
Столицата избира 42-ма от 240 депутати
С бившия външен министър Даниел Митов ГЕРБ ще привлича стари десни
Опозиционери на Нинова могат да теглят листите в опит да съберат преференции
Хората на Слави са само с един силен водач
Най-решителната битка на парламентарни избори, откакто дойде демокрацията, винаги е за София. Защото столичани посочват 1/6 от 240-те депутати.
Разделена на 3 избирателни района, София вкарва 42-ма народни представители. Това е близо два пъти повече от цялата парламентарна група на ДПС в момента.
Реално София, ако не решава напълно изборите, сериозно наклонява везните за една или друга партия и определя кой първи ще има право да състави правителство.
Най-интересна е битката за 25-и МИР, наричат го лидерски, защото от години партийните шефове мерят сили в него. Този път листи тук водят трима кандидати, които имат амбицията да са следващият министър-председател на България. Това са борещият се за 4-и мандат лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, председателката на БСП Корнелия Нинова и Христо Иванов от “Демократична България”.
Битката за София обаче се решава от силните имена под водачите. Те се борят за преференции, но могат да привлекат и периферия към гласовете за партията. Което е голямата полза, защото при праг от 7% от гласовете за листата за признаване на преференция постигането на над 4-5 хил. гласа за конкретен кандидат е трудно. А и тази година няма да има феномен 15/15, защото номерата на партиите и преференциите не съвпадат.
Опит да бъдат привлечени гласове от традиционната десница е издигането като втори в листата на ГЕРБ в 25-и МИР на бившия външен министър Даниел Митов. Той бе във втория кабинет на Бойко Борисов като представител на Реформаторския блок заедно с Христо Иванов.
Митов може да
задвижи и лавина
в този район за листата на ГЕРБ. След него са знакови имена за партията като шефката на правната комисия Анна Александрова и Лъчезар Иванов - личен лекар на Бойко Борисов и несменяем депутат от 40-ото НС. На 6-о и 7-о място остават зам.-шефът на групата Красимир Ципов, който бе зам.-министър в МВР, и актьорът Евгени Будинов. Всеки от тях има своята фенска база в ГЕРБ и може да привлече преференции, за да изместят Даниел Митов, а това да вдигне общия процент на партията в района. Още повече че при сегашните прогнози ГЕРБ не може да е сигурен, че ще вземе 6 мандата от района като през 2017 г.
Голяма ще е битката за пренареждане на листата в този район и в БСП, защото на предните избори тук левицата вкара петима, но сега броят им се очаква да е по-малък.
Веднага след Корнелия Нинова в 25-и МИР е писателят и журналист Иван Гранитски. Той обаче може да бъде изместен. За преференции със сигурност ще играят както третият Антон Кутев - едно от ярките лица на вътрешната опозиция на Нинова, така и друг опозиционен депутат - Анна Славова, която е пета. Листата може да размести и настоящият депутат Николай Цонков, който е едно от популярните нови лица в БСП, но бе класиран на 10-о място. Интересното е, че и през 2017 г. той бе десети, но тогава феноменът 10:10 го изпрати втори с 3624 гласа.
Мотор на листата на ДБ под Христо Иванов пък се очаква да е видният пулмолог д-р Александър Симидчиев.
Доста по-постни са листите на по-малките партии в 25-и МИР, за които социолозите дават шансове да са в новия парламент. Слави Трифонов отстъпи този район на своя сценарист Филип Станев. Следва икономистът Пламен Данаилов, а 4-и е енергийният експерт и бивш шеф на НЕК Иван Хиновски. Тук обаче със сигурност се разчита Слави
Трифонов да
тегли всички
листи напред,
а не толкова на суперпопулярни имена.
“Изправи се! Мутри, вън!” ще играе в лидерската битка с адвокат Николай Хаджигенов. ВМРО в този район сложи първи зам.-шефа на партията Искрен Веселинов. Втори е икономистът и бивш тв водещ Кузман Илиев.
В 24-и МИР, в който влизат централните квартали на столицата, сблъсъкът ще е на транспортния министър Росен Желязков (водач на ГЕРБ) и Георги Свиленски от БСП (когото червените готвят за поста, когато вземат властта).
И тук обаче ще се разчита на следващите в листите. След Желязков е едно от остриетата на ГЕРБ в парламента - Тома Биков. Четвърти тук е зам. външният министър и младежки лидер Георг Георгиев. На кантара за влизане в парламента обаче е бившият вътрешен министър Валентин Радев, който и в момента е депутат.
Втори в червената листа в 24-и МИР е настоящият депутат Димитър Данчев. Той обаче може да бъде изместен от значително по-популярната Нона Йотова, която може да е моторът на БСП в центъра на София.
Опит да привлекат както младите екологично мислещи, така и старите десни от центъра на София правят от ДБ. Водач е Владислав Панев от “Зелено движение”, след него е зам.-шефката на ДСБ Цецка Бачкова. Трети и с шанс за пренареждане е активистът на “Да, България” Ивайло Мирчев. Той цяло лято обикаля България заедно с Христо Иванов, бе с него и на плажа до летните сараи на Ахмед Доган. Разчита се, че гласове ще привлече и дипломатът и съосновател на СДС Стефан Тафров. Но може би най-атрактивното име в тази листа е на музиканта Васил Гюров, който бе част от групите “Ревю” и “Кале”, но в последните години се свързва повече с протестни акции в защита на плажовете и природните паркове.
