
Милен Георгиев е общински съветник от Ветрино. Към него бяха отправени въпроси в контекста на събитията от изминалата седмица – незачитането на решение от 05 юни 2023 г. на Върховния административен съд, с което на втора инстанция бе категорично потвърдена нищожността решението на общинския съвет във Ветрино за забрана за инсталиране на вятърни турбини на територията на общината.
- Г-н Георгиев, вие общински съветник във Ветрино и бяхте пряк участник в извънредното заседание, преди дни, в което беше пренебрегнато решение на Върховния административен съд на България. Разяснете ни обстоятелствата - какво се случи?
- Преди година общинският съвет във Ветрино прие решение, с което се обявява мораториум за изграждането на ВЕИ на територията на общината. Преди месец Върховния административен съд (ВАС) обяви това решение за незаконно. Така че общинският съвет трябваше да го преразгледа и промени.
Извънредното заседание бе свикано на последната възможна дата, определена от ВАС – 10 юли 2023 г. Преди сесията се проведе съвместното заседание на всички постоянни комисии. Малко преди да започне то, в залата влязоха 6–7 лица от обкръжението на силно пропагандирания, небезизвестен Исторически парк в с. Неофит Рилски.
На заседания на постоянните комисии външни лица не присъстват, освен ако не са изрично поканени по даден въпрос или казус. Те могат да присъстват без покана на заседанията на общинския съвет. Гостите бяха поканени да напуснат. Но след намесата на кмета на община Ветрино г-н Димитър Димитров, председателят на общинския съвет откри заседанието в присъствието на неканените гости.
Първи думата взе г-н Димитров, като изчете някакъв текст, който евна не бе писан от него самия, който нямаше нищо общо с дневния ред на заседанието. По това време изпълнителният директор на Исторически парк г-н Ивелин Михайлов правеше видеозаснемане на прочита на Димитров. Явно поканата към външните лица е била отправена от кмета на общината.
Започнаха дебати, от които стана ясно, че повечето общински съветници са с нагласата за пореден път да не се съобразят със закона, като този път пренебрегнат решение на най-висшия държавен орган в тази сфера – ВАС.
И оттук насетне започна големият срам. Сред присъстващите външни лица имаше и адвокат, който се представи като специалист по екологичните въпроси. Явно този „специалист“ беше подготвил дневния ред, нямащ нищо общо с решението на ВАС, поради което беше свикана извънредната сесия.
Председателят на общинския съвет явно под натиск, изтегли от дневния ред своето предложение за решение, за да може да се приеме новото, внесено от съветничка от ГЕРБ съветът да упълномощи кмета Димитър Димитров да направи правен анализ, преди да се пристъпи към прегласуване на решението за мораториума.
Юристът на общинския съвет, който „случайно“ е и юрист на община Ветрино, не пожела да даде становище по внесеното нелепо и безсмислено предложение.
За да не нарушим закона, просто трябваше да отменим решението, с което е наложен мораториум за изграждането на ВЕИ и да приемем за сведение подписка от жителите на общината, които не желаят да се изграждат ВЕИ. Лесно, законосъобразно и елементарно за направа. Аз лично не можах категорично да разбера на кого му трябваше да се прави такава демонстрация и да помпа мускули, като показва сила на властимащ.
За да се нарушават закони и правила, може би има някаква непреодолима зависимост и/или някаква непреодолима връзка между кмета на общината и г-н Ивелин Михайлов. Друго обяснение не виждам. Всички факти и обстоятелства от последните две години говорят за това. И за да не бъда обвинен в популизъм или в това, че наближават местни избори, ще ви дам примери, на които обосновавам своите съждения.
Инициатори и основни поддръжници на битката с ВЕИ е групата от „Исторически парк“, чийто лидер е г-н Ивелин Михайлов. Според тях, ветрогенераторите причиняват рак и чума и ще унищожат земеделието в района. Тези страхове се насаждат сред населението вече две години. Паркът издава и вестник, в който основни добри герои в битката със злото са г-н Ивелин Михайлов и кмета Димитров. Други мнения и гледни точки не се публикуват.
Имам известни подозрения защо започнаха тази битка, съмнявам се и не вярвам на изнесените от „Исторически парк“ мотиви, но е факт, чепод натиск, организиран от тях, решението за налагане на мораториум бе внесено и гласувано от ГЕРБ, чийто председател във Ветрино е кмета Димитров. Общински председател на партия, която е обявила за свой приоритет зелената енергия, с мнозинство в общинския съвет. Малко странно е, нали?
- В последните месеци сте инициатор на няколко сигнала за неправомерно отдаване на общинска собственост. За какво точно става дума?
