
Първият водороден проект за България е включен в проектите на ЕС от общ интерес
Първият водороден проект за България е включен в публикувания от Европейската комисия днес първи списък на проектите от общ интерес и проектите от взаимен интерес за ЕС. Той бе обявен по време на четвъртото издание на „Дни на проектите от общ интерес в енергетиката" в Брюксел.
Българският газопреносен оператор „Булгартрансгаз" участва за втори път със собствен щанд в събитието, организирано от Европейската комисия, съобщават от компанията.
Предложеният от „Булгартрансгаз" проект "Водородопреносна инфраструктура в България" е ключов за реализиране на концепцията за транспортиране на чист водород. Планираната инфраструктура е нов тръбопровод с дължина около 250 км и две компресорни станции в района на Дупница и Кулата. Предвижда се създаването на водородна точка на междусистемно свързване с мрежата на гръцкия газопреносен оператор DESFA в района на Кулата/Сидирокастро. Новата инфраструктура ще позволява двупосочен пренос както на водород, произведен в страната, така и на водород от Гърция.
„Водородопреносна инфраструктура в България" е важна стъпка в развитието на водородната мрежа в региона и ще има съществен принос към реализирането на приоритетния коридор за пренос на зелен водород от Югоизточна до Централна Европа", подчерта изпълнителният директор на „Булгартрансгаз" ЕАД Владимир Малинов. „С днешното решение на Комисията се признава значимостта на проекта и се дава възможност за кандидатстване за грантово финансиране на проучвателни дейности, а в бъдеще и да бъде съфинансирано самото изграждане. Като отговорен газопреносен оператор вече разработваме проекти за последващото развитие на преносната инфраструктура за водород към съседните страни, както и за адаптиране на съществуващата газопреносна система за работа с водородно-газови смеси", допълни той.
Включването на проекта "Водородопреносна инфраструктура в България" в списъка на проекти от общ интерес за общността е важна стъпка в изпълнението на целите на ЕС за декарбонизация и осигуряване на достъпна енергия за всички потребители.
На своя щанд „Булгартрансгаз" информира за изпълнението на текущите проекти от общ интерес. В изпълнение на европейските цели за изграждане на взаимосвързан и единен общоевропейски газов пазар тази година бе завършено строителството на българския участък от интерконектора България-Сърбия. Това е ключов проект за свързаност, който позволява доставки на втечнен природен газ от терминалите в Гърция към западната съседка на България – Сърбия.
Другият стратегически за региона проект от общ интерес, който се реализира, е разширението на подземното газово хранилище „Чирен". Ръстът на доставките към България и региона от алтернативни източници, в т.ч. и втечнен природен газ, повишава значително нуждата от разширение на газовото хранилище. Двата проекта се реализират с частично безвъзмездно финансиране от ЕС по Механизма за свързване на Европа.
Днес ЕК оповести първия списък с проекти от общ интерес и проекти от взаимен интерес. Те ще се възползват от рационализирани процедури за издаване на разрешения и регулаторни процедури и ще бъдат допустими за финансова подкрепа от ЕС по Механизма за свързване на Европа, съобщиха от комисията.
С този списък се прекратява подкрепата за инфраструктурата за изкопаеми горива и се поставя акцент върху трансграничната енергийна инфраструктура на бъдещето.
Списъкът за първи път включва както проекти от общ интерес, които са на територията на ЕС, така и проекти от взаимен интерес, които свързват ЕС с други държави. Комисията ще гарантира бързото приключване на проектите, както и техния принос към удвояването на мрежовия капацитет на ЕС до 2030 г. и към постигането на целта за 42,5 % възобновяема енергия.
От 166-те избрани проекти от общ и взаимен интерес:
- над половината (85) са проекти за електроенергия, електропреносни мрежи в морето и интелигентни електроенергийни мрежи, като много от тях се очаква да бъдат възложени между 2027 г. и 2030 г.
- за първи път са включени проекти за водород и електролизьори (65), които ще играят важна роля за интегрирането на енергийната система и за декарбонизацията на промишлеността на ЕС.
списъкът включва и 14 проекта за мрежи за CO2 в съответствие с европейските цели за създаване на пазар за улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
След като ЕК прие днес списъка с проекти от общ и взаимен интерес като делегиран акт съгласно Регламента за TEN-E, списъкът ще бъде представен на Европейския парламент и Съвета за преглед от тяхна страна. Всеки от съзаконодателите разполага с два месеца, за да приемат или отхвърлят изцяло списъка, но не могат да го изменят. Процесът може да бъде удължен с два месеца, ако това бъде поискано от съзаконодателите. След като списъкът бъде приет, комисията ще работи с организаторите на проекти и държавите членки в подкрепа на бързото изпълнение на този списък в съответствие със засилените мерки, предложени днес в Плана за действие на ЕС за електроенергийните мрежи.