
Бумът на контрабандата на цигари и несправянето с нея е основната причина за напускането на зам.-шефа на Агенция "Митници" Антоний Странджев, научи “24 часа”.
Както писахме в петък, още миналата сряда Странджев подписа молбата си за напускане по “взаимно съгласие”. Официално от митниците и Министерството на финансите не потвърждават новината.
Тази година ще бъдат обмитени 11 млрд. къса цигари, а през 2009 г. са обмитени 17,4 млрд. къса, т.е спадът е с над 6 млрд. къса или 38% по-малко, сочат данни на агенция ”Митници”, с които ”24 часа” разполага.
Въпросните 6 млрд. къса означават около 600 камиона с цигари, внесени контрабандно, плюс още толкова нелегални папироси, вкарани у нас през 2009 г. Според експерти това означава, че обмитените цигари и внесените у нас контрабанда са “на равно”.
Проблемите в битката с нелегалния цигарен внос са се увеличили заради “негласната война” с МВР и ДАНС, твърдят запознати. След като през юни т.г. шефът на митниците Ваньо Танов бе извикан на разпит в ГДБОП, в медиите се появиха публикации, че той, заместникът му Антоний Странджев, и двамата бивши антимафиоти, са уволнили от границите всички митничари, работили за ГДБОП и ДАНС.
Хватката е, че те са съкратени и така съдът не може да ги върне на работа.
Най-засегнати от чистката се оказаха служители от Пътни такси и разрешителни-УПТР, които имаха поглед върху движението на камионите през границата, смятат потърпевши. Според тях, Странджев е издал устна заповед на подчинените си: “никакви комуникации с ГДБОП”.
До момента митниците са заловили около 180 млн. контрабандни цигари, от които 100 млн. къса са хванати на вътрешните за ЕС граници като Кулата, Видин, Оряхово и Ново село. Тази практика противоречи на изявления на ген. Танов, че подчинените му няма как да ловят контрабандни цигари на вътрешни граници.
Повечето от залавяните камиони с нелегални цигари били с транзитни документи, а не за вътрешността.
По външните гранични пунктове като Златарево, Бургас и Варна почти няма заловени контрабандни цигари,освен контейнера с “Виктори” на пристанище Варна през лятото.
Доскорошният зам.- шеф на митниците е автор и на тайна инструкция за залавяне на цигари по границите.
Големите количества внесени у нас контрабандно и масовата им продажба по пазарите обаче показва, че тя не работи.
Според нея проверката е задължителна за всички наши камиони с една регистрация, но с шофьор чужденец.
На задължителна инспекция се подлагат и хладилните камиони, возещи стока, която не изисква съхранение при минусови температури.
На проверка подлежат и тировете, които карат стока за големите вериги магазини.
Твърди се, че контрабандистите естествено сменилитактиката и пренасочили каналите от Гърция към Турция, без да използват хладилни камиони за пренос на папиросите.
Според бивши митничари не са неутрализирани “врътките” с нелегалния внос на цигари, скрити в камиони с плодове.
Как става далаверата?
Фирма вносител купува 6 т мандарини, които влизат с камиони в България, като само в един ТИР са натоварени скрити цигари, опаковани в “кожух” от плодове. Мандарините се разтоварват в склад в София, а недостатъчното количество плодове от камиона с “кожуха” се допълва с мандарини от склада.
Пробивът с цигарите ставал през българо-турската граница, казват митничари. На границата камионите се проверявали предимно за наркотици, но не и за цигари. Затова контрабандистите товарят папиросите в Гърция, минават в Турция, после документите на возилата се късат, а карнетите се приключват. Цигарите влизат у нас като друга стока.
Каналът функционирал от една година. Друг проблем, с който Странджев не успял да се справи, е кадровата политика на агенцията.
Много конкурси за назначаване на шефове в митниците бяха провалени. Ярък пример е скандалът с конкурса за избор на шеф на митница Пловдив, където двамата кандидати, стигнали до финал, изкараха едва тройки на изпита.
