
Прокуратурата изпрати списък с над 1000 висши държавници и общинари, които ще се проверяват за недекларирани авоари зад граница и произход на парите
Главният прокурор Сотир Цацаров поиска справка от ДАНС за офшорки, банкови сметки и имоти на политици в сряда.
Съобщението на държавното обвинение идва 2 дни след срещата му с президента Румен Радев, който в неделя призова да се разследват имотите и парите на политиците зад граница.
Прокуратурата е съставила списък на лица, които да бъдат проверени за евентуални сметки или имоти в чужбина. Сред тях са цялото действащо правителство и областните управители, всички депутати - управляващи и опозиция, кметове и общински съветници. За разлика от някои шумни разкрития преди време, които започваха от сметки в някой данъчен рай, сега амбицията на прокуратурата е да се провери с помощта на разузнавателни методи дали някое от гореизброените лица
има някакви
сметки,
независимо от
размера на
сумите, които
са в тях
В най-мащабното разследване досега - “Панама пейпърс”, изтекоха серия сметки и фирми в един данъчен рай. Международен консорциум от журналисти провери замесените лица. Сред тях имаше високопоставени политици от Русия, Азербайджан, Великобритания и други страни. За разлика от “Панама пейпърс” сега ще се търси по списък от имена и проверката ще обхваща не само офшорните зони, а ще се търси изобщо имущество в чужбина.
“В най-кратки срокове ще дадем данните, които има в ДАНС. Не е малко времето, което трябва да се провери. Надявам се в максимално бързи срокове да успеем да направим това, което е необходимо”, каза председателят на ДАНС Димитър Георгиев в парламента още същия ден. Според него искането на главния прокурор няма нищо общо с предстоящите евроизбори.
Над 5000 държавни служители от високите етажи на властта подават декларации за своето имущество и конфликт на интереси, това на партньорите си, с които живеят в брак или във фактическо съжителство и на непълнолетните деца. Декларациите се подават всяка година пред антикорупционната комисия (КПКОНПИ), която след установено несъответствие дава срок на сбъркалите да ги поправят. В случай че те не ги коригират, комисията започва проверка за 10-годишен период назад. КПКОНПИ вече проверява сметките и имотите на бившия финансов министър Симеон Дянков по разследването за ЕВН.
Сега главният прокурор настоява за информация за банкови сметки на действащи политици в чужбина, но в ДАНС, където е финансовото разузнаване. След това за всеки отделен случай ще се прецени дали ще се образува разследване.
Освен за политиците и за висшите държавни чиновници трябва да се дадат данни и за техни роднини, както и за подставени лица. Изрично е упоменато, че става дума за недекларирани банкови сметки. Същото се отнася и за имоти за много пари, които наши политици притежават в чужбина лично или чрез подставени лица и не са декларирали това у нас. Ще се търсят и участията им в задгранични дружества, включително и в ошфорните зони, както и инвестиции, които са правили лично или с роднини в чужбина и не са го посочили в декларациите си пред антикорупционната комисия, НАП и другите институции.
“Наличната в ДАНС информация трябва да бъде предоставена без забавяне и с максимална конкретика”, пише в искането на Сотир Цацаров до Димитър Георгиев. Инициативата на главния прокурор за разследване на офшорките, имотите и банковите сметки на властта в чужбина
идва след
скандалите
с евтините
апартаменти и
къщите за гости,
които тръгнаха от медиите, но държавното обвинение започна серия от проверки и досъдебни производства.
Любопитна подробност е, че една от първите, които заговори, че политиците имат офшорки, бе Евгения Банева. Това стана веднага след като името на Евгения и Николай Баневи изплува в “Панама пейпърс”. Според публикуваните тогава документи семейството притежава над 10 офшорки в Панама, Бахамските и Сейшелските острови.
“Сигурна съм, че политиците ни имат офшорни фирми - не лично, а чрез някой тъст, дете и т.н.”, каза в своя защита през 2016 г. Банева. Днес тя и съпругът ѝ са арестувани за участие в престъпна група за пране на пари и данъчни престъпления.
В скандал с чуждестранен привкус бе забъркано и името на някогашния зам.-шеф на парламента и член на ДПС Христо Бисеров. На 3 ноември 2013 г. гръмна новината, че той напуска парламента и ДПС. След няколко дни се заговори, че имал необявени сметки в Швейцария. Прокуратурата му повдигна обвинение, че не е платил данъци в размер на 26 хил. лв. и не е декларирал пред Сметната палата депозитите в женевска банка. Бисеров беше оправдан, но срещу него върви дело за гражданска конфискация на близо 2 млн. лв.
Името на депутатката от БСП Елена Йончева също се завъртя около офшорната фирма “Далий Трейдинг Лимитид”, зад която се смята, че стои бившият собственик на КТБ Цветан Василев.
Йончева има обвинение за това, че чрез своята фирма “Авторска телевизия” заедно с офшорката учредила фирма “Офроуд”. Регистрирана е през 2011 г. на Британските Вирджински острови. “Далий Трейдинг Лимитид” се задължила да направи вноска от 315 хил. лв., като 310 хил. от тях във фонд “Резервен”. Според прокуратурата това са пари от КТБ, които първо са изнесени в чужбина, а след това се връщат у нас.
СОТИР ЦАЦАРОВ
ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