
Ако човек иска да изкара "диво лято", отива на Слънчев бряг или друг палав летен курорт. Но и в София има подобен "град на купона", целогодишен и без море. С чалга, алкохол, жени и целонощни купони.
Това е кварталът на академичната младеж - Студентски град.
Там тези дни стана нов тежък инцидент след убийството на Стоян Балтов през 2008 г. Сега тежко бе пребит студентът Денис Пехливанов. Все пред дискотеки през нощта. Екип на “24 часа” направи дневна и нощна обиколка на квартала, за да прецени купонът или науката надделява.
Първо кръстосваме "веселия" град по светло. Като че ли най-многолюдно е край заведенията за бързо хранене, известни като Манджа стрийт. Опитваме да разберем как наистина се казва тази улица, защото Google дава над 600 резултата по ключово търсене "Манджа стрийт".
"Май академик... някой си, но не съм сигурен", обяснява студент с хамбургер в ръка. Приятелят му също не знае.
"Академик Стефанов", мисля, но не съм сигурен", плахо отговаря трети. И - бинго! - момчето познава. Като на входен тест с няколко възможни отговора избира верния.
Улица "Академик Борис Стефанов" е доста дълга и продължава на юг към НСА. Само малка част от нея е известна като Манджа стрийт. 20 заведения за бързо хранене преброяваме от раз на площ от около трийсетина квадратни метра. Без да обръщаме внимание на другите, по-навътре към блоковете.
4 бургера за 6,79 лв. - идеално за студенти.
Поразпитваме наоколо къде можем да намерим библиотека обаче.
"В УНСС" е вторият най-редовен отговор - след простото и искрено "Не знам".
Библиотеката им е на втория етаж. Отворена е от 8,30 чак до 21 ч, гордо ни обяснява жената, която работи там. Не става обаче да влезем. Трябвал ни абонамент. Щом не сме студенти на УНСС, ще ни струва 50 лв. за година или само 3 за седмична карта. За студенти на университета, разбира се, е безплатно и могат да изнасят книги. Какво можем да си намерим вътре обаче? Жената казва, че имат учебниците и книгите на всички преподаватели от университета. Каквото се изучава, имало книга за него. Ако искам да чета художествена литература обаче, трябва да се задоволя с български класици - Вазов, Елин Пелин...
А, ако искам Уилям Сароян? Студентка ме съветва да ползвам Столичната или Народната библиотека. Литературата в УНСС била много профилирана.
Продължаваме да търсим. В 17 ч сме в НСА и гледаме да сме кротки и незабележими. Все пак там учат и боксьори. Библиотеката вече е затворена - работела само до 16,30 ч. Жалко. Щеше да е интересно да видим какво има вътре. Охраната любезно ни обяснява, че библиотеката е голяма и има всякакви книги - от биология до педагогика, както и ръководства за треньори.
Навън обаче се заговаряме със студенти на академията. "Много е зле библиотеката, има само книги за спорт. А, да - и по педагогика", обяснява един от тях.
Накрая се оказа, че библиотеките са всъщност 6. Колкото са и университетите на територията на Студентски град: Техническият, Лесотехническият, УНСС, НСА, Минно-геоложкият и Химико-технологичният. И всички те с профилирана литература.
Към книжарница пък никой не успя да ни упъти. Под думата "книжарница" хората разбираха място с копирна машина.
В 23,15 ч. единственото МПС със софийска регистрация наоколо е автобус 280. За сметка на това преброяваме 4 автомобила със сини дипломатически номера.
Правим обиколка на най-известните локации. Целият Студентски се намира на площ от приблизително 2400 декара. Ние обикаляме около 2/3. Съсредоточаваме се върху барове, дискотеки, клубове, ресторанти. Преброяваме до 76. За сравнение - студентските общежития са по-малко от 60. Има за почти всички вкусове - от битови кръчми, през артклубове и казина, до рок клубове. Фрашкано е и с денонощни павилиончета и магазини за алкохол и цигари. Няколко заложни къщи между блоковете. Най-отговарящо на местоположението си е магазин за спортни храни и добавки до НСА. 30 метра по-надолу за спортистите е предвиден голям денонощен магазин за алкохол.
Всъщност внасянето на алкохол в общежитията е забранено, но мнозина го правят. По-евтино е да се пийне предварително, а в заведение след това да се наблегне на танците.
Оттам се запътваме към т.нар. бермудски триъгълник. Това е мястото, където са наблъскани едни от най-култовите чалга клубове. Там са и "Ориент 33", Plazza dance center, Jim Beam.
В последното опашката расте за секунди още преди полунощ. Разпитваме компания отпред. Едно от момичетата обяснява, че има "черно парти" и входът за дамите е без пари. Паркоместата в района започват да изчезват към полунощ. За броени минути улиците, тротоарите и тревните площи са пълни с коли. Тук вече повечето са със софийска регистрация.
Скъпи мерцедеси и джипове спират пред заведението, където след малко трябва да пее Андреа. От колите излизат купища андреа-подобни блондинки. Щедра плът и оскъдни дрешки, почти всички с мрежести или дантелени чорапогащи. Придружават ги мъже на средна възраст предимно в черни дрехи. Другият вид кавалери са млади, едри, с голи глави и тежки бижута. Ако случайно някой остане без дама, може да бръкне в интернет. Там има сайт за запознанства само за Студентски град.
АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ
Тайфи с лъскави коли търсят секс за една вечер
Обитателки на студентското градче разказват как няколко пъти в известните чалга клубове попадали на "акулите", които си търсят момичета за една вечер. "Това обикновено са момчета от други квартали. Идват с лъскави коли на тайфи, да си намерят секс срещу няколко питиета" - казва студентка -"Рядко се случва да не получат. По-хитрите девойки успяват да се залепят за мутрите и да ходят с тях поне няколко месеца. Това значи шопинг в моловете и нещо по-лъскаво от рейсовете 280."
"Най-невинният опит за свалка в чалготеките е да се отъркат в тебе, нали се сещаш - с интимните си части, докато танцуваш", разказва друга студентка. Кой е най-грубият? "Просто те хваща и дърпа."
Управител на клуб обяснява, че в неговото заведение не ставали побоища, макар да е денонощно и да се консумира алкохол. "Много е важно какъв ти е таргетът. При нас не идват хора, които искат да се бият. Идват такива, които искат да си слушат музика, да пият. Сигурно стават побоища из Студентски град, но вижте пред кои заведения... там си ходят агресивни хора с цел да си се сбият."
Малко след полунощ засичаме двама полицаи да проверяват охраната на едно от фолкзаведенията в т.нар. Бермудски триъгълник. Това било вече рутинна практика. Водели отчет кой от охраната е на работа.
Малко след като се представихме като журналисти пред униформените, чухме разговора на единия от тях по джиесема. Обясняваше на някого, че има журналисти пред заведението. Минути след това на същото мястото пристигна патрулка. След като ние се преместихме, и патрулката си тръгна в посока седмо районно.
Близо до парк "Мир и дружба" малко след 2,00 ч успяхме да засечем празен полицейски бус като онези, които се ползват при наркоакциите. 10 минути по-късно и 40 метра по-надолу двама, облечени с блузи с качулки, се срещнаха, размениха нещо набързо и офейкаха. Следващия половин час нищо в картинката не се промени и завъртяхме още едно кръгче из Студентски град. След 10 минути се върнахме, но буса го нямаше. (24часа)
Петър Неделчев, директор на 7 РПУ-София: Не можем да поставим полицай до всеки
- Какви мерки сте предприели за сигурността в района?
- След случая със Стоян Балтов преди 2 г. обстановката тук се подобри. Оттогава чак сега преди дни имаме подобен случай с пострадал. Сега обаче ние работим заедно, базираме се на закона за частната охранителна дейност и изискваме много. Управителите и охранителите вече ни информират навреме. Имаме 5 случая, при които охранителите са дадени на съд, защото превишават правата си или не си изпълняват задълженията. Правим проверки на фирми и вземаме мерки.
- Наказан ли е охранителят, който не се беше обадил в полицията при случая с Денис Пехливанов?
- Да, на управителя на фирмата и охранителя им е съставен акт, глобени са.
- Кои са невралгичните места?
- В Студентски град всички увеселителни заведения са такива. Хората се веселят някъде из София и после решават да си допият в Студентски град. Правят се кражби, като се използва фактът, че посетителите са омаяни от алкохола и инстинкта им за съхранение на вещи е занижен.
Направили сме такова разпределение на силите, че да можем да реагираме за минута-две. Разпоредил съм да има нулева толерантност към всеки, който извърши престъпление на територията на 7 РПУ.
От началото на годината имаме около 60 случая и 80 задържани разпространители и консуматори на дрога. Дадени са на прокуратурата.
- Можете ли да кажете на родителите, които пращат децата си в София да учат, да са спокойни, че вземате всички необходими мерки?
- Не можем да кажем такова нещо. Това, което е направено от всички нас - от страна на местната власт, на академичната общност и други организации, е много. Но каквото и да правим, младите хора от провинцията са били довчера под наблюдението на родителите си. Тук са свободни. Изкушенията са много и те се поддават.
Ние може да вземем мерки, но не можем да подсигурим на всеки студент физическа охрана от полицай. Трябва да се работи в друга посока. Студентите трябва да мислят повече за собствената си сигурност.
СИМА РАДКОВА
Царски указ вдигнал казарми преди 67 г.
Кога започва историята на Студентски град?
С царски указ от 1943 г. се отчуждават имоти от с. Дървеница и се построяват казарми. Сега в тях се помещават Минно-геоложкият и Лесотехническият институт.
Първите общежития пък се появяват в края на 50-те. Последният студентски блок е от 1989 г.
От 1986 г. имало планове да се строи мол (тогава известен като РУМ) в Студентскиград, разказаха запознати. Плановете обаче така и не се случили. Друг неосъществен план е магазин на модна къща "Рила".
Какво никога не е било предвиждано да има за студентите? Кино и театър.
Първите дискотеки пък се появиха в началото на 90-те - в Зимния дворец. Бумът на заведения дойде с реституцията на имоти.
Насилието също си има история. Първата трагедия в Студентски се случва в началото на 70-те, когато младеж "превърта" и застрелва седем колеги. (24часа)