Гражданското обединение около Мая Манолова се включва тук с втория от т.нар. “отровно трио” - PR експерта Арман Бабикян.
В 24-и МИР водач на ВМРО е общинският съветник Карлос Контрера. Вероятно е той да запази позицията си в СОС и в парламента да влезе пак депутатът Красимир Богданов. Зам. социалната министърка Султанка Петрова е трета. Кузман Илиев е и в тази листа, но пети. Мотори за повече гласове обаче се очаква да са Иван Тенев - Агент Тенев, и музикантът Искрен Пецов.
24-и МИР в ДПС води доскорошният общински съветник от Костинброд Стоян Стоянов. Той е бил и зам.-управител на София-област. През 2008 т. за кратко бе зам.-министър на здравеопазването в тройната коалиция на мястото на подалия оставка Матей Матеев. Втори е Васимир Радулов, който в периода 2011-2014 г. бе лидер на отцепниците от НДСВ, които създадоха партия “Българска нова демокрация”. На последно място тук пък е ексдепутатът от ДПС Щерьо Щерев. През 2013 г., когато бе в парламента, имунитетът му бе поискан от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров по обвинение, че е превел 7 млн. лв. чрез фалшиви документи по сметки в чужбина. През 2016 г. той сключи споразумение с прокуратурата и на практика се призна за виновен, за което
получи 10 месеца
и 23 дни условно
с 3 г. изпитателен срок. Но продължи да твърди, че е невинен и сключил сделката само за да “приключи тази сага”.
Ако съдим по имената, изглежда, че в 24-и МИР партията на Слави няма да има силни шансове, макар и да разчитат на малцината популярни от експертния им екип. Там водач е икономистът и синдикален експерт Мика Зайкова, следвана от преподавателя в НБУ и бивш секретар на МВР проф. Николай Радулов. Почитателите на шаха могли да издигнат гросмайсторката Антоанета Стефанова, която е под номер четири.
В най-големия столичен район 23-и МИР срещу големите партии се изправя лично Мая Манолова.
БСП поведе зам.-шефът на групата Христо Проданов. Шеста е дъщерята на бившия енергиен министър Румен Овчаров - Теодора, която в момента работи в софийския офис на евродепутата Петър Витанов.
След нея е дългогодишният национален консултант по хирургия проф. Николай Яръмов. 7 г. той е ръководи катедрата по спешна хирургия и медицина, а след това 8 г. катедра по хирургия към МУ-София. Има издадени над 22 учебника.
Този район ГЕРБ отстъпи на коалиционния партньор СДС - водач е лидерът Румен Христов. След него са едни от най-ярките имена в парламента - Александър Ненков, Димитър Главчев, Милена Дамянова, Александър Иванов.
Изненадата е завръщането на бившия правосъден министър Данаил Кирилов, но е чак 10-и. На преференции може да разчита музикантът Калин Вельов.
От ДБ тук водач е лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, следван от изборния експерт Антоанета Цонева.
ВМРО в 23-МИР води организационният секретар Юлиан Ангелов. 4-и и 5-и са 2-ма отцепници от БСП - експертът по външна политика и борба с тероризма Боян Чуков и лидерът на БЗНС “Ал. Стамболийски” Спас Панчев, който в средата на този мандат напусна лявата група и остана независим. На преференции ще разчитат и бившият шеф на НСБОП Кирил Радев, който е трети, и говорителят на МО Александър Урумов, който е 14-и. Гласове може да донесе и певицата Кристина Димитрова, която е 7-а.
Бившата кметица на Владая Таня Иванова пък ще води листата на ДПС. Движението обаче традиционно не печели много гласове в столицата и не залага на много известни лица.
Шансовете на “Има такъв народ” в 23-и МИР обаче изглеждат високи. Първи е светилото в науката и една от големите изненади на партията проф. Андрей Чорбанов. След него най-популярен е юристът Андрей Михайлов, който попадна в партията след конкурс за политически лица, който Слави проведе през 2018 г. във фейсбук.
Две легенди на футбола и на ЦСКА ще влязат в две от столичните листи на “Патриотична коалиция - “Воля” и НФСБ”. Кандидат-депутат на партията в 23-и и 24-и МИР ще е легендарният треньор Димитър Пенев. И в двете листи той е на шесто място.
“В какви ли не битки съм влизал, защо да не вляза в политиката? Поканиха ме преди няколко дни и приех. Ако ми дадат микрофона, ще говоря за децата и спорта. Аз за политика трудно мога да говоря”, коментира пред “24 часа” Пенев.
“Сега се стягам за мача, че е важен - срещу “Черно море”. След като объркахме нещата в Разград”, допълни легендарният треньор на четвъртите в света.
Девети в 23-и МИР пък ще е носителят на “Златната обувка” и абсолютен голмайстор на България Петър Жеков.
Две големи имена във футбола влизат и в листата на БСП в столичния 24-и МИР. На 20-о място тук е легендата на “Левски” - бившият национал и настоящ треньор Емил Велев - Кокала. Последен в листата е екснападателят на ЦСКА Христо Марашлиев, син на легендата Димитър Марашлиев. (24часа)