
- Г-н президент, защо ни се обиди Москва? Очакваше се в София на енергийния форум, който започва утре, главната роля да бъде на премиера Владимир Путин. Вчера "24 часа" предположи, че той "иска твърде много". Какво не му допадна във формата?
- Участието на премиера на Руската федерация г-н Путин беше неколкократно потвърждавано. Отказът има своето обяснение в разминаването ни по принципни въпроси на пакета от проектоспоразумения в енергийната сфера. Вероятно и нашият преговорен екип е допуснал забавяне в разговорите, но основното е, че ние държим на договореностите от 18 януари 2008 г.
- И в София преди 14 месеца, и в Москва в началото на тази година аз съм държал на виждането, че "Южен поток" ще е отделна тръба.
Сегашната мрежа е българска собственост, при новия газопровод собствеността ще е 50:50. Срещу тази българска позиция не е имало възражения на политическо ниво. Това е нашата база и в по-нататъшните преговори.
- Вероятно и заради това откъм газовите среди у нас плъзна слухът, че се готвим да продадем на руснаците нашите тръби, а така да продадем и националния си интерес. Истинският проблем обаче не е ли в желанието на Русия да отстрани от бизнеса Украйна?- Има различни енергийни кръгове, някои от които не са свързани с българския национален интерес. Няма да има продажба на Русия на тръбите от сегашната ни мрежа. А отношенията между Руската федерация и Украйна ни интересуват само дотолкова, доколкото не бива да възникват проблеми за газоснабдяването на нашата страна.
- Европейският формат не е място за решаване на двустранните ни проблеми, а за една важна принципна дискусия по общата ни политика за енергийната сигурност на Европа. Пропуснахме много време и в предишните седмици и сега ще е трудно за премиера Станишев в рамките на кратката визита в Москва да стигне с домакините му до взаимно приемливо решение.
- Защо потърсихте за себе си роля в световната енергийна игра - защото у нас липсва ключов играч, или защото газовата криза, която "изстуди" България, показа колко е важен този проблем?- България започна да губи своята роля като стратегически енергиен център, като играч номер едно в региона, след като затворихме малките реактори на АЕЦ. Видя се, че се стесняват възможностите за снабдяване с природен газ, и това наложи да се действа много решително, защото в енергийната сфера нещата се подготвят на експертно ниво, но често пъти решенията зависят и от добрите отношения между лидерите. Затова твърдя, че за тези две години беше постигнато много в отношенията с ключови играчи.
- Обяснете разбираемо - какъв е интересът на България сред тези големи енергийни играчи?- Първото и най-важното е да защитим и развием националния си интерес - втората АЕЦ "Белене" да се задвижи така, че проектът да стане необратим. Второ, да създадем алтернативи за нашето снабдяване с природен газ, което означава ускоряване реализацията на такива проекти като "Набуко" например, и да подпомогнем други като подценяваните дълго време у нас терминали за втечнен газ.
- Вие първи настояхте за отваряне на затворените реактори на АЕЦ. Обвиниха в популизъм, после премиерът Станишев поиска допълнително финансиране за Козлодуй. Това национален спорт ли е - да натискаме Брюксел за ядрената енергетика?
- Във всеки случай важното е да има резултат. Искането беше оправдано, обосновано с оглед на последиците от кризата в широкия смисъл, не само газовата криза, но и икономическата, но трябва да си призная, че засега европейската политика за решаване на енергийния проблем не е отворена, така както на нас ни се иска. Действа принципът на деленето по братски: по-голямото парче на по-големия.- И на нас Европа какво парче ни оставя?
- На нас ни остава да използваме собствените си възможности и канали за намирането на решение. Това, което направихме в последните години в контактите с Азербайджан, Тюркменистан, с Египет, Катар, създава реални възможности, които трябва да превърнем в работещи проекти.
С форума в София влизаме в големия енергиен диалог в света.
