
Ръководството на БАН подозира, че правителството се кани да заложи апетитни имоти на академията с цел да получи кредити от чужбина.
Това става ясно от писмо, разпратено до парламентарните групи. В него акад. Никола Съботинов, шеф на БАН, призовава депутатите да упражнят парламентарен контрол и да зададат няколко въпроса към правителството. “Вярно ли е, че пред министър-председателя е представен списък с най-скъпите държавни имоти, с които се гарантират дългосрочни кредитни линии от чужбина, в който списък влизат и имоти на БАН”, е първият от тях.
“Защо Симеон Дянков преди да стане министър публично е заявил намерение да закрие и разпродаде БАН”, гласи друго питане. Учените се интересуват още дали я вярно, че има разработки за приватизация на 7 института и че правителството ще предложи национализация на собствеността на БАН.
От пресцентъра на МС казаха, че няма подобна идея, нито пък, че премиерът Борисов е получавал подобен списък с апетитни имоти. Вицепремиерът Симеон Дянков е в Лондон и ще коментира, когато се върне и прочете писмото, казаха от финансовото министерство.
Евродепутатът Илияна Йотова настоя пред Европарламента проблемът с БАН да бъде разгледан от Съвета на ЕС и Европейската комисия, защото излизал извън границите на България.
НАЙ-ЦЕННИТЕ
- Сградата на централното управление на академията до парламента
- Ботаническата градина в Бояна
- Къщата на Института по изкуствознание на ул. “Кракра” в София, дарение от Андрей Ляпчев, бивш министър-председател на България
- Районите на 4-и и 8-и километър
- Институтът по генетика с огромните земеделски площи
- Къщата на ул. “Сердкика” 4, дарение от Иван Евстратиев Гешов, 26 години председателствал в БАН (от 1898 до 1924 г.). Там сега се намира Институтът по правни науки
- Археологическият институт