
Решение се чака в средата на месеца
Спешни мерки за ограничаване на високите цени на тока готви Европейският съюз чрез намеса на пазара на електроенергия. Според неофициален проект на Европейската комисия (ЕК), с който разполага германският бизнес всекидневник Handelsblatt, се обмисля първоначален проект операторите на вятърни, слънчеви, въглищни и ядрени електроцентрали да прехвърлят на държавата печалбата си над определена пределна стойност.
Това няма да бъде данък върху свръхпечалбата, но е замислен с подобен ефект, тъй като средствата ще влизат в държавния бюджет, а държавата ще облекчава гражданите.
Според служители на ЕК моделът на ограничаване на цените на електроенергията, която не се произвежда с газ, би бил възможен
за прилагане едновременно във всички държави членки или само в някои от тях. Предложението обаче все още не е съгласувано в ЕК.
Преди дни председателят на комисията Урсула фон дер Лайен обяви, че Брюксел работи по структурната реформа за по-евтината възобновяема енергия, която от своя страна да спомогне за определянето на цените на тока.
От своя страна държави като Германия, Чехия и Испания
засилиха натиска за реформа на енергийния пазар
в съюза чрез прекратяване на връзката между електричеството и растящите цени на газа. Освен че настояват за разделяне на цените на тока и на газа, чешкият министър на индустрията Йозеф Сикела предлага и въвеждане на таван на цената на газа, използван за производството на електричество.
В последно време германският министър на икономиката Роберт Хабек също се присъедини към исканията за фундаментална реформа за разделянето на двата пазара. Същото се отнася и за испанския премиер Педро Санчес, който призовава Брюксел да въведе твърд таван на цените на електричеството, както и австрийският канцлер Карл Нехамер.
Към този момент официалните мерки за борба с високите цени на електричеството за идващия отоплителен сезон все още не са обявени, като това се очаква да се случи в средата на месеца.
В България може да се каже, че вече бе определен таван на цената на тока - поне за бизнеса. С актуализацията на бюджета бе гласувано, че до края на годината се
изплащат компенсации от 100%, ако котировките на енергийната борса надхвърлят 250 лева
за мегаватчас. Така на практика на компаниите се връщат платените пари над тази цена.
Отделно е приет механизъм, при който се правят отчисления за фонда “Сигурност на енергийната система”. Според него там отиват приходите на централите, които са над необходимите за покриване на производството на ток и за осигуряване на инвестициите. От събраните пари се изплащат компенсациите за бизнеса. От отчета на фонда за юли например става ясно, че постъпленията в него са били 753 ,302 млн. лв., а на компаниите са изплатени 626, 576 млн.