- Путин не идва, но затова пък Барозу прави тази конференция европейска по дух. Така вероятно и от вас отпада подозрението за руско шпионство. (Усмихва се) Идват и поне 9 държавни глави. Кое решение ще определите като успех на тази среща?- Първо, самият факт, че се събира доста разнороден състав, е успех. Второ, много важно е да се изработи документ, което ще е решителна крачка от всички аналогични форуми. Ние залагаме на приемствеността - онова, което беше направено в Унгария, в Баку, което може би ще се случи на срещата, организирана от чешкото председателство на Евросъюза през май. Става дума за голяма динамика на енергийния диалог.
- Г-н Първанов, когато след края на газовата криза заминахте на Москва да откривате дните на българската култура там, бяхте сериозно критикувам, че отиваме да попеем на Путин, че ни остави на студено?- Нашите артисти отидоха в Москва заради техните почитатели, но резултатите от държавната визита тогава са налице - решен беше по безпрецедентен начин въпросът с българския дълг, решихме още много други висящи, може би от години и десетилетия въпроси - социалната спогодба, транспорта през Черно море. Имахме и тогава тежък диалог по енергийните въпроси.
- А кога в България ще дойде американски президент, но не на финала на своя мандат като Клинтън и Буш? И сега на енергийния форум САЩ не са представени на високо ниво.- Не е важен периодът на идването, а да има реален и ефективен диалог. Аз твърдя, че такъв имаше. Неслучайно в тези кратки и спонтанни срещи, които направихме с новия американски президент Обама по време на срещата на НАТО, после в Истанбул, коментирахме много важни проблеми за България - енергийната политика, ситуацията с нашите заложници в Сомалия.
- Не сме чули какво е личното ви впечатление от Обама?
- Освен харизмата, за която всички говорят и се усеща, той е изключително прагматичен политик. Точно Обама предложи изход от тупика, в който попаднахме при избор на шеф на НАТО. Направи го тежко, солидно, успешно.
- Но не твърде успешно за България, защото нашият кандидат бе Соломон Паси.- Мога да кажа, че нашата кандидатура не беше обсъждана. Не е била обсъждана до момента, в който аз не я поставих на масата буквално на самия финал на преговорите за шеф на НАТО.
- Значи да свалим от вас подозрението, че не сте лобирали за бившия ни външен министър?- Аз се опасявам, че колкото и странно да звучи, съм единственият, който реално е поставил кандидатурата на Паси на такова равнище. Когато се предприемат подобни ходове, се съставя сериозен план за действие, прави се анализ на възможностите.
- Нима искате да ми кажете, че не сте били информиран за намерението на Соломон Паси да се кандидатира за шеф на НАТО?- Не бих искал да го научавам от вестниците.
- А колко близък ви е г-н Костов, че водихте битка с БСП и ДПС за сваляне на парламентарната бариера за коалиции от 8%? Преди часове я загубихте, след като парламентът отхвърли ветото ви.- Нашата "близост" с Костов е един от символите на българския преход, но каквато и непоносимост да има през годините, може би дори и сега не мога да отрека, че личност като Иван Костов има своето място в българската политика, в българския парламент...
- И какво е неговото място - под 4% или под 8%?- Това избирателят ще прецени, но не мога да се съглася в последния момент да се залагат правила в разрез с 20-годишната практика. Правила, които могат до доведат до изкуственото елиминиране на определени политически сили. И го казвам при цялата враждебност към президентската институция на потенциалните потърпевши от този акт.
- Вносителят на прага за 8-те процента Яне Янев ви заподозря във връзка с "любимата стара десница", но и ДПС чрез Лютви Местан, призна, че бариерата от 8% ще спре "безпринципните коалиции". Г-н Първанов, когато бяхте партиен лидер, как определяхте кой политически съюз е принципен и кой не?- Не съм посветен в тези разговори, но мога да кажа като човек с опит във формирането на коалиции, че предизборните съюзи са много по-идейни. Те отразяват много по-голяма принципна близост, отколкото онова, което партиите са принудени да направят като стъпка, като консолидация, като обединение след изборите в името на управлението.