Последният случай е с конкурса за шеф на ” Митническо разузнаване и разследване”-МРР, овакантено, след като през лятото титулярът Веселин Георгиев поиска да се върне в русенската митница като зам.директор.
На конкурса се явил само един човек, външен на системата, който не отговарял на изискванията.
За следващия конкурс за третата по важност длъжност в митниците основен кандидат се оказал Румен Данев, който оглавяваше МРР по времето на Асен Асенов.
Кадър на Асенов се спряга и за поста шеф на митница Югозападна - Благоевград. Той бе овакантен след като титулярът Шушков напусна “по морални съображения”, както сам се изрази.
Друг проблем на Странджев бил, че не се е справил със събирането на пари в системата, за която отговарял пряко. При това, въпреки твърденията и жалбите на уволнени служители от агенцията, че били натискани да събират пари за високопоставени.
В последните месеци по границите са се активизирали всички “стари” играчи от бизнеса с контрабандата. Това са т.нар. хора с прякори. Отново на линия са Патока, Чичо Райчо, Ел Би, Дебелата Берта, сирийските доктори и Маслинката.
СТЕФАН ТАШЕВ
Правили частни купонив бази на агенцията
”За кражбата от склад на летището, служителите на Агенция ”Митници” не носят вина”. Това заяви по БНР шефът на митниците ген. Ваньо Танов.
Става дума за скандалния обир, при който от митнически склад на летище София бяха откраднати 320 кг злато, сребро и платина. Те са били конфискувани при операция ”Леярите” на МВР.
”Има доста пропуски, но те са извън агенцията”, категоричен бе вчера Танов, въпреки че следствието още не е приключило.
Единственото, което митническият шеф призна е, че обирът извадил на дневен ред проблема с охраната на складовете на агенцията.
Танов заяви още, че битката с корупцията не била еднократен акт, а процес, при който не трябва да има отстъпки. Шефът на митниците е убеден, че зад силния натиск срещу правителството и вътрешния министър стоят: ”олигарсите, свързани с алкохолния бизнес и с контрабандата на цигари”. Извода той правел от работата на митниците, които според него постигнали ”сериозни успехи в битката срещу цигарената контрабанда”. Танов обясни, че причина за уволнението от петък на шефа на отдела за управление на собствеността Петър Николов и на Радка Стоянова, която оглавява финансово-счетоводния отдел, били заради ”нарушения на социалната дейност”. След което поясни, че “почивни бази на агенцията са били използвани за частни нелегални сбирки”, а не за почивка на служителите. Танов уточни, че ставало дума за бивши митнически шефове, а базите били две, едната от които била къща в Несебър.
9 болни от диабет митнически инспектори от Свиленград пък са уволнени в края на миналата седмица, съобщиха оттам. Заповедите били готови миналия декември, но бюрото по труда не дало съгласие да бъдат съкратени. (24часа)
При акция антимафиоти чули позивна: “Жега” на Кулата
Бившият зам.-шеф на митниците Странджев се забъркал в сериозен скандал с ГДБОП при акция на ГКПП-Кулата тази пролет. Затова имаше репортаж по Нова телевизия.
Антимафиотите от сектор ”Контрабанда” вземат мобилния скенер на митниците с тяхно разрешение, и тръгват към Кулата, където се очаква да влязат 3 камиона с цигари.
ГДБОП има информация за цялата верига гранични полицаи, митничари и посредници, които ще осъществят сделката.
Антимафиотите подслушват всички и на откритите телефони. В един момент чуват познат глас, който предупреждава хората от канала, че има ”жега”.
Гласът е на Антоний Странджев, който също е пристигнал в района с 2 мобилни групи на агенцията уж по друга акция.
Антимафиотите го молят да напусне пункта, защото пречи на разработката, но той твърди, че се намира в София. Така операцията е провалена тотално.
След скандала шефът на митниците ген. Ваньо Танов и заместникът Странджев обяснили на премиера Бойко Борисов, че имали информация за друг канал за цигари и решили да действат същия ден. (24часа)