
Списанието връчи 23-тите награди „Къща на годината“
Умният дом не е просто автоматизиран, той преживява революция. Интелигентният дом пести енергия, но и обслужва нуждите на собственика си.
Това обедини архитекти и дизайнери от клуба „Идеален дом“ на връчването на 23-тите награди „Къща на годината“. „За тези 23 години успяхме да съберем внушителен кръг от дизайнери, архитекти, производители на мебели. И заедно да работим за по-високата култура на бита у нас“, посрещна гостите на церемонията главната редакторка на списанието Таня Червенкова.
„Допреди няколко години клиентите не разбираха какво е луксозния дом. Днес вече има по-силен интерес. Все още обаче приемат интелигентен дом като автоматизирания дом, осигурил енергийна ефективност. Много малко клиенти надграждат интересите си и се интересуват от по-сложни системи. Купувачът на интелигентния дом е любопитно скептичен, интересува се, но не е уверен в ползите от това“, описа пазара на този тип имоти Бистра Харизанова от „Юник Истейтс“. Нейната прогноза е, че макар и бавно и пазарът на имотите у нас ще стигне до интелигентните решения и интернет на нещата.
„Интерфейсът вече е с управление като на почти всеки смартфон. Стават част от дизайна на жилището. Всичко се контролира с жестове“, описа управлението на интелигентните къщи пък инж. Димитър Манков от „Шнайдер Електрик“.
Дори и с най-интелигентният дом обаче има нужда от застраховка срещу неочаквани събития, обясни пък Кирил Петрунов от „Лев инс“. Една от новостите на този пазар у нас е пускането на мобилни експерти, които посещават домовете при нужда. А застраховката вече включва и изпращане на майстори при проблеми с ВиК, електричество или ключалката, допълни той.
46 проекта бяха номинирани в конкурса „Къща на годината“. Бяха дадени и специални отличия.
Константин Бояджиев, управител на "Галакси инвестмънт груп", бе отличен заради реновацията на емблематичния петзвезден хотел "Интерконтинентал" в София. Неговото отличие бе връчено от Лили Бояджиева от галерия „Нюанс“.
„Зад реконструкцията стои огромен екип от дизайнери, проектанти и инженери. Те създадоха хотел, който доминира пазара на петзвездните хотели. "Интерконтинентал" в София е в челните три места на групата в Европа“, разказа Бояджиев.
Любомир Димитров от „София ленд резиденс“ пък получи втората специална награда. Новият комплекс в столицата има уникалното съотношение 4:1 зелена площ към жилищни сгради, минимална консумация на енергия, минимални емисии на автомобилите, инвестиция в паркова среда.
„Проектът стартира от бетонна площадка с пет брезички, които бяха запазени. В момента са засадени над 700 растения, има 17 декара парк, пет сгради“, описа затворения комплекс до Борисовата градина в столицата Любомир Димитров.
Журито в състав арх. Александрина Ненкова, Албена Владимирова-Андреева, Ина Дамянова (интериорен дизайнер) избраха отличените проекти сред тези, които през годината е публикувало списание „Идеален дом“.
В категорията „Частен интериор“ първото отличие бе за Калин Мадамлиев от студио „Хеликс“, чиито интериор бе публикуван в броя от юни. Втора награда получи интериор на Деница Берберска и Нина Илиева от студио "Диференте", а третото място бе за Александър Йончев от „Симпъл архитекчър“.
„Радвам се, че съвременният клиент е с по-отворен дух, което позволява по-добри проекти“, каза Александър Йончев при получаването на наградата си.
В категорията „Малко жилище“ голямата награда бе за арх. Ивета Попова. Втората и третата награда получиха Николета Кръстева и студио „Ачерно“.
За обществен интериор пък отличените бяха Милка Фъркова за интериора на ресторант, бюрото „Владимиров-Гюнелиев“ за интериора на собствения им офис и арх. Петър Маринов, оформил интериора на бутика за цветя „Лилия“. Техните награди връчи главният архитект на София Здравко Здравков. „Липсва ми да се занимавам с дизайн“, сподели той с колегите си. И поиска помощ от архитектите, за да се състои истински дебат за новия облик на София. „Направихме 3-годишно проучване, за да дадем предложение за облик на града, а се появиха заглавия „Здравков маха климатиците на Борисов и Радев“. Това е обидно“, каза той.
Клуб „Идеален дом“ да организира дискусия за новия жилищен комплекс на столицата, покани пък издателят на „Идеален дом“ и „24 часа“ Венелина Гочева.
В категорията „Студентски проекти“ голямата награда бе за Владимир Василев. Второто място отиде при Магдалена Котева, а третото при Йоана Костадинова. Наградените проекти за преддипломни работи на младите дизайнери в УАСГ.
В края на церемонията специални отличия бяха връчени на арх. Филип ел-Хадад за оригинален дизайн на ВИП интериор, на арх. Петко Колев за дизайн на клиника и на арх. Мариана Цонева за артистичен почерк в интериора.