
Иновациите са задължителна част за българското образование, защото очакванията от страна на бизнеса, родителите и децата са огромни. За целта са нужни хора като вас, отворени към новото, които не се страхуват да експериментират. Това заяви заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева при откриването на майсторския клас "Иновации в класната стая", организиран от фондацията "Световен образователен форум България" и община Пловдив, съобщи пресцентърът на МОН.
Сачева е подчертала, че Министерството на образованието и науката подкрепя дигитализацията на учебния процес с уточнението, че технологиите са само инструмент за постигането на по-високи резултати и затова трябва да се търси балансът. И е посочила, че към момента 294 училища у нас са със статут на иновативни, което е със 100 повече от миналата година. Най-много са иновативните училища в София - 77, а в Пловдив са 22.
За да обменят опит как иновациите променят качеството на образователния процес, как облачните технологии и електронните платформи трансформират средата и повишават мотивацията на учениците, 220 директори и педагогически специалисти от училища и детски градини, представители на Регионалните управления на образованието и социални партньори от 50 населени места, са се включили във форума.
На форума заместник-министър Деница Сачева е била удостоена с плакета "Посланик на добра воля" на "Световен образователен форум България". Отличието й е било връчено от председателя на фондацията Мария Гайдарова.
Във форума са участвали също Тон Дайф - президент на "Световен образователен форум" и експрезидент на Европейската асоциация на училищните директори, Риа Верлинде - член на борда на Националната асоциация на училищните лидери в Белгия, Йохани Курунен - преподавател по история и директор на училище във Финландия, и Асен Александров - директор на 51-о Средно училище в София и заместник-председател на комисията по иновации към МОН.