
Националният проект “Образцова община”, който “24 часа” започна, сравнява 265-те български общини. Оценките са с няколко компонента.
Единият от тях е гласуването на гражданите, което вече се случва на специалния сайт, който създадохме - bgobshtina.bg.
Ако харесвате определен град и смятате, че си заслужава да бъде подкрепен за качество на живот, инфраструктура, благосъстояние, “умни” градски решения и градски дух, влезте в сайта bgobshtina.bg и да дайте гласа си.
Интернет гласуването носи 20% от оценката на общините в кампанията “Образцова община”. Вотът става в седем прости стъпки (виж инфографиката по-долу).
Вотът на гражданите е единият компонент, по който ще се оценява коя община е образцова.
Вторият е - факти от кметовете, които са най-запознати с конкретните постижения. Обърнахме се към тях с молба да попълнят специален въпросник.
Проектът ще даде ясна картина доколко населените места в България са добри за живеене и се развиват. Нещо, което се прави за първи път за всичките 265 общини в България.
Класацията “Образцова община” се базира на индекса за градско развитие на ООН. И ползва пет групи критерии, които са обективни, за да се установи качеството на живот, състоянието на инфраструктурата, благосъстоянието, дигиталното развитие и градският дух. До голяма степен дължим индекса и на председателя на Световната федерация на недвижимите имоти (ФИАБЦИ) Асен Македонов (виж по-долу), с чието любезно съдействие имаме право да ползваме индекса за градско развитие на ООН като основа и на нашия индекс.
Македонов е един от авторитетните експерти от специалния експертен съвет, до когото ще се допитваме за оценяването на общините. Защото третият компонент в оценката са обективни статистически данни, сред които например основните икономически показатели като брутен вътрешен продукт на самата община, средната работна заплата в нея, нивото на общата и на младежката безработица. Ще ползваме също данни за състоянието на пътната инфраструктура в общините, за екологичната инфраструктура, за подготвеността на общината да се бори срещу замърсяването на околната среда и т.н.
Кампанията “Образцова община” започна на 21 януари и ще продължи до септември. Проектът ще бъде изключително полезен за местните власти, защото ще им даде реална представа за напредъка в тяхното развитие, кои са силните и слабите им страни и какво трябва да променят, за да подобрят живота на своите граждани.
Асен Македонов: Ще се види коя община се развива и по кой показател
Преди няколко месеца имах удоволствието да дам интервю за “24 часа” и една от темите, които разисквах, беше за инициативата на ООН и ФИАБЦИ да създадат т.нар. Perception Index за развитието на градовете през погледа на техните жители.
Тази инициатива е световна и вече 550 града в света са се включили в нея.
Идеята да се направи на същия принцип и индекс за развитието на общините е чудесна, защото за първи път в България ще се даде възможност на гражданите да кажат какво точно мислят за общината, в която живеят.
Резултатите от тази анкета ще бъде хубаво да се доведе до знанието на всеки кмет, за да бъдат тези хора вкарани в час. Защото не е достатъчно само да направиш една хубава ограда или да смениш плочките в населеното място. Нужно е да полагаш всеобхватни усилия за подобряване на благосъстоянието на общината, за да бъдат жителите ѝ доволни.
Призовавам гражданите да участват активно в гласуването, още повече че то е изцяло онлайн. Не е нужно да ходят някъде, да се редят на опашки, да попълват документи. Достатъчно е да кажат честно и искрено какво мислят по всеки един от критериите, които ще прочетат в сайта.
Така ще се види и дали хората по места са доволни от тази управляваща сила, която е представлявала местната власт за последните няколко години. Наближават местни избори. Ако хората са доволни - нека продължат да ги избират.
Най-хубавото на тази инициатива на вестник “24 часа” е, че тя ще се прави периодично. Това ще позволи да се види дали в дадената община има някакво развитие и по кой точно показател има прогрес и по кой - обратното.
Резултатите от тези периодични тестове са интересни и за управляващите на национално ниво, защото ще покажат доколко усилията им да подобрят живота на хората зависи и от местната власт и от доброто им сътрудничество с нея. В крайна сметка една община не живее само с това, което тя е изкарала, а и от субсидии от централния бюджет.