
Сделката за F-16 срещна яростна и подла съпротива, но с финансовия министър и Каракачанов я направихме необратима. Това заяви премиерът Бойко Борисов на годишната бизнес закуска с Американската търговска камара.
“Ние закупихме най-доброто в света, не се изкушихме да дадем по-малко пари за израелски F-16 или португалски самолети. Можеше да ги дадем за пенсии и заплати, но нашите сили заслужават най-доброто. Беше подло, защото ни обвиниха в лобизъм за сделка между българското и американско правителство. Имал съм среща с Тръмп, с Помпео и винаги на първо място е била сигурността на България, никога не е ставало нещо, което дори да прилича на лобизъм и корупция. Беше подло, беше трудно, но с финансовия министър и Каракачанов го направихме необратимо”, увери Борисов.
По думите му затова сега се строи интерконекторът между България и Гърция, както и Балкански поток.
“Никой не може да ни се сърди, че сме направили газови магистрали, за да е евтин. Нека има конкуренция. Докато другите говориха, ние си направихме и тръбата с Турция за 30 млрд. Проведохме и конкурси за компресори - спечели американската “Солар”, те могат да бутат газ и в двете посоки. Хъбът "Балкан" може да прави истинска търговия според всички правила на ЕС”, допълни премиерът.
Той благодари и на Фондация “Америка за България" за инвестицията в Базиликата в Пловдив. Но не по-малко уникално било това, което се прави в Маноле, Петрич, Провадия, Търговище.
Борисов засегна и темата за Западните Балкани, като увери, че с Каракачанов са твърдо на мнението, че Северна Македония трябва да се присъедини към ЕС.
“Имам късметът да имам историк за вицепремиер. Всеки път като пътуваме, го разпитвам. Няма по-голям специалист по въпроса за Северна Македония”.
Борисов каза, че догодина България е домакин на Берлинския конгрес и у нас ще дойдат лидерите на големите европейски държави, както и тези на Западните Балкани
В заключение Борисов обобщи, че отношенията между България и Америка никога не са били по-добри.
Временно изпълняващият дейността посланик Джъстин Фридман благодари на премиера за визията и лидерството му. Това лидерство ни донесе над 2 млрд долара двустранна търговия. и 30 хил. високоплатени работни места. 20 млн долара е инвестирала Фондация “Америка за България” за да помогнат на частния сектор у нас.
660 млн. долара е износът на България за САЩ, което е повече от вноса – заяви президентът на камарата Оливие Маркет. 4,5 млрд. Лв. са американските инвестиции у нас. Ключови сектори между двете държави са енергетика, дигитализация, киберсигурност, отбрана - това са новите хоризонти.