
Бившият охранител намалява присъдата си с работа - остават му 7 г. и половина
И пред съда, и пред съкилийниците си продължава да мълчи къде е скрил парите от обира
Работи като хала. Изключително съвестно и прецизно.
Така надзиратели от пловдивския затвор хвалят Георги Енев, който излежава 12 г., след като през юни 2012-а задигна близо 1,5 млн. лв. от инкасо автомобил.
От миналата година бившият охранител, прочул се като Жоро Милионера, се труди зад решетките и намалява присъдата си. Два изработени дни в изолатора се равняват на 3 изтърпени.
Още с влизането си в тъмницата Енев подал молба за работа, но тя не била удовлетворена. Няколко месеца по-късно все пак го пратили в мебелния цех, а
в момента е в
т.нар. бакелитова
бригада,
където се почистват пластмасови изделия по поръчки на външни фирми.
“Петима цивилни служители наблюдават производствения процес на лишените от свобода - преглеждат детайлите, описват ги и следят за качеството”, коментира началникът на затвора Божил Иванов.
Той категорично отрича слуха, че Жоро Милионера бил отговорник на 40 осъдени от въпросната бригада. По думите му охранителят добре се справял със задълженията си и преките му шефове в цеха били доволни от него. Енев
работи 8 часа
и получава
минимална
заплата - 420 лв.,
както е по закона за изпълнение на наказанията. Възнаграждението му се превежда по карта.
Ако продължава да е трудово ангажиран, скоро ще излезе навън. Остават му 7 г. и половина от присъдата, която той стопява с работа.
Милионера може да поиска и условно предсрочно освобождаване, когато излежи не по-малко от половината от наказанието си.
“Енев, изглежда, си е поставил за цел да си тръгне по-бързо, защото спазва стриктно вътрешния режим и досега не е бил наказван. А това има голямо значение за предсрочното освобождаване”, обясняват вътрешни хора.
Според тях охранителят толкова бил обсебен от желанието да излезе по-скоро, че не допускал никакви нарушения. Държал една и съща линия на поведение - не се сближавал с другите затворници, приятелите му сред тях се броели на пръсти. Нямал амбицията да е лидер, по-скоро искал да не се набива на очи. Избягвал конфликти и скандали.
Повечето време
мълчал
Преди да започне работа, убивал времето с литература от затворническата библиотека. Четял за непобедимата македонска фаланга, създадена от Филип Втори, за битките на Наполеон Бонапарт, за Първата и Втората световна война.
Успоредно с историческите романи се ровел в четива по география и философия. Натрупаните знания му помагали в групата по дебати в затвора, където участвал. Тя включва дузина осъдени, които се събират 2 пъти седмично и в продължение на часове дискутират различни теми.
След като започнал да се труди в бакелитовата бригада, Енев зарязал романите, тъй като вече нямал време. Не се отказал обаче от тренировките във фитнес залата, където ходи с други затворници, запалени по спорта.
Като бивш рейнджър с 2 задгранични мисии зад гърба си, Енев се стремял да запази фигурата си с вдигане на щанги и лицеви опори. За разлика от мнозина в пандиза той не стъпвал в затворническия параклис.
“Такива като него нямат нужда от Господа, те са с дявола”, казвал за него покойният вече капелан на изолатора отец Димитър Димитров.
Според запознати само веднъж в момент на откровение Енев споделил с друг осъден, че съжалява за обира. Килията си охранителят дели с 10-ина престъпници. Още в началото те започнали да го подмятат за откраднатите пари от инкасо автомобила, но срещнали леденото му мълчание.
Милионера продължава да пази тайната къде е скрил пачките. Нито следователи, нито прокурори успяха да изтръгнат от него признание. Криминалисти и досега твърдят, че Георги Енев е извършил удара суперпрофесионално и хладнокръвно.
22 юни 2012 г. завинаги променя живота му. Тогава пловдивската полиция е вдигната на крак, след като от охранителната фирма G4S подават сигнал, че от техен инкасо автомобил са задигнати близо 1, 5 млн. лв. Парите са собственост на 3 банки и на G4S.
В онзи ден в колата са били Георги Енев и колегата му Манчо Юруков. Двамата изпълнявали задача по транспортиране на крупната сума. В кв. “Кючук Париж” в Пловдив Жоро дал 20 лв. на Юруков да купи дюнери. Онзи слязъл, а Енев отпрашил със служебното возило към ул. “Петрова нива” в същия квартал.
Там още преди няколко дни бил паркирал бащиния си опел. В него светкавично прехвърлил чувалите с парите. В бързината не успял да прибере 7000 британски паунда и 10 000 евро. Свидетел е видял как Георги мята пълните торби от единия автомобил в другия посред бял ден.
След това охранителят се качил на опела и изчезнал. Разследващите смятат, че той го е изоставил по пътя за хижа “Родопски партизани” и се е прехвърил във втора кола.
Междувременно колегата му Манчо се върнал с дюнерите и изпаднал в паника, като видял, че колата липсва. Той вдигнал тревога и Енев бил обявен за общодържавно и международно издирване.
В продължение на 14 дни полицията го търсеше под дърво и камък, но от него нямаше следа.
Обирджията се
предаде сам
в пловдивската прокуратура на 5 юли 2012 г.
Там се появи с шарени бермуди и джапанки, съпроводен от адвоката си Георги Кутрянски, който го защитаваше после и на процеса.
Енев влезе в съда с надеждата да получи по-малка присъда. Призна си за кражбата и поиска съкратено съдебно производство. На първа инстанция му дадоха 8 г. затвор. Прокуратурата обаче протестира ниското наказание и апелативният съд го завиши на 12 г., а върховният го потвърди.
Разследващите така и не разбраха къде Милионера е скрил парите, но излезе наяве какъв е бил мотивът му за обира.
Според договора му в охранителната фирма основното му трудово възнаграждение е било 1, 64 лв./ч. Полагало му се и месечно стимулиране от 236 лв.
Отнета премия
го принудила
да прибегне до
крупната кражба
На 15 юни - седмица преди удара, Енев бил наказан за това, че по време на работа излязъл от автомобила, което по правилник било забранено. Шефовете му го лишили от месечния бонус.
Охранителят се ядосал много, тъй като погасявал кредит от 20 795 евро, който изтеглил за жилище. Вноската му по него била 400 лв. на месец. Отделно плащал издръжка за малолетното си дете след развода със съпругата си.
След като не му дали премията, Жоро замислил да отмъсти на фирмата. Планът му бил прост и в същото време брилянтен - сдобил се с деблокиращ ключ за инкасо колата и паркирал на ул. “Петрова нива” бащиния опел. Не срещнал и никаква трудност да се отърве от колегата си Манчо, като го прати за дюнери.
“Поел е риска да влезе в затвора, но като го пуснат, ще излезе милионер и ще си харчи на воля парите”, коментират зад решетките.