Прокуратурата поздрави българите за 3 март с песен за родоначалника на рода Гешеви.
"Поздрав за 3-ти март! Честит празник, Българи!
Поздрав за националния празник с изпълненията на група "Годлевски Великден" - "Песен за поп Партений" и "Песен за България". Записът е направен пред паметната плоча на отец Партений Гешев в с. Годлево, открита през 2017 г. по повод 180-годишнина от рождението му. Паметната плоча е дар за селото от признателните потомци от Гешевия род", пише под видеото, което прокуратурата пусна в ютюб канала си като поздрав.
Главният прокурор Иван Гешев е наследник на свещеник Партений Петров Гешев, народен учител и просветител, борец за църковна независимост, революционер от разложкото с. Годлево, показа репортерска проверка. В групата участват братовчеди от рода Гешеви от с. Годлево.
Името на отец Партений е свързано с активна просветителска работа и с дейност по църковно-националните движения, с участие в подготовката на българите от Пазарджишкия и Разложкия край за Априлското въстание и с революционните борби за Освобождението на България. При преждевременното му избухване в другите райони на България, заедно с 88 революционера от Разложко, отец Партений е арестуван (3 юни 1876 г.) и отведен в Мехоимия (дн. Разлог), а след това и в затвора в Неврокоп (дн. Гоце Делчев). След жестоки изтезания в продължение на два месеца затворниците са амнистирани и освободени поради намесата на Великите сили, срещу откуп от 20 турски лири. До края на живота си е свещеник в село Кьосе Муратово (дн Братаница), където умира на 23 март 1904 г.
Поп Партений Гешев е роден на 30 януари 1837 г. в село Годлево. Завършва килийното училище в църквата "Успение Благородично" в родното си село. Учи в Самоков и класното епархийско училище в Пловдив. Започва просветната си дейност като даскал в килийните училища в село Кьосе Муратово, село Каменица и село Годлево.
Родовите корени на прокурор номер 1 са точно от това разложко село. Дядо му е оттам, казаха местни жители. Родът Гешеви е от с. Извор, Босилеградско. През 1835-1836 г. се преселват в с. Годлево, Разложко. Братята Христо (поп Арсений), Тодор и Петър дават началото на първите разклонения на рода, пишат в книгата си "Гешевият род от с. Годлево, Разложко" проф. д-р Йорданка Гешева и о.з. полк. Петър Гешев.
Разклоненията се разрастват и достигат 20, като до днес 12 от тях са запазили мъжки наследници. В книгата, която е историко-генеалогично изследване е посочено, чe от годините от основаването до сега в Гешевия род са регистрирани 620 човека, от които родени в рода 237 синове и 201 дъщери. Останалите 182 са снахи.
Проф. Гешева обясни пред наш репортер, че главният прокурор Иван Гешев е от Златишкото разклонение на рода.