
Светлин, Христо и Иван направиха
и гимназия за дигитални умения,
откъдето се излиза с диплома,
професия и оферта за работа
“24 часа” разказва “Истории на успеха”, които Деси Банова представя всеки четвъртък в сутрешния блок “Здравей, България” на Нова телевизия.
Те промениха хиляди човешки съдби. Те направиха истинска революция в софтуерната индустрия и подпомогнаха хиляди в техния старт в кариерата. Те създадоха една силна и задружна общност от креативни и жадни за знания българи, готови да успеят тук, в родината ни.
Представям ви хората, които не спират да мечтаят и да надскачат мечтите си - съоснователите на първия софтуерен университет у нас - Светлин Наков, Христо Тенчев и Иван Ненков.
- Разкажете ни как се зароди идеята за създаването на софтуерен университет.
Светлин Наков: Огромното търсене на кадри в софтуерната индустрия и в същото време - липсата на качествено предлагане. Знаем, че
държавните
университети са
малко по-остарели,
нямат достатъчно практика и всъщност ние решихме да направим истинско учебно заведение, където хората учат чрез правене, където фирмите задават какво ще се учи като учебен план и където правим нещата по най-съвременния начин.
Христо Тенчев: В България има нужда от такова място, което да дава истински умения в дигиталната сфера на хората и най-важното е, че има истинско търсене за уменията на тези хора, за тяхната реализация. Това е нашата мисия всъщност.
Началото е трудно, но Светлин, Христо и Иван не се спират пред нищо и, разбира се, резултатите не закъсняват.
Христо Тенчев: Започнахме с една зала в “Хаджи Димитър”, следващата година се преместихме на друго място, където вече имахме две зали, днес вече залите са десет, с капацитет на мястото 1000 човека, като можем да обучаваме още безброй онлайн.
Светлин Наков: Обучаваме не само софтуерни инженери, но и специалисти по дигитален маркетинг, специалисти по дигитални изкуства, дизайн - графичен и видеообработка. Обучаваме дечица - 1-и, 2-и, 3-и клас, които навлизат чрез роботика, чрез игра, чрез забавления в програмирането и в технологиите. Имаме и собствена гимназия за дигитални умения, която приема гимназиални ученици, които излизат с професия, работа и диплома за средно образование.
Иван Ненков: Преди малко повече от 4 години стартирахме инициативата с няколко ентусиасти с ясната визия и
мечта да
превърнем
България в
силициевата
долина
на Европа,
а сега, 4 г. по-късно, екипът ни наброява повече от 60 професионалисти и
обучителни
програми,
чрез които уменията
си развиват десетки
хиляди българи в
цялата страна.
Ние се гордеем с тези резултати, защото реално тези резултати правят истинската промяна в средата ни и подкрепят цялостното развитие на информационните технологии и на дигиталната екосистема, която се превръща във все по-значим фактор за икономиката на страната ни.
А какво споделят обучаващите се в софтуерния университет.
Милен Радков: След появата на криптотехнологиите, на криптовалутите и блокчейн технологията, която седи зад тях, ми стана много интересно, че ще се организира курс, и реших да се запиша. Смятам, че това ще е бъдещето.
Симеон Мандажиев: Аз в живота си се ръководя от един-единствен принцип и това е да правя нещо, което ми е интересно. Софтуерният университет ми дава точно тази възможност - да правя нещата по-практически ориентирани, с по-малко теория.
Биляна Бориславова: Търсех по-алтернативен начин на обучение и тогава открих софтуерния университет. Намерих доста хора със същите интереси и самият факт, че вече идвам тук, ме кара да надграждам знанията, които вече имам.
А какви са амбициите на хората, които промениха IT индустията у нас?
Иван Ненков: През последните няколко години софтуерният универститет направи истинска революция в сферата на софтуерното и дигитално образование в България, създавайки десетки хиляди
софтуерни
инженери, дигитални
експерти и хора,
които в момента
работят в тази
индустрия.
Светлин Наков: В много голям мащаб успяваме да обучаваме десетки хиляди души на година, вече в трийсет и няколко града и това наистина работи. Дори може би следващата стъпка е да излезем на световния стандарт, защото в България вече достигнахме едно много, много високо професионално ниво - и като количество, и като качество, и като обхват.
- Вие сте наистина един вдъхновяващ и достоен пример на българи, които успяват именно тук, в родината ни. Какво бихте казали на онези скептици, които вярват, че негативите в страната ни са повече от позитивите?
Христо Тенчев: Винаги навсякъде по света има и негативи, и позитиви. Вече е личен избор - ти върху кое ще се фокусираш и дали искаш да си щастлив, или предпочиташ да се оплакваш и някой друг да ти е виновен за проблемите. Моят съвет към хората винаги е да се насочат към позитивното, към това, което ти помага ти да градиш, да помагаш на останалите. Защото по какъвто и да е начин, ако помагаш, то това нещо се връща рано или късно към теб.
Светлин Наков: България е прекрасно място с умни хора, където могат да се правят иновации, където могат да се правят продукти на световно ниво. Това бих им казал:
елате си в България,
направете си
фирма тук,
живейте си в България с българските обичаи и традиции и покажете на света, че ние сме достойни на тази планета!