
Между първо и второто четене депутатите ще вкарат и предложения, да не могат да се пипат средствата от Сребърния фонд и от всички други фондове.
Депутатите приеха на първо четене още едно удължаване на бюджета от 2022 г., до приемането на нов. Законопроекта е внесен от Министерски съвет и бе подкрепен в зала единодушно с 201 гласа „за“.
Срокът за предложения между двете четения ще бъде 3 дни.
Държавата ще може да продължи да плаща и след 10 юни. Именно това е датата, в която приключва удължителният закон за бюджета за 2022 г., с който в момента се работи. Затова депутатите трябваше да приемат удължаване на удължителния закон.
Предложеният законопроект ще осигури стабилност и възможност за финансиране на системите и осъществяване на техните държавни и обществени функции до приемане на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г.
В мотивите на законопроекта е упоменато, че промените гарантират заплащане на дейности, свързани с помощи и обезщетения, други разходи, свързани със сигурността, живота и здравето на хората. Включително и промени в размери и обхват на социални плащания – минимален размер на пенсията, както и нова еднократна помощ за ученици от втори до четвърти клас.
Осигурява се възможност да се дофинансират инвестициите, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост в резултат на инфлационните процеси, които доведоха до увеличаване на прогнозните стойности на изпълнението, оценени при одобрението на Плана на цени преди и до 2021 година.
Осигуряването на допълнителен национален ресурс, необходим за изпълнението на капиталовите инвестиции, ще подпомогне изпълнението на дейностите - етапи и цели от исканията за плащане, които предстои да се заявят към ЕК до 2026 година, пише още в доклада на МС.
Между първо и второто четене депутатите ще вкарат и предложения, да не могат да се пипат средствата от Сребърния фонд и от всички други фондове.
„Служебният кабинет вкара страната ни в безпрецедентна ситуация, в която трябва да се удължава удължен бюджет от миналата година. Между двете четения ще вкараме предложения, за да гарантираме, че Сребърният фонд ще бъде запазен“, обясни Венко Сабрутев от ПП-ДБ.
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов също подкрепи, че трябва да има време между двете четения, именно за де се гарантира, че средствата от фондовете няма да бъдат пипани.
"Не ви давам идеи как да пишете песни, вие не ми давайте как да пиша бюджет". С тези думи финансовият министър Асен Василев се обърна към Тошко Йорданов от ИТН.
В отговор Йорданов заяви, че министърът не му дава идеи, а повод за песни, макар че самият той не бил писал в този жанр много отдавна. Йорданов заяви, че се надява, че печалбата на държавните предприятия няма да бъде взета, за да се „върже бюджетът“.
„В момента искаме да отключим едни 8 млрд. лева, за да не налага държавата да тегли кредит“, каза Деян Николов от „Възраждане“. Николов обясни, че в така направеното предложение се отключва и Сребърният фонд, и европейските средства. Беше коментирано в комисия, че можем да отключим само европейските средства и това следва да бъде достатъчно, добави той.
По думите му отключат ли Сребърния фонд дават много лош сигнал.
Василев обясни, че в закона за Бюджета 2022г. е записано, че Сребърния фонд не се пипа.
"Не само те, не се пипат и парите от учителския фонд и другите фондове и затова има и минимален размер на фискалния резерв от 4,5 млрд. лв., за да сме сигурни, че парите няма да се пипат", посочи той.
"Този законопроект е внесен от служебният кабинет, личното ми предложение е да се заличат думите, които пипат Сребърния фонд, така че да няма и юридическа възможност, не само фактическа. Така няма да има притеснения при никой, че такова действие може да се случи", обясни Василев.
Това ще е политикат и на следващия редовен бюджет, ще се заложи минимално салдо на фискалния резерд, което да е над сумата на всички тези фондове, които няма да се пипат.