- През 2022 г. община Ветрино спечели награда от Министерството на туризма –за туристическа община на 2022 г. Това е похвално. И аз реших да попитам кмета Димитров колко приходи има нашата община от туристическа дейност - приходи не само от данък туризъм, а приходи от всяка дейност, свързана с туризъм, за 2021 и 2022 г. Знаете ли, отговорът беше потресаващ! За 2021 г. – 856 лв., а за 2022 г. – 380 лв.
Ние, най-добрата туристическа община на 2022 г., имаме доход от туризъм за същата година от 380 лв. Оказа се, че на територията на общината имаме регистрирани само една къща за гости в с. Невша и една хижа, с временна регистрация, в с. Ягнило, от която няма генериран доход, въпреки, че се ползва.
Нямаме регистрирани други къщи за гости, стаи за гости, нямаме регистрирани бунгала и къмпинги , включително шатри, каравани и др. Няма регистрирани офиси за туристическа агентска дейност, туристически информационни центрове, центрове за представяне на културно наследство, художествени галерии, временни изложения, центрове за изкуства и занаяти, винарски изби и т.н.
Дори нямаме регистриран туристически атракцион, какъвто е Исторически парк - справка в Търговския регистър. Повечето неща, които ви изброих, се рекламират много усърдно в социалните мрежи като дейност на „Исторически парк“ и съществуват на територията на с. Неофит Рилски и то не от една година. Това село, само на 30 км. от град Варна, се развива много добре през последните няколко години и аз вярвам, че и занапред ще е така. Но въпросът е – защо общината няма приход от тези дейности? Както вече ви споменах, може би има някаква зависимост на кмета Димитров от бизнеса, с което се ощетяват жителите на община Ветрино. Това са пропуснати доходи и ползи, които можеха да се използват например за подобряване на инфраструктура и пътища.
Вторият пример за вероятни зависимости е не по-малко шокиращ. На територията на общината от няколко години се провежда прекрасна инициатива по засаждане на дръвчета. В нея участват основно млади хора и семейства с деца от по–големите градове. Залесяват се частни терени, но има и общински такива, поради което попитах, в качеството си на общински съветник, кмета Димитров, дали саспазени законът и нормативните документи.
И тук отново лъсна закононарушение. Единият парцел - пасище, мера, с площ от 262 дка, е разположен около атракцион „Исторически парк“. В него са направени алеи, осветление и др. от частен инвеститор, без участието на общината, или поне аз не знам за такова. Кметът Димитров казва, че това ще бъде парк за разходка на жителите на община Ветрино. Повтарям, ще бъде. В този парк, или както и да го наричат, се организират и провеждат различни частни инициативи - концерти, събори, фестивали и т.н., при които за участие, или за да гледаш събитията, трябва да се заплати определена такса на организатора - инвеститор. От тази дейност в общинския бюджет влизат 0 лв.
Успявате ли да проследите ситуацията - благородна инициатива – „Засади дърво“, на основание на тази благородна инициатива теренът се облагородява и превръща в зона за отдих и от зона за отдих се превръща в зона за частна печалба. На общински терен частна фирма или лице печели средства и заплаща такса и/или данъци на общината 0 лв.
Да не коментираме, че през първата година на залесяването терените бяха очертани за подпомагане на местните животновъди, които вземаха за тях европейски субсидии. И всичко гореописано е направено в нарушение на всякакви правила, принципи, наредби и закони. Без разрешителни, без договори, без печалба за населението на община Ветрино, което за пореден път е ощетено от своя кмет Димитър Димитров. Но с печалба за организаторите – „Исторически парк“.
- Какво е вашето мнение по повод всички тези събития и цялостната ситуация в община Ветрино?
- С няколко думи ще се опитам да обобщя събитията и цялостната ситуация в община Ветрино. От една страна имаме общински кмет от ГЕРБ, трети мандат, вече мислещ за настоящите избори, а от друга страна Ивелин Михайлов, успешен бизнесмен,предполагаемо управляващ кмета на ГЕРБ. Точно това е парадоксът на цялата ситуация – издига те политическа партия, успешна, проевропейска и ставаш кмет, а в последствие започва да те управлява бизнесмен с про-кремълски разбирания според публикациите в социалните мрежи. Тук въпросът е кай реално е кметът на Ветрино?
Оставам с впечатлението, че местната власт работи предимно за интересите на Ивелин Михайлов, а не за интересите на жителите.
Лидерите на ГЕРБ наясно ли са със ситуацията в общината? Или не са наясно? Или са наясно, но не ги интересува, защото този модел на обвързване и зависимост на местната власт от определени бизнес структури е повсеместен в страната?
Все въпроси, на които някой от ГЕРБ би трябвало по някакъв начин да отговори.