
Вратарят на Хърватия е наследник на великия нападател Йосип Скоблар
Ивайло Петев го избира за титуляр в загребския “Динамо”
Вратарят на Хърватия Доминик Ливакович изравни рекорда на световните с три спасени дузпи срещу Япония и класира своите на 1/4-финал. Преди него само двама бяха правили това. Португалецът Рикардо Алешандре Мартинс Соареш Перейра го направи първи през 2008 г. в 1/4-финалите срещу Англия, когато отрази ударите на Франк Лампард, Стивън Джерард и Джейми Карагър. Идолът на Доминик - Даниел Субашич, пък спаси тези на датчаните Кристиян Ериксен, Ласе Шьоне и Николай Йоргенсен в 1/8-финала на предното световно в Русия.
Първата любов на Ливакович въобще не е футболът. Неговият дядо по бащина линия е един от ръководителите на баскетболния “Задар”, един от най-силните отбори в Европа.
И разбира се, високото момче първо опитва оранжевата топка. В училище е титуляр и в отбора по волейбол.
В крайна сметка надделява кръвта по майчина линия. Мануела Скоблар е роднина на един от най-великите нападатели в историята на Югославия Йосип Скоблар. Прадядото на Доминик и бащата на великия футболист са братя. Скоблар е крило, което не му пречи да е велик голмайстор. Играе за “Задар”, ОФК “Београд”, “Хановер 06” (Германия), “Олимпик” (Марсилия) и “Риека”. Във Франция е два пъти шампион (1970–1971, 1971–1972), печели суперкупата през 1971 г. и купата през 1972 г. Реализатор номер 1 три сезона поред (1970–1971, 1971–1972, 1972–1973), като през 1971 г. стана носител на “Златната обувка”
на Европа с 44 гола, два повече от Салиф Кейта от “Сент Етиен”. Трети остана Георгиос Дедес от “Паниониос” с 28 точни попадения.
През 2009 г. той влезе в залата на славата на “Олимпик” и бе избран в идеалния тим на френския клуб за неговата 110-а годишнина. Той е и в идеалните единадесеторки в историята на ОФК “Београд” и “Риека”.
Въпреки спортните корени Доминик въобще не е разчитал на някаква кариера като професионалист. Има и други перспективи пред него. Баща му е един от най-известните строителни инженери и е главен секретар на министерството на благоустройството 4 години. Дядото, фен на баскетбола, пък е един от най-известните лекари в Задар, а баба му е преподавател по английски. Майка му също е инженер.
Заради това завършва училище с пълен успех и дори записва висше образование, за да стане дипломат, но тогава пък идва пробивът му във футбола.
Всъщност Ливакович е бил доста добър нападател като дете и никой не си спомня точно как е застанал на вратата.
Кариерата му започва в родния “Задар”, но след това се мести във ФК “Загреб”. Там става първи вратар през сезон 2012-2013. В крайна сметка изиграва 104 мача за този отбор, от които 90 в елитната дивизия на Хърватия.
На 30 август 2015 г. е привлечен от “Динамо”, където треньор е Ивайло Петев. Той му дава и дебюта на 2 октомври 2016 г. в мегадербито с “Хайдук” (Сплит). 12 дни по-късно вече пази в Шампионската лига при загубата с 0:1 от “Севиля”.
На 30 юли 2019 г. в мача от квалификациите на Шампионската лига срещу грузинския “Сабуртало” Ливакович поставя рекорд от минути без допуснат гол от началото на сезона за “Динамо”, като го докарва до 535 минути до следващия двубой срещу “Горица”.
На 26 август 2020 г. отново в квалификациите на Шампионската лига срещу ЧФР “Клуж” спасява дузпа на Чиприан Деак и докарва двубоя до изпълнение на 11-метрови. Там пък спасява удара на Каталин Голофка и така класира отбора си за третия предварителен кръг.
През сезон 2020-2021 допуска само 1 гол в груповата фаза на Лига Европа и отново спасява дузпа на
Стивън Берхиус от “Фейенорд”. И на 1/8-финалите направо отчайва Хари Кейн и в крайна сметка е отстранен “Тотнъм”.
Този сезон той пази и в двата мача срещу “Лудогорец” в квалификациите на Шампионската лига, като пусна гол на Текпетей в Разград и два на Кирил Десподов в Загреб, но тимът му спечели с общ резултат 6:3.
Дебютът му за националния отбор е през 2017 г. в турнира за купата на Китай при загубата от Чили след дузпи.
Той бе в състава за световното в Русия преди 4 години, но не взе участие. Първият му официален мач е срещу Англия за Лигата на нациите на 12 октомври 2018 г., като той завършва 0:0.
След няколко сериозни грешки на Ловре Калинич, Ливакович стана твърд титуляр в евроквалификациите, като пази в три от мачовете.
За да дойде световното в Катар, където записа името си до рекордьорите във футбола. Освен Субашич е посочвал като идоли Давид де Хея и Икер Касияс.