
250 човека от 40 страни идват на голямата конференция в София, казва заместник-министърът на младежда и спорта
Ваня Колева е заместник-министър на младежта и спорта в третото правителство “Борисов”. Разговаряме с нея за европейските и националните политики за младежта и как Българското председателство на Съвета на ЕС може да помогне на младите хора да диктуват дневния ред на политиците.
- Г-жо Колева, като заместник-министър на младежта и спорта отговаряте за секторите “Младеж” и за първото ни ротационно председателство на Съвета на ЕС. Какво ги свързва?
- България постави като един от хоризонталните приоритети в рамките на своето председателство на Съвета на ЕС именно “Младите хора и бъдещето на Европа”. Това се случва за първи път и, разбира се, е продиктувано от целенасочената политика на правителството към качествено и устойчиво младежко развитие. Позволете ми и да припомня, че младежта е поставена и като един от водещите приоритети в Управленската програма до 2021 г., а всички политики в нея са тясно свързани с младежката реализация и развитие.
Председателството на Съвета на ЕС е огромна чест, но и сериозен ангажимент. България за първи път поема тази роля, като си поставя амбициозни цели и задачи, които до този момент изпълняваме последователно и в срок. Това, разбира се, важи и за сектор “Младеж”, в рамките на който предвиждаме приемането на два ключови политически документа, на теми, които до момента не са били обсъждани. Темите бяха неслучайно изведени и кореспондират с желанието на младите хора и младежките организации в България и Европа. Нашата основна цел е да не правим младежка политика, базирана на теория, напротив - искаме да създаваме политика за младежта, която е ориентирана към видими резултати.
Една от темите на българското председателство в сектор “Младеж” е свързана с ролята на младите в изграждането на мирно общество, по която за първи път успяхме да установим междусекторно партньорство с Европейската служба по външна дейност. Втората тема на политически документ също не беше дискутирана в момента - тя е свързана с демографските предизвикателства пред младите хора в Европа и “изтичането на мозъци”. И двата документа бяха добре приети от страните - членки на ЕС, като предстои официалното им приемане през месец май.
- Какви събития предвиждате в сектор “Младеж” по време на българското председателство?
- Само след седмица предстои провеждането на едно от най-мащабните събития в рамките на председателството - това е Европейската младежка конференция. България ще посрещне над 250 участници от 40 държави в Европа, в които са включени освен страните членки и Западните Балкани, но и от Източното партньорство. Събитието е ключово, като целим то да послужи като платформа за ефективна работа между младите хора и представителите на институции, отговорни за изпълнението на младежките политики в Европа. В рамките на 3 дни те ще работят върху създаването на европейски младежки цели, които пък ще бъдат директна препоръка как да изглежда новата европейска стратегия за младежта. Искаме да дадем възможност на младежи да дадат своя принос по време на конференцията, затова ще използваме и онлайн стрийминг, както и жестомимичен превод по време на цялото събитие. Успешно си партнираме с представители на хората със слухови затруднения и именно затова в конференцията активно ще се включат и младежи от България и Европа от тази общност.
Не на последно място, за Министерството на младежта и спорта е огромна чест, че ще имаме възможност да приветстваме представители на високо ниво от ООН, Европейската комисия и Европейския парламент. За първи път в България пристигат специалният пратеник на генералния секретар на ООН по младежки въпроси Джаятма Уикенмараняке, както и зам. -върховният комисар по човешки права на ООН Кейт Гилмор. Именно фактът, че приеха поканата, показва, че България и българското правителство продължават своя принос към младежкото развитие, което вече бе разпознато в световен мащаб. В рамките на конференцията ще бъде подписан и Меморандум за разбирателство в сферата на младежта между Министерството на младежта и спорта и Фонда на ООН за развитие (УНФПА).
Друга интересна подробност е, че по примера на други световни младежки форуми и нашият ще има специално създаден химн, който ще представим съвсем скоро, изпълняван от млада изпълнителка с невероятен и вдъхновяващ талант.
- А какви са основните насоки на българската политика в сектор “Младеж”?
- Както споменах и в началото, цялостната политика в сектор “Младеж” в рамките на председателството е базирана на националната. Министерството на младежта и спорта благодарение на екипа на министър Красен Кралев води наистина систематична политика, насочена към младите хора. В последната близо една година работим усилено, така че да създаваме все повече възможности за младите българи. Опитваме се да работим с целия младежки сектор, тъй като силно вярваме, че всяка една младежка организация работи с хъс и устрем да защитава правата на младите хора. За втора поредна година министерството ще изпълнява национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от ЗЗХ с бюджет от 2 млн. лева.
С тези средства отново ще бъдат финансирани неправителствени организации, на база проектни предложения, които да работят за превенция на всякакви форми на зависимости и агресия сред младите хора. Темата отново не е случайна, а е продиктувана от европейските практики и тенденции, които ние следим ежедневно.
Един от конкретните резултати от желанието да бъдем отворени към младежкия сектор е и фактът, че през декември миналата година се конституира най-многобройния обществен съвет по въпросите за младежта към министъра на младежта и спорта. Тогава се проведе и първото заседание, в рамките на което се очертаха важни линии, които ние следваме тази година. С цел следване на иновациите и изпълнявайки политиката на правителството за намаляване на административната тежест, министерството получи одобрение за финансиране на проект по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, който ще подпомогне бъдещето на младежките политики в България.
През 2018 г. сме планирали и обновяване на Националната стратегия за младежта, която ще се базира на добри практики от Европа, а предстоят и законодателни изменения в сектора, така че да можем да бъдем още по-полезни и ефективни за младите хора.
През миналата година създадохме и мото, което е сентенцията на нашата работа - “България обича младите!”. Целта ни е все повече млади хора да изберат да останат и да се развият в България. Нашият ангажимент е да работим за повече възможности за тяхната ефективна професионална реализация тук.