
В нея има метанол 45 пъти над нормата
45 пъти над допустимото съдържание на опасния за здравето метанол разкри лабораторно изследване на асоциация „Активни потребители“ в течност за чистачки. Организацията съобщава за това в редовния бюлетин на сайта си.
„След получен сигнал от потребител за наличие на веществото полиметиламин (Poly Methylamine) в течност за чистачки проверихме дали се спазва забраната за влагане на метанол в масови потребителски продукти”, пише в бюлетина.
Според спецификацията на продукта това е полимер, който е добит химически от метанол. Твърди се, че този полимер не попада в обхвата на забраната, защото не е метанол, а производно съединение.
„Решихме да проверим лабораторно проба от продукта и се установи наличие на почти 27% съдържание на метанол. Границата, допустима от законодателството, е 0,6%”, посочват в бюлетина си „Активни потребители”.
Проверката е направена в лицензирана лаборатория, а както личи от протокола за изследването, резултатът е съдържание на метанол 45 пъти над допустимото.
За случая потребителят е сезирал и главния държавен санитарен инспектор преди близо месец. В отговор на неговата жалба от Министерството на здравеопазването са съобщили, че текат проверки.
При евентуално нарушение законодателството предвижда спиране на продукта и административна санкция от 10 000 до 100 000 лева.
Течността се произвежда от бургаска фирма и се продава в две големи вериги хипермаркети.
„Такива нарушения не бива да се оставят без последствия, независимо че това е единичен случай. Опитите за заобикаляне на правилата от производители е важно да бъдат спирани в зародиш. Когато един продукт в нарушение не бъде санкциониран навреме, това води до появата на нови нарушители на пазара. После е много по-трудно те да бъдат пресечени”, коментира председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.
Метанолът и неговите производни съединения са опасни, защото предизвикват тежки и фатални последици за организма при поглъщане. Той може да натрови и при вдишване. Изпаренията на течността за чистачки с метанол или полиметиламин влизат в купето на автомобила и при дълго шофиране въздействието на метиловия алкохол е вредно. Първоначално се наблюдават главоболие, гадене, повръщане. Следват припадъци и загуба на зрение.