
Кой и как да контролира частните кортежи на пътя. За това спориха депутати, които приеха на първо четене промени в Закона за частната охранителна дейност. С тях се предвижда вътрешният министър да определи с наредба реда и условията за извършване на лична охрана на физически лица. Промените са внесени от ГЕРБ.
Въпросът с частните охранители е стар колкото демокрацията, заяви Методи Андреев от ГЕРБ. Ясно е, че има група граждани, за които е престижно да се движат с охрана в кортеж, да покажат мощ и влияние и, че законите не важат за тях, допълни той. Според него право на кортежи имали само първите трима в държавата - председател на НС, президент и премиер. Затова призова депутатите да следят вътрешния министър да изготви такава наредба, че движението с частни кортежи по улиците да подлежи на рестрикции. Не може частни лица да застрашават живота на гражданите по улиците, категоричен бе Андреев. И поиска МВР да има частна структура, която след заплащане да осигурява охрана на подобни лица, за да може така да има взаимодействие с органите на реда.
Хората, като се женят, се движат в кортежи. Абитуриентите също. Някои като ги погребват също кортежи ги изпращат, възпротиви се обаче Емил Димитров - Ревизоро.
Броят на частните охранители е повече от броя на органите на реда, скочи червеният Янаки Стоилов.
Един от поводите за искането да има наредба и нов регламент на частните охранители бе скандал на Околовръстното в София през февруари, при който частни гардове пребиха мъж, защото засякъл колите им. Тогава главният прокурор Сотир Цацаров се обяви против частните кортежи, а МВР направи акция в цялата страна. По изнесени тогава от главния прокурор данни стана ясно, че хората, ползващи официално частна охрана, са 117. Най-много са във Варна - 50, в София са 27, а в Пловдив - 23.