
Всички шофьори с мобилни телефони с GPS навигация и операционна система вече могат да получават предупреждение за дебнещи катаджии, радари или камери.
Това става, след като се инсталира напълно безплатната програма Trapster от интернет, която е базирана на Google maps. След като се качи приложението, всеки може да съобщава за дебнещи радари или полицаи.
Щом "рисковото място" бъде записано, за него ще бъдат информирани всички, които го приближават.
Програмата позволява човешки глас да казва, когато на километър разстояние има например камера.
В България в тази карта вече има въведени 339 места, като те постоянно се обновяват и увеличават. Само в София "опасните" точки са 69.
Новото оръжие в борбата с КАТ може да се използва и със стандартните навигационни системи за автомобили. Но тъй като те не са свързани в реално време със сървъра, информацията трябва да се обновява периодично.
Идеята на Trapster се използва много лесно и просто, докато шофирате, обясняват компютърни експерти. Важно е само, когато сте зад волана, да включите GPS навигацията си и да сте стартирали приложението.
Минавате покрай светофар и виждате, че има камера за нарушители. С едно кликване върху конкретното място на картата изпращате в реално време сигнал до сървърите на Trapster, които отбелязват камерата.
Следващият шофьор, който мине по тази улица и има инсталирана програма, ще бъде предварително информиран, че наближава светофар, на който ще го снимат или че зад храстите се крие патрулка. По същия начин може да се предупреждава и за радари. Всяко съобщено рисково място може да бъде изтрито по същия лесен начин от други потребители.
За по-голяма сигурност на информацията създателите на програмата са направили 4 степени на предупреждение.
Когато шофьор подаде сигнал например за радар, на картата предупреждението излиза в зелено.
Ако още двама, трима или четирима водачи сигнализират за уреда, сигналът се оцветява в жълто.
Най-високата степен на сигурност е, когато предупреждението за камера или катаджии е оцветено в червено. Това значи, че поне петима зад волана са видели дебнеща техника.
По същия начин, ако минете на кръстовище, където вече няма катаджии наблизо, може веднага да съобщите, че опасността е отминала. Така сигналът за патрулката на картата за навигация ще се оцвети в сиво, а след още няколко негативни съобщения ще изчезне от сървъра.
Системата, която е създадена в САЩ преди година, има милиони почитатели в света. У нас надхвърлят 1000 души. Всеки потребител може сам да избере на какво разстояние преди опасността да бъде предупреден от интерактивното приложение, че наближава опасно място.
В програмата вече може да запишете и собствения си глас, който да ви казва кога ще ви снима камера или че пътните полицаи дебнат на километър. Сред опциите за предупреждение може да изберете още включване на вибрация или аларма.
Друга възможност на Trapster е с натискането на едно копче в програмата за навигация да потърсите къдеоколо вас в момента са най-близките радари за скорост или камери за червен светофар.
Според официалния сайт на приложението програмата за предупреждение може да се използва на всички видове апарати iPhone, BlackBerry и на всички модели на Nokia N-серия.
Програмата може да се качи и на всички GSM-и, които работят с операционната система Simbian. За по-голямо улеснение на потребителите в интернет има стотици заснети клипчета как стъпка по стъпка да инсталирате и да активирате програмата на различни марки телефони.
Дори GSM-ът ви да няма GPS навигация, пак може да ползвате предупредителната система, като си купите външен безжичен приемник, който се свързва с телефона ви чрез Blutooth.
"Най-хубавото е, че програмата работи навсякъде по света, без да трябва нищо да се превключва. Като тръгна на път към Гърция, разбирам, че се движа по шосетата на съседката, като много по-често получавам предупреждения за камери", споделя един от запалените потребители на Trapster у нас. Повечето шофьори, които са коментирали в различни форуми новото приложение, са категорични и че то ги кара да шофират по-безопасно.
"Когато се движа в центъра на града, често телефонът ме предупреждава за дебнеща патрулка, така че вече много по-рядко натискам педала на газта", категоричен е шофьор от София. Експерти смятат, че тази идея много бързо ще се разрасне, особено ако в подаването на информацията се включат и по-големите таксиметрови фирми.
Единствено мобилните радари и камери, инсталирани в движещи се коли на Пътна полиция, няма как да бъдат вкарани в системата. Затова дори и ако ползвате модерната система за предупреждение, винаги имайте едно наум, че ако нарушавате правилата, може да ви спипат, предупреждават полицаи.
Пускат по 10 000 сигнала дневно
Всеки ден потребителите на Trapster навсякъде по света сигнализират поне за 10 000 опасни места, където има камери, радари или пътни полицаи.
Най-активни са в САЩ, където обозначените като опасни точки вече надхвърлят 1 млн. За да е сигурно, че сте разбрали за радар или камера наблизо, в Щатите вече ви изпращат и кратко съобщение. Полицаи там коментират, че щом програмата кара шофьорите да намалят скоростта, то тя е полезна.
В Европа най-много сигнали за камери, снимащи нарушения, са били подадени във Франция, сочат данни в сайта на Trapster. На Балканите най-активни са гърците и турците. (24часа)
Снимат клипчета как се измъкват от глоба
Стотици групи на почитатели на интерактивната система вече са създадени в интернет. Много от потребителите са заснели и пуснали в мрежата клипчета, в които изпробват системата в реални условия на пътя. На записите се вижда как секунда след въвеждане на дадено рисково място то се появява и на GPS картата и спасява шофьор от глоба. У нас също има форуми на Trapster фенове, а на денонощие за България се подават поне по 10 сигнала.
"Призовавам всички шофьори да си инсталират програмата и да ъпдейтват информация, за да си помагаме", пишат почитатели на Trapster у нас. Програмата, разбира се, има и противници, които са на мнение, че вместо да се инсталират антирадари, по-здравословно и сигурно е просто да се спазват правилата за движение.
"Докато има такива хитреци, които си мислят, че е голямо геройство да караш с превишена скорост и да минаваш на червено, ще стават и зверски катастрофи.
Камери трябва да има навсякъде и по всяко време. Контролът и санкциите трябва да се засилят многократно", коментират в български автофоруми. (24часа)
Алекси Кесяков, секретар на комисията по безопасност на движението: Всеки сигнал може да спаси живот
- Г-н Кесяков, как ще се отрази на безопасността на пътя програмата Trapster?
- Всяко предупреждение между шофьорите си е грижа един към друг и това със сигурност е нещо хубаво. В България от много години участниците в движението си присвяткват с фарове.
Хубавото е, че се предупреждават не само за полицаи, но и когато има катастрофа или друг проблем. Би било още по-добре, ако тази нова система може да сигнализира не само за радари и камери, но и за заледени пътни участъци или за друга опасност на пътя.
- Системата за предупреждение между шофьорите ще пречи или ще помага на КАТ?
- Подкрепяме тази идея и мисля, че тя ще помогне много за безопасността на пътя, защото е доброволно създадена между водачите.
В момента у нас на местата, където има видеонаблюдение, също има предупредителни табели, което кара водачите да бъдат по-внимателни.
- Предупреждението ще направи ли българските шофьори по-дисциплинирани?
- Когато някой постоянно ти съобщава по един или друг начин, че може да те глобят за нарушение, ти ще намалиш скоростта и така ще спасиш нечий живот.
Добре е и един друг да се съветваме постоянно да се возим в колите с предпазен колан и на предните, и на задните седалки. Тази грижа също в много случаи е животоспасяваща. Важно е все повече хора да се замислят как да се придвижват по-сигурно и безопасно. (24часа)