
Джамбазки зове Борисов да остане правото хората да пренареждат листите
Кирилов: Високият праг за преференции може да се обсъжда пак, но само в рамките на дебата по очакваното президентско вето
Най-голямата партия събира над 125 гласа при нужни 121, за да го отхвърли
КРИСТИНА КРЪСТЕВА
Напрежение и в управляващата коалиция, освен с опозицията (БСП реши днес, че спира да влиза в пленарната зала - б.а.) разпалиха приетите преди дни промени в Изборния кодекс.
Фактическото премахване на преференциите реално отнема правото на гласоподавателите да избират кои кандидати в листите на партиите да изпратят в институциите на държавата ни и в органите на ЕС. Изравняването на тежестта на преференцията с тежестта на мандата прави този избор невъзможен.
Това написа в отворено писмо до председателя на ГЕРБ Бойко Борисов евродепутатът и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки. И призова премиера като партиен лидер: “Защитете демокрацията! Това е ваша политическа отговорност.”
От ВМРО първи се възпротивиха срещу предложеното от ДПС вдигане на прага за преференциите, което бе подкрепено от ГЕРБ и НФСБ. Още при гласуването на текстовете от правната комисия на парламента партията на вицепремиера Красимир Каракачанов излезе с остра позиция, че се погазва правото на свободен избор и че реално се заличават основни достижения на демокрацията в България.
“Въпреки нашия протест и широкото обществено недоволство обаче отмяната на преференциите стана факт с гласовете на ДПС, ГЕРБ и НФСБ. Това
даде повод на
БСП да се
възползват от
темата чисто
популистки
и да се опитат да се направят на народни защитници, като дори обявиха, че ще напуснат НС, и една от посочените причини е преференциалният вот”, предупреди Джамбазки. И продължи: “За пореден път БСП показаха, че не са национално отговорни, защото работата на парламента ще бъде блокирана заради техни лични интереси. Искаме да напомним, че не са далече времената, в които именно БСП управляваха с ДПС. Нека напомним и това, че БСП са правоприемник на тоталитарната БКП.”
Джамбазки се възмути как социалистите искат да яхнат вълната на недоволството и да се упражняват с думата демокрация, при положение че само преди 28 г. майките и бащите на сегашните говорители на БСП “колеха и бесеха, репресираха и унищожаваха всеки, дръзнал да си помисли нещо срещу БКП”. А дядовците на днешните “борци за свобода” откъснали Македония от картата на България и я дали в ръцете на Тито.
Зам.-шефът на ВМРО е категоричен, че социалистите проявяват “политическо лицемерие, което се храни от една политическа грешка на депутатите от ГЕРБ”.
Джамбазки предупреди премиера, че депутатите от ГЕРБ са подведени и “умело хванати в капана на ДПС”. “Знам, че това бе направено в контекста на необичайна конфронтация от страна на опозицията, която, решавайки вътрешните си проблеми, бламира демократичния политически процес чрез бойкот на кворума в НС.
Обезпечаването
на кворума
и стабилността
не бива да става за сметка на гражданските права обаче, написа Джамбазки. Според него с гласуването на промените в кодекса на 14 февруари само за една нощ страната ни се върнала във времената отпреди 89-а година, когато за един човек/листа гласуваха 99,99%, което създава асоциация за възраждане на тоталитаризма. Според ВМРО мотивите, че високият праг на преференциите спира корпоративния вот, са напълно невярни. Точно обратното - липсата на личен избор ще демотивира още повече и без това намаляващите гласоподаватели, убеден е евродепутатът.
“Мая Манолова, президентът Радев, Корнелия Нинова ще се опитат да се представят като героите на българските гласоподаватели, като продължават да манипулират хората, размахвайки опасните промени в Изборния кодекс”, настойчиво предупреди Джамбазки. И апелира към Борисов, който доказал, че може да взема трудни решения, когато интересите на народа го налагат, да убеди своите депутати да прегласуват промените, свързани с преференциите. И то,
преди
омбудсманът да
ги е дал на КС и
президентът да е
наложил вето.
Да се прегласуват новите текстове, които породиха недоволство у хората, включително преференциите. Това призова първи безпартийният депутат от ПГ на ГЕРБ - бившият конституционен съдия Георги Марков. Направи го в петък в интервю за “24 часа”.
“Процедурни инструменти и възможности за преференциите има. Въпрос на воля е да се редактира. Ако има съгласие, е възможно да се коригира”, допусна теоретично възможност за промяна по спорния въпрос с преференциите председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов. Той обаче предупреди, че този обществен дебат е закъснял, защото голяма част от негодуващите отсъствали в дебата в работната група и през цялата минала година. “Няма лошо в това да се прегледа втори път едно законодателно решение”, повтори Кирилов. Това гласуване обаче вероятно ще потвърди вече взетото решение за преференциите. И то ще се състои само и единствено преди гласуването на ветото на президента върху кодекса, каквото държавният глава Румен Радев вече даде да се разбере, че ще наложи. В противен случай от ГЕРБ нямат намерение да връщат на поправка приетите миналата седмица текстове. Следователно те ще останат в сила, ако няма вето или ако такова дойде и то бъде отхвърлено, за което са нужни 121 гласа. Сметките показват, че поправките ще бъдат препотвърдени с около 127 гласа - от ГЕРБ, НФСБ и ДПС.
Правото на преференциално гласуване не е залегнало в конституцията. Затова приетите с кодекса текстове не противоречат на основния закон, твърди Кирилов.
Той е категоричен, че от БСП целят да създадат на управляващите имиджов проблем. В ГЕРБ обаче били готови да понесат критиките и политическия негатив, защото е по-честно който пренарежда листата, да е подкрепен от гласовете, нужни за един мандат. Иначе, особено в местните избори,
резултатът може
да се обърне със
100-тина или в
някои случаи с
10-15 гласа,
тоест само с родата на кандидата, аргументира се шефът на правната комисия на парламента.
По повод решението на НС на БСП депутатите на левицата да спрат да идват на работа, от ГЕРБ напомниха, че същото решение социалистите са взели през септември. След което, без то да е отменяно, тихомълком са се върнали в пленарната зала. Освен това, след като преустановят работа, ще участват ли в заседанията на комисиите, как ще изпълняват задълженията си, за които са пратени в НС от избирателите, въобще какво ще работят и как ще издържат без заплащане, поинтересуваха се от ГЕРБ.