
Гинка Радева, първата съпруга на Румен Радев, прати жалба до Съвета за електронни медии за това, че Би Ти Ви е нарушила правата на сина й, след като е излъчила репортаж, в който косвено се говори за детето Георги Радев.
В жалбата си тя обяснява, че темата дори е повдигната в интервю на президента, дадено пред Би Ти Ви.
“Категорично не отговарят на истината публикациите, че подадената жалба до СЕМ от Гинка Радева се отнася до интервю на държавния глава за Би Ти Ви. Жалбата в СЕМ е по повод направени некоректни изявления от трети лица в конкретни телевизионни репортажи”, заявиха от прессекретариата на държавния глава.
СЕМ разглежда жалбата на едно от последните си заседания, състояло се на 3 юли, и решава да бъде изпратен отговор на жалбоподателя, в който се обясняват действията, които съветът ще предприеме. Също така преценява да изпрати писмо до Държавната агенция за закрила на детето за становище.
Поводът, по който Радев споменава сина си в интервюто, е въпрос на водещия Антон Хекимян във връзка с побой между ученици в 38-о училище “Васил Априлов”.
Според родители синът на президента, който е седмокласник, не е участвал пряко, но е присъствал. Именно те споменават името на детето пред камерата на Би Ти Ви.
“Абсолютно
недостойно
използване на
невръстни деца
за политическо
очерняне
На нашите политици, в случая бях аз. Благодаря на директора на 38-о училище, че открито доказа тази манипулация, включително със записи от камерите. Моят син няма абсолютно нищо общо с този побой.” Това казва Радев в интервюто си на 9 юни по Би Ти Ви, озаглавено “Питай президента”.
Малко преди това телевизията, както и всички останали медии съобщават за случай на агресия в училището - седмокласник пребил петокласник, който след това е приет в болница и 3 дни по-късно - изписан.
Конфликтът между момчетата започнал в социалните мрежи и прераснал в побой. В междучасието седмокласник оставил на пост в коридора съучениците си и влязъл в стаята на пети клас, където пребива едно от момчетата.
По думите на родители във въпросната групичка агресивни деца бил и синът на президента Румен Радев, но само гледал.
Според директорката на училището Виолета Игова след инцидента са взети всички мерки – с децата работи психолог, ученикът, проявил агресия е с най-тежкото наказание – преместване в друго училище, Детска педагогическа стая е сезирана, както и регионалното управление по образование.
“Не мисля, че някой директор би могъл да прикрива подобно нещо. Имахме разговори с майката, с учениците, с учителите и след като изяснихме всичко, бяхме готови за решение”, казва директорката пред Би Ти Ви, след като е обвинена от родители, че случаят бил потулван.
От президентството заявяват официално, че синът на Румен Радев
не е участвал в
подобен
инцидент,
но не отговарят дали е присъствал на случилото се, съобщава Би Ти Ви.
СЕМ разглежда жалбата на заседанието си, тъй като тя е и в предварителния дневен ред на съвета, обявена като “Доклад на дирекция “Специализирана администрация - НЛРПР” по повод жалба от г-жа Гинка Радева за нарушени права на детето Георги Радев по програма “БТВ”.
По време на заседанието съветът научава, че проверката в училището от инспектората все още не е приключила, “няма изразено становище от полицейските власти, все още не е изяснен случаят”, се вижда от стенограмата.
Розита Еленова от СЕМ, която води в този ден заседанието, предлага Агенцията за закрила на детето да обърне внимание върху този случай.
“Това, което посочих на заседанието, е, че случаят стана публичен, след като президентът говори за него, тъй като той е публичната личност, а не синът му”, каза Мария Стоянова пред “24 часа”. Според закона за радиото и телевизията медиите могат да показват личния живот, но само на публични личности. На останалите граждани - само след тяхното съгласие. В случая обаче детето не е публична личност.
Според стенограмата пред съвета Стоянова казва: “Ясно е, че президентът на републиката се избира от гражданите и това е една конкретна личност, не са неговите деца - точка едно. Точка две обаче е, че самата президентска институция е излязла с конкретна позиция по казуса и ето тук вече идва недвусмислената аргументация за факта, че става въпрос за събитие, което очевидно самата президентска институция намира за необходимо да коментира... Аргументацията и към жалбоподателката, и към Държавната агенция за закрила на детето трябва да се основава на факта, че президентската институция излиза с коментар, а не толкова, че децата на публичните фигури са част от публичния интерес, особено когато не са навършили пълнолетие.”
СЕМ е пратил всички записи и материали по темата, излъчени от Би Ти Ви, до Държавната агенция за закрила на детето. Според медийния закон, ако има нарушение на правата на личността, телевизията дължи публично извинение, а засегнатият гражданин може да продължи да търси правата си по съдебен ред.
Агенцията за закрила на детето се е самосезирала
По случая с изпратеното писмо до СЕМ от г-жа Гинка Радева за нарушени права на сина Държавната агенция за закрила на детето официално се е самосезирала, съобщиха за “24 часа” оттам.
В момента се събират доказателства за нарушение на правата на детето. Срокът за това по чл. 34, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания е 3 месеца от установяване на нарушението. Обичайно ДАЗД ги събира много по-рано.
При установяване на нарушения по чл. 11 а от ЗЗД - разгласяване на данни, свързани с дете, без разрешението на родителите му, а при навършени 14 г. и с изричното съгласие и на самото дете се съставят наказателни актове.
“И в момента в агенцията продължават да пристигат изисканите справки по конкретния случай от 38-о ОУ. До края на другата седмица би трябвало да са пристигнали всички и ДАЗД да излезе с конкретно становище”, обясниха още оттам.