
През 2017 г. чешката
компания предложила
акциите на българско
правителство
Нито един министър на енергетиката през последните години, откакто се заговори за изтегляне на ЧЕЗ от България, не признава да е имало оферта към държавата да изкупи бизнеса на компанията.
В четвъртък от централата на фирмата в Прага на официално запитване на “24 часа” отговориха, че са предлагали на българско правителство държавата да изкупи активите, но офертата е била отказана. Това се е случило миналата година. От дружеството обаче не уточниха към кого конкретно е било отправено предложението и точно кога е станало.
През февруари 2017 г. “24 часа” написа, че на най-високо ниво у нас е бил обсъждан план държавата да изкупи активите на ЧЕЗ у нас. Това се случва по време на служебното правителство на Огнян Герджиков. “24 часа” попита вчера тогавашния енергиен министър Николай Павлов дали е идвала оферта от ЧЕЗ. “По време на мандата ми като служебен министър такова предложение не е постъпвало. Не са провеждани дори разговори или каквато и да е друга комуникация по такава тема”, заяви Павлов.
За предложение от ЧЕЗ към държавата за сделка отрече и Драгомир Стойнев, който бе министър на енергетиката в правителството на Пламен Орешарски.
Ако ЧЕЗ се продаваше, докато бях министър, държавата щеше да го купи, заяви в парламента Стойнев. Изказването му бе по повод декларация на ГЕРБ, че по време на управлението на БСП с премиер Орешарски шеф на отдел в ЧЕЗ е предлагал двукратно на енергийния тогава министър Стойнев българското правителство да изкупи компанията обратно.
Ако през 2013-2014 г. имаше официална оферта и официални разговори, досега щяха да ги извадят от самото министерство. Да не се поддаваме на слухове и манипулации, с които да се захранва любопитството на хората, призова Драгомир Стойнев.
Бившият министър уточни, че държавата има възможност да участва не чрез национализация, както управляващите се опитвали да плашат хората, а изцяло на пазарен принцип, съревновавайки се с частните компании.
“Ако не се продава, нищо не можем да направим, както “Енерго-Про” и ЕВН не продават. Смятаме, че държавата трябва да гарантира сигурност в определени сфери”, каза още Стойнев. И добави, че през 2016-2017 г., когато ГЕРБ са на власт, от ЧЕЗ са предлагали държавата да купи бизнеса им у нас, но това не било направено. (24часа)