
Корупцията е бич, всеки ден трябва да се смазва. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в предаването "Здравей, България" тази сутрин.
На въпрос какво му е мнението а случая с арестуваната кметица на Младост Десислава Иванчева, той коментира така: "Това, което видях го споделих и с главния прокурор. И с директора на КОНПИ. Това, което ми беше обяснено е, че всяка една банкнота трябва да се запише и опише по номер. От двете страни, една по една, да се изземе по необходимия начин. А това са 70 хил. банкноти. И тъй като има паднало такова дело. Кагото Цветанов беше министър, защото пликът с пари си го слага във вътрешния джоб. Не е отворен. Не са взети парите и затова падна цялото дело. Надявам се това да им е обица на ухото за всички, когато се провеждат подобни операции, хората не обичат да има голяма показност. Точно обратното, колкото са по-тихи, както си мислят, че с прокуратурата действаме в борбата с контрабандата. Всеки ден и неотлъчно".
Относно главният прокурор Сотир Цацаров, който попита дали изказаната позиция по въпроса на външния министър Екатерина Захариева е позиция на цялото правителство, Борисов коментира така: Знам, че и прокуратурата и ние правим всичко възможно за този бич, който е не само в България, а и в света. Виждате за радост тази година успяхме да проследим предизборната борба в САЩ. Ние чухме чудовищни неща за САЩ. Блатото на корупцията. Това беше казано многократно от сегашния президент на САЩ. Това е бич, който всеки ден трябва да се смазва. Нека да дадем шанс на антикорупционната комисия. Би трябвало на тяхно място да си изведат поуки, че по-бързо трябва да се броят тези пари. Мисля, че проблем със задържането няма. А в същото време е повод да се замислят дали не трябва да се промени Законът за военните лица, но това да го кажат юристите. Случаят за мен е приключен. Толкова много свидетели излязоха да говорят. Нека сега съдиите да решават по съвест".
"Президентът трябва да е обединител на нацията. В случая не виждам нищо обединяващо", коментира още премиерът.
"Възложих на министрите всеки ден да искат среща с него. Те са принципали на обществените поръчки и носят наказателна отговорност. Неслучайно сега бившият шеф на АПИ е подсъдим. Да излезеш и да говориш така. Аз също имам много мисли. Но след като нямам доказателствата, с които бих излязъл и да ги кажа. Не бих се превърнал в него", категоричен бе той.
Проблем има с корупцията и затова създадохме този орган, защото досега всички се оплакваха имало КОНПИ, прокурори, БОРКОР, имало пет организации. Затови ги обединихме сега. Дано да заработи. Всеки, който има управленски функции и бизнесът да имат страх, че машината ще ги настигне в един момент, категоричен бе той.
"На мен са ми ги правили тези неща. Да върна ли Костинброд. Да върна ли случаите, в които казваха, че сме яли фъстъци в правителствения отряд. И се оказа всичко не само, че е голяма глупост. Президентът, ако има някакви данни да отиде в прокуратурата и да каже - ето по тази сделка Пеевски е взел...", посочи още премиерът.
На въпрос какво се прави с проблемът, че по статистика България е на 11 място по свобода на словото, Борисов отговори - Вие за толкова години. Бяхте в канал едно. В Би ти ви. Имало ли е случай, в който с мен да сте имали какъвто и да било проблем? Проблемът със свободата на слово е в собствениците на медиите. Ние на тях не им се месим. Какво можем да напривим ние? Нима националното радио и националната телевизия работят за правителството? Или виждате проправителствена политика? Аз не виждам. Трябва да се извади всичко и да сложи на масата, и Европейският парламент да се занимава с това, така че всеки собственик да бъде изваден на светло. Това е ваш проблем. На журналистите. Вие сте тези, които изизате и казвате Борисов ми се обади и казва - вие ми казахте да не говоря еди си какво. И аз приключвам. Решавайте си го тази въпрос. Държавни са националното радио и националната телевизия и аз мисля, че никой в тях не би могъл д каже, че правителството му е оказало какъвто и да е натиск.
Очаквайте подробности!