

Може да сметне наум за секунди какъв ден от седмицата е бил 3 март 1615 г.
Сара Илиева е само на 10 г., но вече е натрупала над 41 медала и призови места от състезания по математика. Златните ѝ отличия са над 10, тя е редовен победител в международното състезание “Математика без граници”.
Тази година момичето ще е в V клас в училище “Питагор”.
За нея всяко постижение е ценно, а наградата е просто резултат от усилията ѝ. “Мога да дам за пример математическото състезание “Австралийско кенгуру” през 2017 г., където спечелих трето място, което ме постави
в топ 6 на
математиците
в света
на моята възраст”, казва Сара. Точно то е най-трудното за момичето, защото за 60 минути трябва да реши 30 задачи, при това на английски език.
За да се представя добре на състезанията, Сара често решава задачи за V и VI клас. Вече е усвоила дробите и може да намери обем на фигура. Тя сама търси задачите за по-големи в интернет. Ако нещо не ѝ е ясно, на помощ идва майка ѝ Даниела.
Сара се пали по математиката във втори клас.
“Претърпях неуспех
на едно контролно и
това ме стимулира
да покажа, че
мога повече
След това мама ми купи много сборници, започнах усилено да решавам. Не след дълго тези усилия доведоха до резултат и спечелих първия си медал от “Математика без граници”, разказва момичето. Така медалите започват да валят.
Тя решава задачи по 10 часа на седмица само в училище, а два пъти седмично продължава тренировките вкъщи.
За нея няма трудни задачи, “защото всичко може да се реши с усилие”. Обича да търси решенията на кръговете на Ойлер и детективски. “Математиката е много интересна наука и има различни видове задачи за събиране на дроби, лице и обиколка на кръг”, разказва Сара.
Само през тази учебна година тя се е явила на около 30 състезания.
“Харесва ми да е
толкова натоварено,
иначе става скучно
и не знам какво да правя”, обяснява момичето.
Сега Сара е на финал на Азия оупън AIMO (Asia International Mathematical Olympiad) в Банкок, Тайланд. На 9 август пък ще се яви на “Австралийско кенгуру”.
На състезанието “Хитър Петър”, когато е трети клас, решава задачата наопаки и прави две огледални грешки, но задачата е вярна според журито.
Помага и на сестричката си Мартина със задачите. Тя също върви по стъпките на кака си и макар едва завършила първи клас, вече има над 10 медала и призови места.Често Мартина се опитва да реши и задачите на кака си. “Понякога успявам”, казва скромно по-малкото момиче.
Сара не се задоволява само с успехи в математиката. Има още много и разнородни интереси. Печели медали и от състезания по английски език. Вече има второ място на националния кръг в състезанието “Английско лингвистично кенгуру”. Грабнала е и златна купа и златен медал за изключително постижение в състезание по английски език за ниво А1.
печели второ място
с шопски танц в
националния танцов
фестивал “Ритъмът в сърцето ми”. Освен това от втори клас тренира и хип-хоп. Това далеч не е всичко в спортната програма на малката шампионка - тренирала е и таекуондо.
Веднъж седмично Сара е и на роботика. “Там има специални роботи, които програмираме. Например задаваме да му светне носът в червено, когато е светната лампата”, обяснява тя.
Освен всички тези интереси момичето се е записало и на ментална аритметика. Там неин учител е Георги Георгиев, който е световен шампион. Той я учи да решава наум, при това за секунди, умножение на трицифрено по трицифрено число, да намери корен квадратен и събиране на десет десетцифрени числа. Друг път пък трябва да превърне мили в километри.
Една от интересните задачи за Сара е изчисляване на дати - така тя може да каже къкъв ден от седмицата се е падал 3 март 1615 г.
Като по-малка Сара
мечтае да стане
ветеринар,
защото много обича животните. Не пропуска да гледа и предавания за тях. “Най-големият охлюв е 40 см, а най-дългият червей е “връзка за обувки” и може да достигне до 60 м”, разказва запалено тя. Сега е разколебана за бъдещата си професия. “Все още имам много време”, свива рамене момичето. Едно е сигурно - ще има време и за игри, защото лятото е в разгара си и Сара ще почива активно до септември.