
Инвеститор с няколко обекта пуснал сигнал срещу нея, че искала 250 хил. евро за разрешително за строеж
Кметицата на столичния район “Младост” Десислава Иванчева беше задържана във вторник при зрелищна акция на спецпрокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) в центъра на София със 70 хил. евро подкуп. Че е арестувана за подкуп, съобщи първи във фейсбук бившият депутат от ГЕРБ Антон Тодоров.
Освен Иванчева са задържани заместничката ѝ в кметството Биляна Петрова и посредникът, който предал подкупа. Парите - банкноти от по 100 евро, са били белязани предварително. Открити са в служебната кола, в която се е возила Иванчева. Всъщност автомобилът е засечен от кола на спецчастите на кръстовището на бул. “Васил Левски” и ул. “Гурко” точно пред Спортната палата. Така започва и обискът. А екшънът се разиграва около 13,30 ч, разказаха очевидци.
Разследването срещу Иванчева е започнало преди месец по сигнал на строителна фирма. Инвеститорът имал няколко обекта в кв. “Младост”, който Иванчева управлява от ноември 2016 г. (За нея виж на 3-а стр.) За да разреши на фирмата да започне дейности на един от парцелите, тя поискала 250 хил. евро.
Било уговорено
сумата да се
предаде на
траншове
При разследването на специализираната прокуратура и КПКОНПИ са използвани специални разузнавателни средства. Контролирани са телефонните разговори на Иванчева и подчинената ѝ Биляна Петрова. Без да предполага, че има досъдебно производство срещу нея за подкуп, във вторник по обяд Десислава Иванчева отишла на среща с посредника, за да вземе първия транш от 70 хил. евро. Парите били в сак. Минути по-късно колата на Иванчева е спряна от служителите на антикорупционната комисия на кръстовището до Спортната палата в центъра на София.
При вида на маскираните антимафиоти Петрова едва не припаднала. Затова на мястото пристигнала и линейка.
Всъщност кметицата и Петрова стояха повече от 4 часа оковани с белезници на оживеното кръстовище, докато на пътното платно се провеждаха следствени действия. Експерти химици изследваха ръцете на кметицата за следи от праха, с който са били белязани парите. Полицаи брояха и описваха банкнотите.
Свидетели на цялата акция, която приличаше на сцена от американски екшън, станаха стотици минувачи. На мястото имаше и спецполицаи с маски на главите.
Подлезът пред
Спортната палата
беше отцепен и
през него не
можеше да се
минава
Трафикът в района беше сериозно затруднен, а полицай регулираше движението през цялото време, докато течеше акцията.
Любопитни служители от Спортната палата веднага разпознали закопчаната кметица на “Младост” и започнали да качват снимки във фейсбук.
На място дойде и ръководителят на специализираната прокуратура Иван Гешев. Той обясни, че подробности за акцията ще бъдат съобщени днес.
“Няма да коментираме нищо. Оставете ни да работим. Утре (днес - б.а.) ще ви обясним всичко”, заяви Гешев.
Адвокатът на Иванчева Върбан Върбанов пък се оплака, че не е допуснат до Иванчева. (Виж долу - б.а.)
По-рано през деня говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова съобщи, че се води разследване за корупционни практики в Столичната община.
Районът около Спортната палата, където Иванчева беше задържана, остана блокиран до късно вечерта. Тя отчаяно се опита да разговаря с медиите. “Арестувана съм, но не знам за какво, стоя вече часове без адвокат”, успя да каже Иванчева.
Тя стоя на кръстовището около 5 часа. Около 18,30 ч заради завалелия дъжд униформените са прибрали в Спортната палата Иванчева, докато приключат следствените действия.
Едновременно с акцията в центъра на София прокурори и служители на КПКОНПИ
нахлуха в
сградата на
кметството в
кв. “Младост”
Иззети са документи и сървъри от компютри. Разпитвани са и общински служители във връзка с разследването.
Гражданите не бяха допускани до администрацията, а на служителите не беше позволявано да излизат до края на работния ден.
“Това е добре скалъпен поръчков сценарий поради многото интереси на крупни инвеститори и олигарси, които не можаха да осъществят целите си. Ето така в държавата ни се решават проблемите с неудобните и честни хора, които защитават гражданите и се борят с неправдите и законите, които обслужват шайка престъпници. Както е известно, Иванчева спря десетки строежи в “Младост” и плановете на инвеститори за милиони. Питаме случайно ли е това показно задържане? Питаме защо година и половина ще отстоява интересите на обществото, ще я бутат в калта по разни строежи през нощта, ще спре десетки строежи и точно днес ще мине на страната на беззаконието, с което се бори ежедневно”, написа администраторът на страницата на Иванчева във фейсбук.
Адвокат Върбан Върбанов: Нямам представа какво се случва
“Нямам представа какво става, все още не съм успял да говоря с Десислава Иванчева. Не ме допускат до нея. От момента на задържането тя има право на адвокатска защита. Дали защитата ще бъде поета от мен, това вече е друг въпрос. В емоционално състояние е посочила моя телефон. Предполагам, че е можела да посочи още десет”, заяви адвокат Върбан Върбанов, който дойде на мястото на задържането на Иванчева.
На въпрос дали е вярна информацията, че Иванчева е задържана със 70 000 евро подкуп, който бил първи транш от значително по-голяма сума - 250 000, която е била поискана, адвокатът заяви: Не мога да коментирам твърдения, които идват от медиите.
“Ако бъде повдигнато обвинение, тогава ще разберем в какво я обвиняват. Може да е всичко”, добави Върбанов.
