокурор Катя Евтимова отказала да разследва документни измами. Когато получила обаче новите материали, тя отменила постановлението си и образувала дело.
Във ВКП смятат, че близките на магистратите не са имали право да кандидатстват за право на строеж. Те били без адресна регистрация там поне от 5 г., както изисква законът. Комисията към общината не проверила и подадените от тях данни.
На 18 май 2010 г. Първанов изискал от председателя на Върховния административен съд копия от постановените решения на ВАС от 1 януари 2004 до 1 януари 2008 г., по които община Приморско е била страна. Те се оказали около 150. Станало ясно, че и тримата магистрати от ВАС са се произнасяли по дела на община Приморско.
Според шефа на етичната комисия във Висшия съдебен съвет (ВСС) Цони Цонев обаче по-голяма част от жалбите на общината не били уважени.
"Техните роднини по права линия са получили неправомерно облага. Материалите съдържат данни за подкупи. Затова разследването ще бъде дадено на компетентната да разследва магистрати Софийска градска прокуратура", обясни заместникът на Борис Велчев.
Той допълни, че данните засега не са достатъчни за повдигане на обвинения. Според Първанов може да се говори за подкуп, независимо че правата на строеж са дадени не на магистратите, а на техни близки. Той призна, че към този момент няма доказателства магистратите да са знаели за намеренията на роднините си.
Според него Пенгезов също ще бъде разследван за подкуп, независимо че е бил шеф на Военноапелативния съд, а не административен съдия.
"Не можех да знам за Приморско, колегите си подават съответните декларации пред Сметната палата, децата им не са включени в кръга на имоти", каза Валери Първанов. "Районният прокурор на Царево също подал молба да строи, но не му било разрешено", обясни Първанов.
В същото време вчера стана ясно, че инспекторатът към ВСС проверява прокурорите, прекратили разследванията за съдийските имоти в Приморско.
Образуваните през 2008 г. общо 4 досъдебни производства за документна измама и престъпления по служба в Царево и Бургас са прекратени през ноември 2009 г.
Въпреки че върху документите стои подписът на бившия кмет Димитър Димитров, делата за длъжностни престъпления са срещу неизвестен извършител.
В понеделник ВСС ще изслуша Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов, Веселин Пенгезов и Йордан Иванов.
Според ВСС повечето от 222-та акта на общината в полза на "крайно нуждаещите се" са нищожни, тъй като са подписани след 2004 г., когато кметовете вече нямат право да отстъпват право на строеж.
"Около 400 са остъпените права на строеж, повечето са на местри хора", каза Лиляна Димова, кмет ана община Приморско пред Би Ти Ви (виж карето на стр. 2-а).
"През ноември 2004 г. Законът за общинската собственост бе променен и новите разпоредби забраняват на кметовете да отстъпват право на строеж. Това право се дава на общинските съвети", уточни шефът на Етичната комисия на ВСС Цони Цонев.
Имотите могат да се отнемат по всяко време, тъй като искът за нищожност няма давност. "Не е ясно защо кметът на града Димова не е искала разваляне на сделките досега, а е уведомила само прокуратурата", обясни той. По друг начин стои въпросът с онези, които са получили право на строеж преди влизане в сила на новия закон. Между тях са и дъщерята на Панайот Генков и майката на Андрей Икономов. Според юристи актовете на кмета в тяхна полза могат да бъдат атакувани в съда като унищожаеми, но давностният срок от 5 г. е изтекъл.
"Хората от Приморско, на чиито адреси са се регистрирали повечето от "крайно нуждаещите се", за да навъртят 5-годишно жителство, са заявили, че не ги познават и никога не са ги виждали.
Единствено дъщерята на Генков се появявала от време на време", заяви Цонев.
Етичната комисия на ВСС още умува на какво основание да наложи наказания на четиримата действащи магистрати.
ВАСИЛИЙ ДРУЖИНИН, СИЛВИЯ ГУРМЕВА
Областен прати сигнал за заменки в Шумен
Съмнителни заменки на земеделски земи през последните 5 г. дава на прокуратурата и МВР областният управител на Шумен Димитър Александров. В тях са имената на депутата от ДПС Георги Колев, бившия му колега Метин Сюлейманов, общинския лидер на ДПС Гюнай Тефиков и бившия депутат Светослав Спасов, сега съветник на премиера.
Сюлейманов заменил през 2009 г. 279 дка ниви в Делиормана срещу 164 дка на главния път София-Варна до изграждащия се там индустриален парк. Платил 173 хил. лв., което прави по лев на квадрат. Зад сделката стои името на майка му Зюбейде, но вчера ексдепутатът призна, че смятали да се преместят в Шумен, земите им били разпокъсани по много села и искали единствено комасация. Парцелът бил засят със слънчоглед.
Депутатът проф. Георги Колев заменил 13 дка в Каолиновско и получил 10 дка нива в с. Мадара.
"Да, става дума за нива в нивата, искахме с мой партньор да участваме в европроект за създаване на посадъчен материал. Това не стана и сделката даже не е регистрирана в Агенцията по вписванията. През пролетта на 2009 г. не бях депутат, а искането направихме 2 г. преди това", обясни Колев.
