
Ако имаше езиков подбор на кандидатите за президент и вице, най-много 2 двойки да стигнат до финала
- Г-н Миланов, какви нови думи навлизат в езика ни, какви са тенденциите?
- Навлизат, от една страна, думи, които трябва да означат нови реалии. В момента, в който в живота ни навлезе нов предмет или явление, то трябва да бъде назовано с дума. Напоследък новите изобретения са свързани с технологиите. Названията на тези изобретения
са от английски език
и в този вид те
навлизат във всички
езици, а не само
в българския
В това отношение навлизането в българския език на английски думи не е изключение от световната тенденция. Интересното е, че думи, които допреди година - две звучаха странно и неестествено, вече са се превърнали в част от активната лексика на съвременния човек – таблет, селфи, селфи стик. Заради пияните туристи и техните прояви по Черноморието се роди думата балконинг.
Пристрастеността към мобилните телефони, което е част от ежедневието на много българи, роди думата номофоб. Пак пристрастеността към мобилните телефони позволи на думата фабинг да навлезе в българския език, за да обозначи човек, който непрекъснато се занимава с телефона си. Странно състояние, което навлезе в живота ни и ни прави завинаги свързани с мобилните устройства.
Бигорексик пък е
човек, обсебен
от манията
да трупа мускули
Да не коментираме цяла група глаголи като поствам, пействам, даунлоудвам, копирам, които се наложиха в употреба.
Тук е много интересно да се види и как общуват младите хора в интернет и в чатовете си. Един изключително интелигентен млад човек, който сега завършва средното си образование, справя се прекрасно с учебните дисциплини, е намерил път към по-краткото общуване: к означава ок, nz означава не знам, kp означава какво правиш, np означава няма проблем,
zdr означава
здравей
Ние не можем да спрем този модел на общуване между младите хора, те се разбират чрез него. Въпросът е, когато са в различна ситуация, да се съобразяват с книжовните правила.
- Зачестява ли реално употребата на новите думи, или просто се записват формално в речниците?
- Употребяват се, когато се налага. Ако един предмет или явление навлязат трайно в нашия бит, разбира се, че ще се употребяват често. От друга страна, ако новата дума е някакъв термин, то тя ще се употребява само в строго ограничена професионална среда. Тоест няма правило, според което да кажем дали се употребяват много често. Всичко зависи от реалиите, които назовават, и от времето, в което тези реалии обслужват хората.
- Как бихме казали на български език флашмоб?
- Ако можеше да кажем с една родна наша българска дума какво е флашмоб, тогава езикът нямаше да посегне към чуждата дума. Ние предаваме значението с описателни конструкции “много хора, които след предварителна организация се събират на определено място с някаква цел”, което за ежедневното общуване не е удобно. Затова тази дума е навлязла, за да обозначи това “събитие”.
- Проява на лош вкус ли е използването на чуждици, или се налага като нова норма и белег, че сме модерни и образовани?
- Когато са неуместно употребени или когато речта е наситена с такива чуждици, това вече прави лошо впечатление. Спомняте си прословутия пример с думата екзактно. Имаме си думата точно, не е необходимо
да се правим на
начетени и
прекалено
интелигентни,
като я заменяме,
за да демонстрираме знания. Тези демонстрации трябва да бъдат в подходящ контекст. Не бива да забравяме и това, че когато има дума в езика ни, по-добре би било да изберем нея пред чуждицата. Когато обаче няма, чуждата дума има своята роля и само времето и животът на назованото явление може да покаже каква ще бъде съдбата ѝ.
- Преди година подготвихте изследване за обидите в политическата реч и обобщихте, че има много агресия. Има ли промяна в тона на политиците?
- Политиците, които обиждат или падат до равнището на езиковата агресия поради словесна безпомощност, продължават в този дух. Това не се променя, то е част от възпитанието и от мисленето на човека. Някои го приемат за нормален процес. Езиковата агресия като че ли става част от разбирането за модерно общуване. Модерно, но типично балканско.
Неовладяната мисъл
означава
неовладян език
За съжаление, дори в общуването между интелектуалци може да бъдат посочени примери за подобно слизане в ниските регистри, което е нестандартен, според мене и неадекватен начин да представиш себе си, идеите си и ценностната си система.
Ако трябва да обобщим все пак тенденциите през последната година, по-малко примери сме регистрирали в сравнение с предходните години.
- Какви са впечатленията ви от предизборната кампания?
- И тази кампания не постигна въздействието и не достигна до хората чрез силата на словото. Не чухме силна и образна реч. Не чухме силна аргументация на идеите, не разбрахме защо тези хора искат да заемат най-високия пост в държавата. На едната крайност беше монотонното и делово говорене, говоренете по задължение, зад което стоят пиар екипите, които следят всяка дума на своя кандидат. От другата страна
имаше кандидати,
които демонстрираха
тотална езикова
безпомощност,
което би трябвало да бъде първият знак, че не бива да се кандидатират за такива високи държавни постове. Ако имаше езиков подбор на кандидатите, вероятно до финала щяха да достигнат най-много две от двойките претенденти.
Чухме реч, характерна за уличния език, чухме и реч, която е неделима част от административното клише. Скована и монотонна. Кандидатпрезидентските избори трябваше да излъчат силен оратор, аргументативни техники, много ясни послания до избирателите. Показаха само едни делнични разговори, което е сигурен знак, че в следващите години президентът няма да ни обединява чрез силата на словото, а новогодишните приветствия ще бъдат възприемани от хората само заради наложилата се традиция.
CV
- Един от основателите на израелското Национално кибербюро към кабинета на министър-председателя Бенямин Нетаняху и бивш ръководител на звеното, отговарящо за гражданския сектор
- Полковник от Военното разузнаване на Израел с близо 30-годишна служба
- Основател и президент на Firmitas Cyber Solutions - компания с акцент върху предоставянето на уникални технологични подходи за киберсигурност
- Член на Международния институт за борба с тероризма (ICT)