- Юрий Асланов - един от политолозите с най-добра вътрешна информация и влияние в БСП, признава, че социалистическата партия е била подведена от грешен анализ, че 8-те процента ще й дадат по-добър резултат.- Моят анализ от самото начало сочи, че това не е добре за България, не е добре за бъдещото управление, за бъдещия парламент, защото има опасност от създаване на ново двуполюсно противопоставяне.
- Между БСП и ГЕРБ?- Ние ще върнем двуполюсния модел, но в друга конфигурация.
- Защо трудно ви чуват политиците във втория мандат, г-н президент? Преди повече от година поискахте съществени, после радикални промени в избирателните правила, после заплашихте с референдум, но в крайна сметка получихте една скромна бройка мажоритарни депутати и знаете, че няма време за референдум.- Е, политиката е изкуство да постигнеш възможното.
- Нима сте доволен от постигнатото възможно?!- Аз съм неудовлетворен. Моите представи за реформите на политическия модел бяха действително много мащабни и комплекса от виждания в тази посока формулирах преди повече от 15 месеца. Факт е обаче, че има промени в Закона за политическите партии, които стесниха възможностите за политическа корупция при купуването на гласове. Очаквах по-голяма квота на мажоритарно избраните народни представители, но при този дефицит на време накрая действително всяка промяна, всяка квота над 31 ще наложи промяна в изборната география, щеше да предизвика много голямо напрежение и вероятно трябваше да се преразгледа границата на избирателните райони. А това вече крие риск.
- Имаше ли сделка около предизборните закони и ако мажоритарните кандидати са вашата част от нея, чувствате ли се победител?- Сделка нямаше, защото обявих своята позиция против вдигането на изборната бариера. Ако е имало преговори и сближаване на позициите вътре в мнозинството и с приобщаване на други сили, не съм съпричастен. Пак ще кажа - не съм удовлетворен, въпреки че оценявам все пак и важността на тази първа стъпка за мажоритарната квота.
- Някои подозират, че точно чрез тези мажоритарни кандидати опитвате да си върнете влиянието в бившата ви партия БСП?- Аз имам по-големи амбиции от това да имам 10 или 12 народни представители, които съм посочил и които успеят да прескочат изборните бариери. Моите амбиции са да работя с повечето партии в този и в следващия парламент. Второ, все пак мажоритарните депутати няма да бъдат назначавани, те ще минават през ситото на избирателите.
- Е, първо ще минат през ситото на партийния избор...- По-голяма тежест ще имат тези, които са по-силни, по-убедителни, доказани професионалисти, познати лица, защото няма начин примерно в един голям избирателен район като Варненския, Бургаския да прокараш депутат по втория начин. Там съм сигурен, че ще има и, дай Боже да е така, много силна конкуренция. Не само на ниво политически лидери, но и на хора, доказали се извън политиката.
- Оня ден започна една телевизионна игра Ц кой лидер на партия ще се опита да се пробва като мажоритарен кандидат. Кой от големите ще се пробва?- Аз не бих се включил в тази игра. Нямам своята прогноза. Сигурно ще липсват ентусиасти, защото един провал, един неуспех на лидера ще се отрази много тежко на всяка една от партиите. Може би лидерите на по-малки партии ще се опитат, защото това няма да е свързано със свръхочакванията за техните кандидатури, но пък ще добави в добрия смисъл на думата рейтинга на техните партии.
- Да разбирам ли, че не съветвате Сергей Станишев и Бойко Борисов да се явят като мажоритарни кандидати?- Те нямат нужда от моя съвет. Те имат своя добър инстинкт и той ще им покаже кой е верният път.
Четете утре:
Нито съм посредник, нито ментор между Станишев и Борисови още:
за лицевите опори и Иван Костов
за футболните отбори, които печелят
за слуховете, на които отговаря с търпение