Той обясни, че по телефона му се обадила следователка и така пристигнал пред Спортната палата. Неговият телефон посочила самата Иванчева.
Върбанов обаче обясни, че униформените не го допускат до самата Иванчева и той не може да разговаря с нея, въпреки че е на мястото от 40 минути. Часове по-късно “Фокус” съобщи, че полицаите са разрешили на юриста достъп до мястото, където е колата на задържаната.
Кадиев: Тя избра парите и опошли всичко
Остър коментар срещу Десислава Иванчева направи във фейсбук ексдепутатът Герги Кадиев, чиято партия “Нормална България” застана зад нея като кандидат за кмет на “Младост”. Ето част от поста му:
“Иванчева никога не е била мое “протеже”. Издигнаха я протестиращите от “Младост”, без каквато и да е намеса от наша страна. 100% от концепция, логистика, финансиране и поне 80% от изпълнение на кампанията бяха от #Нормална държава. Направихме го с вярата, че помагаме на гражданското общество. Разграничихме се месеци след това. Иванчева никога не достигна нивото на управленец. Извиних се и на колегите от #НормалнаДържава, и на обществото. За мен “Младост” бе огромно лично разочарование и огромен урок. Жалко.
Можеше да е символ на нов начин на правене на политика. Вместо това избра парите и опошли всичко”.
Хаос!
Скандални уволнения и забавени проекти за милиони, откакто Иванчева управлява
l Тя влиза в политиката като лице
на протестите срещу застрояването
l Елен Герджиков: БСП и ДСБ бързо се отказаха от нея
Скандални уволнения, забавени преписки на инвеститори и хаос царят в “Младост”, откакто Десислава Иванчева управлява столичния район. Тя е кмет от есента на 2016 г. Спечели извънредните избори като независим кандидат, подкрепен от партията на Георги Кадиев “Нормална държава”, срещу кандидатката на ГЕРБ Мария Илиева.
Преди да влезе в политиката, Иванчева бе позната като лице на протестите срещу застрояването на зелени площи в “Младост”. Тя беше основният инициатор на гражданското недоволство там, което доведе до частичните избори.
Родена е на 2 октомври 1973 г. в София. През целия си живот живее в “Младост”. Като студентка учи “Публична администрация” в НБУ, но след това се ориентира към бизнеса.
Има транспортна фирма
за специализиран превоз
Представител е и на световна марка за професионална козметика за коса и има магазин и склад, от който зарежда фризьорски салони.
Иванчева инициира и провеждане на местен референдум с искане за забрана на строителството в “Младост”. Той обаче не се състоя, защото при проверка от ГРАО се оказа, че не са събрани нужните подписи.
Преди 2 седмици пък поиска президентът Румен Радев да наложи частично вето на Закона за устройството и застрояването на Столичната община, защото според нея той отварял вратички за застрояване на градинки и междублокови пространства. Малко преди да я арестуват,
от сдружение “Зелен
Младост”, от което е
част Иванчева, поканиха
медии на среща в сряда,
за да обяснят защо с новия закон зелените площи в столицата са масово пред застрояване.
Всъщност скандали бележат управлението ѝ от самото му начало. Оказа се, че има законови проблеми с легитимността ѝ като кмет, защото не бе подала в законоустановения срок заявление в Търговския регистър към Агенцията по вписвания, че е развивала търговска дейност и че е започнала процедура по прехвърляне на дружествени дялове на друг собственик. Иванчева отрича, а с казуса още се занимава Общинската избирателна комисия.
Заради хаоса в районната администрация и понеже не изпълнява обещанията си, инициативният комитет, който я издигна за кмет, оттегли подкрепата си от Иванчева. Некоректното отношение към служителите, шпиономанията,
тършуването нощно
време в кабинетите им,
сменянето на ключалки, гоненето им без причина и други”, обясни тогава причините Никола Вапцаров, който бе и зам.-кмет.
После това направи и Георги Кадиев. Той се извини два пъти на гражданите на “Младост” - последно заради опит на Иванчева да продаде 10 дка на цена от 39,99 лв. на кв. м. (Какво каза Кадиев - виж долу.)
Иначе Иванчева хем е срещу строителството, хем преди няколко месеца обяви, че с парите от разрешенията за нови сгради ще прави от столичния квартал град. След това обяви, че уволнява главната архитектка на района Весела Тасева, защото е подписала разрешителното за “Гранд Каньон” въпреки несъгласието на ръководството на района. Така се стигна до българския Брекзит в кварталния му вариант, добил известност като Млекзит, който обаче трая само ден.
Че инвеститори в квартала се оплакват от спрени строежи и мотаене на проекти, е съобщавал и главният архитект на София Здравко Здравков. “Ежедневно идват хора, които се оплакват от спрени строежи, задържани визи и неспазване на срокове. Нормално ли е в модерен европейски град да се държат папки 4 месеца да прашасват по бюрата и да хващат хлебарки? Това не е начинът на работа. Ако искате да рекетирате инвеститорите, може да си го кажете в прав текст. Нека Иванчева да спазва сроковете и закона, защото само с протести не може да се управлява”, изригна Здравков преди няколко месеца.
Сигнали за забавени преписки на инвеститори от Иванчева е получавала и кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя каза вчера, че е научила от медиите за акцията срещу Иванчева.
Заради такива забавяния кметицата на “Младост” е викана неведнъж от комисията по архитектура. В случаите, в които се появяваше, отказваше да даде обяснения, каза шефът на СОС Елен Герджиков.
Той бил изненадан от “моменталната реакция на политически сили и общински съветници от БСП, “Нормална държава” и ДСБ, които подкрепяха Иванчева и се снимаха с нея, а днес са се отрекли от нея”.