
Над 300 предложения и възражения са постъпили по проекта за устройствен план на Борисовата градина в София. Това съобщи главният архитект на столицата Здравко Здравков по време на заключителното обществено обсъждане на проекта в УАСГ, което все още продължава.
"Експертен съвет ще разгледа всички постъпили бележки и препоръки. Ще има ново преработване на проекта за устройствен план. Борисовата градина ще се коментира, докато този план не стане общественоприемлив. Не слагаме точка на дебата", увери арх. Здравков.
Той не се ангажира с конкретен срок кога ще е готов новият вариант на плана, защото това зависи от районните администрации, които трябва да обобщят постъпилите предложения, след това да се разгледат от експертен съвет и проектантът да направи промените. Здравков обаче увери, че преработеният проект също ще бъде поставен на обществено обсъждане, когато е готов.
Сред постъпилите предложения има такива, които касаят регулацията на имотите в парка, премахване на всякакво ново застрояване, да не се мести конната база, да се запазят игрищата на "Спортна София", къпалнята "Мария Луиза" да е с режим на обществен достъп, да не се правят нови алеи, заради които се налага премахване на дървета, да няма нови паркинги, "Софияленд" да влезе в обхвата на парка и др. От ЦСКА и спортното министерство са поискали да се разреши реконструкция на стадион "Българска армия". В 95% от исканията се настоява проектът за план да се върне в по-ранна фаза.
От Съюза на архитектите настояха планът да се разглежда контактно с прилежащите жилищни зони и теренът на ресторант "Тенекиите" да се приобщи обратно към парка.
От Камарата на архитектите пък искат да се възстанови общинската собственост в парка, включително и тези, които са били приватизирани.
От ЦСКА отново настояха да се изгради чисто нов стадион, като гарантират, че нито едно дърво няма да бъде премахнато, а новата арена ще е в рамките на чашата на сегашния.
Здравков напомни исканията на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Тя настоява да не се възстановява сградата на Климатичното училище по архивни данни. Конната база и базата на „Спортна София“ да се запазят на местата, на които са. Да не се допуска никакво ново строителство на сгради за създаване на „Музей за зелена памет“ на мястото на автокъща „Капитолия“. Да се разгледа възможността за възстановяване на атракциона „Кривите огледала“ в съществуващата малка сграда на терена на автокъща „Капитолия“. Автокъща „Капитолия“ да бъде премахната от Борисовата градина.
Да не се допуска застрояване в имота на съществуващия преди години ресторант „Тенекиите“. В специфичните правила и норми да се опишат ясно допустимите дейности за реконструкция и ремонт на съществуващите спортни съоръжения. Те трябва да бъдат запазени като обществена база за спорт, като не се допуска увеличаване на съществуващата застроена площ. Да се преосмисли подлезът при Строителния техникум и да се предложи вариант за широко и безопасно пешеходно преминаване на ниво терен между Борисовата градина и градската територия. Да отпадне идеята за изграждане на атракционна железница на част на участък от съществуващата жп линия.
Да се прецени възможността за разширяване на обхвата на плана, като се присъедини и територията около река Аджибарица, граничеща с парка.
Здравков напомни и, че Фандъкова е внесла доклад в СОС за четири имота, на които са "Маймунарника", "Веселото село" и "Капитолия". Те ще бъдат отнети от "Софийски имоти" и ще се управляват пряко от общината.