
За какво служат
партийните
телевизии
40 часа - толкова продължи странното прекъсване на кабелната тв “Алфа”. От 19 часа на 15 октомври до 11 ч на 17 октомври тя не излъчваше нищо друго освен неподвижен черен екран с надписи.
Със сигурност са го видели 1000 души - това е среднодневната аудитория на партийната телевизия на “Атака” през последното тримесечие от 1 юли до 30 септември, показват данните на пийпълметричната агенция “Нилсен Адмосфиър”.
За необяснимото излъчване обаче разбра цялата държава, след като новината бе препредадена от всички сайтове и високотиражни медии.
Не може да се отрече перфектният рекламен ход на Волен Сидеров, чиято партия е собственик на медията му. Макар че едва ли това е била целта на посланията му върху черния екран срещу Валери Симеонов и соросоидите у нас, подписани лично от него. Но знае ли човек, все пак той е журналист и отличен комуникатор.
И все пак въпреки качествата му и наличието на собствена медия партийната телевизия си остава нещо маргинално и не особено полезно. Тя обикновено не се гледа от привърженици на останалите партии и на практика е предназначена за твърди последователи. Денонощното ѝ излъчване не води до нищо повече от 4% - колкото да вкара партията в парламента, но абсолютно недостатъчно, за да ѝ позволи да прокарва своите политики.
В повечето си предавания партийната телевизия е нещо като амвон, от който проповедник изнася партийни сказки към зрителите. Това в никакъв случай не е пълнокръвният партиен живот, където дори и на събрание има пълноценна комуникация между две страни.
Безсмислието на този тип телевизия се доказва и от гледаемостта на останалите два партийни канала, които излъчват у нас - СКАТ на Валери Симеонов и Националния фронт за спасение на България и тв “България 24” на ВМРО. Към тази група с условности може да бъде причислена и “Евроком”, която е приютила в ефира си бивши и настоящи партийци от различни цветове. През декември се очаква да стартира още една - Българска свободна телевизия на БСП.
Колко се гледат?
Зрителите на “Алфа”, които са 1000, определят и дяла ѝ сред тв аудиторията - той е 0,09%, а рейтингът ѝ е 0,01. Телевизия “България 24” е с подобна гледаемост. СКАТ е с малко по-високи показатели - 0,08 пункта рейтинг, 5000 зрители и 0,50% дял. Зрителите на “Евроком” са 7000, рейтингът ѝ е 0,10 пункта, а дялът ѝ - 0,67%.
За сравнение БНТ има 62 000 зрители, рейтинг - 0,92 пункта, и дял от 6,17%. Зрителите на Нова тв са 212 000, рейтинг от 3,14 пункта и дял от аудиторията 21,03%. Би Ти Ви се гледа от 215 000 души, които се равняват на 21,54% дял от аудиторията, като рейтингът ѝ е 3,19 пункта.
Данните на “Нилсен Адмосфиър” са за среднодневна аудитория общо за трите последни месеца от 1 юли до 30 септември и са за зрители над 4-годишна възраст. И трите телевизии - “Алфа”, СКАТ и “Евроком”, се гледат предимно от хора над 65 години, като жените са повече от мъжете с поне 10%, показват данните на пийпълметричната агенция за профила на зрителите. 70,49% са зрителите над 65 г. на “Алфа”, 13,8% са тези на възраст от 55 до 64 г., по 6% са зрителите в групите 35-44 г. и 45-54 г.
75,94% от зрителите на СКАТ са над 65 години, в групата 55-64 г. те са 11,92%, 5,90% са от 45 до 54 г., 4,12% са в групата 35-44 г.
Пенсионерите обаче най-харесват “Евроком” според данните на “Нилсен” - хората над 65 г., които я гледат, са 77,46%. 12,73% са зрителите от 55 до 64 г., в останалите две възрастови групи са около 3%.
“Алфа” - първата телевизия,
собственост на партия
Тв “Алфа” излъчва от 14 октомври 2011 г. Тя е регистрирана в Съвета за електронни медии (СЕМ) като национален канал с информационно-образователен профил и се разпространява по кабел и сателит. Лицензът ѝ е за 15 години.
“Алфа” сама се представя като първата телевизия, собственост на политическа партия. Издържа се чрез партийните субсидии. Стартира с двумесечно забавяне заради няколко отказа от СЕМ.
