Стъкло може да прави ток
26.02.2021 09:32; Идеален домАмериканската национална лаборатория за изучаване на възобновяемата енергия съобщи, че е създадено термочувствително стъкло от ново поколение. То потъмнява под въздействието на слънчевите лъчи и в същото време произвежда електроенергия.
При повишаване на температурата върху повърхността от 35 и 46 градуса прозрачното стъкло започва постепенно да променя цвета си - отначало в жълто, после оранжево и накрая в кафяво. Паралелно с това стартира процесът по преобразуването на слънчевата енергия в електричество.
Това става чрез фотоелемент, изработен от природния минерал перовскит, набиращ популярност в света на алтернативната енергия. Смята се, че спектърът, даващ възможност за това преобразуване, е много по-широк при него спрямо силиция, с който също е експериментирано много.
Тънък слой от перовскит е разположен между два слоя стъкло, като са впръскани и пари на разтворител. При нагряване те карат минерала да заема различни форми - от верига до куб, като междувременно се променя цветът на стъклото и се произвежда ток. Понижаването на температурата връща всичко в изходно положение.
Технологията е разработена от учени в Колорадо и се смята, че би могла да се използва в строителството на жилищни сгради. Това би допринесло за понижаване на разходите за климатизация. Очаква се скоро да бъде произведен първият прототип за изпозване в реални условия.
-
Как да подготвим лесно стаята на ученика
-
Ремонти с Валери: Как да шлайфаме бетон или скални повърхности
-
Ремонти с Валери: Не забравяйте терасите и балконите, те са част от дома ни
-
Ремонти с Валери: Покрийте с лак старата дървена стълба в дома си
-
Ремонти с Валери: Как да подготвим дома за зимата
-
Ремонти с Валери: Всеки таван може да се превърне в приятна мансарда