Бившият депутат Светослав Спасов придобил 17 дка до Шумен. "Няма нищо скандално, парцелът е на 1 км от пътя за Варна и на 2 км от магистралата до селото, където живеят баба и дядо. От нивата половината е бунище", каза пред журналисти Спасов.
Гюнай Тефиков, общински лидер на ДПС в Шумен, дал 19 дка в родното си с. Градище и взел 11 дка за 9377 лв. в Шумен до езерото на края на града. Цената е под лев на квадрат, но пазарната цена на парцела е стократно по-висока според брокери. В списъка е и разследваният бивш депутат от ДПС Гюнай Сефер. Той и съпругата му Бехидже разменили 42 дка в Дуловско за 30 дка в Шумен на крайно апетитно място в местността Беш тепе между пътя за Варна и магистрала "Хемус". Платил 26 803 лв.
ВЕНЦИ ВЕНКОВ
Изчезнал архив забавил разплитането на скандала
Разплитането на скандала с отстъпените права на строеж в Приморско се забавило с 1 година заради мистериозно изчезнали документи от общината. Това твърди пред "24 часа" районният прокурор от Царево Катя Евтимова.
Става въпрос за имотните декларации, попълнени от "крайно нуждаещи" се, въз основа на които са получили апетитните имоти. Сред тях има и роднини на топмагистрати.
"През 2008 г., когато поех случая по сигнал на общински съветници, поисках декларациите, но кметът Лиляна Димова ми каза, че ги няма в архивите на кметството", заяви вчера прокурор Катя Евтимова. После изненадващо се появили в края на 2009 г.
Подозренията на обвинителката са, че с изчезването на декларациите се е целяло да мине давността за обвинение на получилите отстъпено право за строеж, в случай, че са излъгали за имотното си състояние в тях. Давността е 5 г. , повечето молби са от 2004 г.
Бившата председателка на комисията по отстъпените права на строеж Маргарита Серафимова, която бе и заместник на екскмета Димитър Димитров, заяви обаче, че когато се е сдавала властта през 2007 г., всичко е било налице. Официално приемане-предаване на архива обаче нямало.
Прокурор Евтимова e изпратила папките по случая на Окръжна прокуратура - Бургас, с мнение, че има основания за образуване на наказателно производство за извършено престъпление от длъжностни лица. Тя препратила материалите, тъй като не били от компетенцията на районното обвинение в Царево.
Окръжният прокурор Величка Костова, на която е възложена преписката сега, вчера отказа коментар.
"В момента сме на фаза досъдебно производство. Разпитват се огромен брой свидетели и всички, които са получили отстъпено право на строеж. На по-късен етап ще бъде назначена и съдебно-оценъчна експертиза.
Тя трябва да установи дали това, което е платено за отстъпеното право на строеж, отговаря на нормативно уреденото като тарифи, обясни вчерапрокурор Станимир Христов, говорител на окръжната прокуратура в Бургас.
ДИМЧО РАЙКОВ
ВСС уволни 12 магистрати за година
12 са уволнените магистрати от Висшия съдебен съвет за тежки дисциплинарни нарушения от м.г. досега, отчете вчера Висшия съдебен съвет (ВСС).
Между тях са Иван Петров, Даниел Минов и Йордан Иванов, замесени в скандала “Красьо”. 83-ма съдии и прокурори са наказани за неизпълнение на задължения и уронване престижа на съдебната власт.
"Съзнаваме отговорността в почти разрушеното доверие на обществото в съдебната система", каза Анелия Мингова от ВСС. Според нея новата наредба за атестация на магистратите вече дава резултат. Оценките, необходими за кариерното израстване, драстично се разминавали с получаваните досега.
НА ПРИЦЕЛ
Списък на получилите отстъпено право на строеж през 2004-2007 г.. Според доклад на комисия от ОБС - Приморско, на 26 февруари 2009 г., е нарушен Закона за общинското имущество.
1. Георги Димитров Димитров
2. Гинка Илиева Димитрова
3. Венетка Георгиева Василева
4. Никола Василев Серафимов
5. Веселин Кирилов Войнов
6. Деница Николова Урумова
7. Евелина Георгиева Куртева
8. Петър Тодоров Попов
9. Ваня Панайотова Генкова
10. Тодор Любенов Цветанов
11. Елка Мичева Икономова
12. Димитър Георгиев Стоев
13. Атанас Колев Попов
14. Пламен Красимиров Тодоров
Погнаха шефа на ДНСК заради “Златна перла”
Софийската градска прокуратура ще проверява дали шефът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) инж. Иван Симидчиев не е извършил престъпление, като не е заповядал събарянето на незаконните строежи на вилно селище "Златна перла". Това съобщи вчера говорителят на Върховната административна прокуратура (ВАП) Милена Беремска.
Прокуратурата се занимава с проблема в землището на село Варвара, община Царево, от 2006 г.
Министър Росен Плевнелиев пратил писмо с указание до Симидчиев, че трябва да издаде заповед за премахване на незаконното строителство там. Според обвинителите бездействието на ДНСК датира от март 2009 г. Тогава приключили всички дела във Върховния административен съд за законноста на "Златна перла". Той се е произнесъл, че строителството е незаконно, но досега то не е премахнато. Шефът на ДНСК се мотивирал, че бил влязъл в сила общ устройствен план за община Царево и затова отказал да бутне постройките. (24часа)