
"Ще завършим годината с 4,5 милиона тона добити въглища над графика - общо те са малко над 32 милиона тона, но мините имат да получават от различни контрагенти 428 милиона лева, от които 393 милиона вече са просрочени. Най-много са задълженията към нас за доставени въглища на двете американски централи - "Контър глобул" ни дължи 245 милиона лева, а AES - 119 милиона". Това съобщи пред "24 часа" днес изпълнителният директор на мините Андон Андонов.
В същото време заради недостига на средства разкривката в трите открити рудника на държавното дружество е едва на 74 процента и Андонов предупреди, че през следващите 3 години не трябва да се надхвърля годишен добив от 27,4 милиона тона въглища, за да се стабилизира производственият процес.
Заради промяна в методиката за определяне на цената през 2009 г., тон условно гориво сега струва 77 лв. без ДДС, а трябваше вече да бъде 115 лева, посочи една от причините за финансовия проблем Андон Андонов. Мините настояват от 1 юли догодина цената да нарасне поне с 10 лева на тон.
От своя страна мините дължат 52 милиона лева на различни фирми, други 55 милиона - на БЕХ.
Очакванията са възелът да бъде разплетен, когато най-после БЕХ успее да вземе заем, с който НЕК да се разплати с централите за доставеното от тях електричество, а те - с доставчика на въглища мини "Марица изток". Макар че това уж щеше да се случи още през март т.г., добрата новина за дружеството се отлага за 2016 година.
От пролетта на следващата година спираме да доставяме брикетируеми въглища на фирма "Брикел", предупреждават от мините. В момента те осигуряват по две влакови композиции на смяна, но процесът много забавял основната им работа - да копаят енергийни въглища, освен това суровината за производството на брикети в единствената у нас Брикетна фабрика край Гълъбово била на привършване. На практика това означава, че от следващата година производството на брикети в страната най-вероятно ще спре - нещо, за което еколозите настояват отдавна. Още повече, че за разлика от преди, социално слабите вече не получат помощите си за отопление от държавата в брикети, а чрез пари в брой.
Как обаче това ще се отрази на фирма "Брикел", в която работят около 1900 души, засега няма коментар.