Още през 2009 г. обаче “Атака” обявява старта на собствена телевизия, след като тв СКАТ оттегля подкрепата си от партията и спира нейни предавания. Сред тях е и дискусионното студио “Атака” на Волен Сидеров.
През 2012 г. то се връща на екрана на “Алфа”. Сред останалите предавания са “Неделник”, “Добро утро, българи”, “Държавата днес”, “На жълтите павета”, “Българска душа”, “Неделя - ден Господен”.
СКАТ още излъчва “Телефон на
зрителя” в сутрешния си блок
“Национален фронт за спасение на България - партията на СКАТ”. Този надпис стои начело на страницата на партията на Валери Симеонов в интернет.
Факт е, че тв СКАТ е много популярна особено в Бургас и е сред първите кабелни телевизии, появили се на българския пазар. В сутрешния си блок все още поддържа рубриката “Телефон на зрителя”, в която хората се обаждат в ефир на водещия и изказват мнението си по разни въпроси. Вчера сутринта (17 октомври) примерно живо се интересуваха кой и защо е спрял тв “Алфа”. Тази рубрика преди години беше задължителна част от сутрешните блокове на големите телевизии, но те отдавна я спряха.
Фирма СКАТ е създадена през 1992 г. като малък кабелен оператор. Днес освен едноименната телевизия притежава най-голямата оптично-коаксиална кабелна мрежа в Югоизточна България. Разпространява стандартния пакет тв програми, но и кабелен интернет, IP телефония, регионална тв програма. Националната тв СКАТ се излъчва по кабел и сателит с лиценз от 2001 г. Профилът ѝ, регистриран в СЕМ, е информационно-публицистичен.
В “България 24” основно
новини и коментари
“България 24”, която е близка до ВМРО, е най-младата телевизия сред партийните.
Тя е регистрирана от СЕМ през 2014 г. като национална и политематична и се разпространява онлайн, по кабел и сателит. Собственост е на едноличното дружество “Вижън Лаб” на Мартин Христов Христов.
Амбицията на медията е първа да информира и коментира “най-важното от и за България и българите”, пише в сайта ѝ. Пак там се обяснява, че излъчва новини, публицистика, документални филми, бизнес предавания, научнопопулярни филми. В нея например предаване има Григори Недялков, който преди години водеше “По света и у нас” по БНТ.
Въпреки това в програмната ѝ схема от понеделник до петък се редуват основно предаванията “Гореща тема”, “Точка на кипене” и новинарската емисия “Вести”.
БСП пуска телевизията
си до 23 декември,
обеща Нинова на своите
Червената телевизия да стартира до 23 декември.
Това е обещала соцлидерката Корнелия Нинова на съпартийците си по време на срещите из страната.
БСП вече получи от СЕМ лиценз за Българска свободна телевизия. Тя ще е обществена, а не чисто партийна. Начело на дружеството е Любомир Коларов.
Това е и единственото известно име до момента, въпреки че на “Позитано” 20 има постъпили много CV-та и от действащи, и от току-що дипломирали се журналисти.
В червената тв има и новини, и публицистика. Най-силен ще е акцентът върху местната власт с оглед предстоящите местни избори през 2019 г.
Парите за телевизията засега ще идват от държавната субсидия, като пленумът на БСП вече гласува 2 милиона за целта.
Водещите в “Евроком” -
политически пристрастни
“Евроком” не е типичната партийна телевизия, но съчетава в себе си предавания, чиито водещи до голяма степен са политически пристрастни. Повечето рубрики са в стила на токшоуто - водещ разговаря с госта си.
Така в програмата влиза предаването “Бареков и Байрактаров без цензура” с водещи евродепутата Николай Бареков и Димитър Байрактаров - бивш водещ на СКАТ и бивш депутат от някогашната коалиция “Патриотичен фронт”.
Бившият депутат от “Атака” Минчо Христов прави “Премълчани истини”. Жорж Ганчев води “При Жорж - музика, изкуство, култура”. Политологът Иво Божков е лице на “Седмицата на жИво”. Иван Търпоманов от Българска индустриално-аграрна партия води “Политика и спорт”. Сред известните водещи в “Евроком” са Сашо Диков с “ЕвроДикоф”, проф. Юлиан Вучков с “Времена и нрави”, Симеон Идакиев (правеше “Атлас” по БНТ) със “Светът и всичко в него”. Собственици на медията са Росен Илчев и Злати Златев.