
Тежък дебат се разгоря в БСП по повод предложението на Корнелия Нинова соцгрупата да напусне парламента.
Лидерката обяви, че това е решение на Изпълнителното бюро, но поиска то да бъде гласувано от Националния съвет. И обясни, че БСП поставя на управляващите няколко условия, за да се върнат депутатите й в пленарната зала: избор на нова ЦИК, отмяна на гласуванията, връщане на преференцията и нов дебат за машинното гласуване, всеки да може да си търси правата с касационна жалба.
Вече 3 часа червените обсъждат идеята, като много от членовете на Националния съвет се изказали против. Техните основни притеснения били, че това е крайна мярка и така се отнема на БСП трибуна, от която може да бъде чута, и то точно преди изборите.
Няма революционна ситуация за такава мярка, заявил Димитър Дъбов. И попитал защо БСП ще клати държавата точно за идването на руския премиер Дмитрий Медведев у нас.
Дъбов се изказал и против преференциите. С тях не се активират избирателите, а се позволява на случайно попаднали в листите хора да си купуват гласове и да пренареждат така листата, били аргументите му. Защо правим тогава модел на парламентарната група, като след това в нея влизат случайни хора, попитали той.
С приетите промени на Избирателния кодекс ГЕРБ ще печелят изборите винаги, това е суспендиране на конституцията, обяснил обаче защо са необходими спешни мерки Юрий Асланов. План за действие и масови политически акции поискал пък Янаки Стоилов, който подкрепил напускането на НС.
Дошъл е моментът за радикални действия. Днес България не е парламентарна република, няма съдебна власт, дори няма реална изпълнителна власт, а само изпълнители на поръчки, подкрепил напускането и Румен Овчаров и призовал другарите си да направят същото. Това е последният рубеж и са заплашени вече свободните избори, казал той.
Ако загубим евроизборите, шансовете ни за промяна на всички следващи избори намаляват значително, обяснил той. И призовал БСП да започне разговор с всички, които искат промяна - и от лявото и от дясното, за общи действия срещу това управление и този модел.
"Важно е как ще се върнем в този парламент. През 2013 г. излязохме и се върнахме в нов, а сега сигурни ли сме, че излизането ни ще доведе до предсрочни избори", попитал обаче президентът на ПЕС Сергей Станишев. И попитал червените депутати нима без съпротива ще оставят мнозинството да отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс.