
Българката Ирина Бокова, която е генерален директор на ЮНЕСКО, е на второ място в надпреварата за поста генерален секретар на ООН според таблица на агенция Ройтерс, публикувана на страницата им и разпространявана във фейсбук.
В нея са отчетени и розовите бюлетини "против", които пускаха петте постоянни членки на съвета за сигурност. Те трябваше да подскажат при кои кандидати има риск от "вето". Съветът за сигурност има 15 членове, 5-ма постоянни и 10 непостоянни. В таблицата на Ройтерс обаче за някои кандидати се появяват по 17,18 и дори 19 гласа. Вероятно в агенцията са преброили два пъти гласовете на постоянните членки, сочи анализът на "24 часа".
В таблицата Бокова се нарежда непосредствено след фаворита Антониу Гутериш, който днес трябва да бъде избран за наследник на Бан Ки Мун начело на световната организация. Според Ройтерс, Ирина Бокова е втора, тъй като Антонио Гутереш има 4 гласа "за" от страни постоянни членки на Съвета за сигурност, а Ирина Бокова има 3 гласа "за".
Според таблицата на Ройтерс Бокова се е класирала по-добре от Вук Йеремич и Мирослав Лайчак. Тя е получила 7 окуражаващи гласа, 1 без мнение, 7 обезкуражаващи, от които два от постоянни членки. (Ройтерс е преброила 9 против.)
Според същия анализ резултатът на Кристалина Георгиева е по-лош. Тя не е осма, а девета с 5 окуражаващи гласа, 2 без мнение, 8 обезкуражаващи, от които два вето. (Ройтерс ги е преброила 10 против.)
Не става ясна обаче логиката, по която Ройтерс е подреждал кандидатите. Някои от тях, които са с равни гласове, но с повече вета са по-напред в класирането от другите с по-малко. До края на деня от агенцията не обясниха методологията си. При самото първо публикуване на таблицата от агенцията погрешно бяха изчислили и гласовете против, като бяха сметнали ветата двойно и така имаше кандидати с по 17,18 и 19 гласа, при положение, че общият брой на гласовете е 15. По-късно през деня от агенцията коригираха тази грешка, но не обясниха логиката на подреждането.
След вчерашния вот в Съвета за сигурност на ООН се открои един „явен кандидат“ бившият португалски министър-председател Антонио Гутериш. Веднага след гласуването бе разпространена информация, че българката Ирина Бокова е четвърта, но тя е с най-добрия резултат от дамите, изпреварвайки силните кандидатури на Хелън Кларк и Сусана Малкора. Издигнатата в последния момент от правителството на Бойко Борисов Кристалина Георгиева остана осма от 10 участници в надпреварата.
По-късно обаче агенцията нанесе поправки в таблицата и се оказа, че Бокова е четвърта, а Кристалина седма. Вижте:
Ройтерс се поправи: Ирина четвърта, Кристалина седма в гласуването за ООН